Antalya

Alanya'da İlk: Tıkalı Damar Tıraşlama Yöntemi ile Açıldı!

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 71 yaşındaki adamın kireçlenerek tıkanan damarı, ilk kez uygulanan “Rotasyonel Aterektomi” isimli damar tıraşlama yöntemi kullanılarak açıldı.

Alanya'da İlk: Tıkalı Damar Tıraşlama Yöntemi ile Açıldı!

 Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 71 yaşındaki adamın kireçlenerek tıkanan damarı, ilk kez uygulanan “Rotasyonel Aterektomi” isimli damar tıraşlama yöntemi kullanılarak açıldı. Eski sağlığına kavuşan hasta, emeği geçen tüm hekimlere ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.
Alanya’da yaşayan 71 yaşındaki Hamdi Yılmaz, göğsündeki şiddetli ağrı nedeniyle Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ALKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cemal Köseoğlu'na başvurdu. Yapılan detaylı muayene ve testler sonucunda anjiografisi yapıldı ve sağ koroner kalp damarında kritik darlıklar tespit edildi.
Doç. Dr. Köseoğlu, meslektaşları Doç. Dr. Ali Çoner, Doç. Dr. Can Ramazan Öncel, Uzm. Dr. Hakan Şengül ile hastanın durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Hasta Yılmaz’ın da onayı alınarak aynı seansta kişiye balon anjioplasti ve stent işlemi planlandı. Müdahale esnasında damar içerisinde balon kateterinin kritik darlık bölgesinde ileri derece kireçlenme nedeniyle darlık bölgesinden geçmediği görüldü. Bunun üzerine Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji hekimleri Alanya’da ilk defa uygulanan ve ‘Rotasyonel Aterektomi’ denilen damar tıraşlama yöntemini başarıyla gerçekleştirdi. Tıkanan damarı tıraşlama yöntemi ile açılan hastanın sağ koroner damarına balon ve stent işlemi uygulandı.

“Özellikle ciddi sertleşmiş ve kireçlenmiş kalp damarları için anjiografi sırasında bu işlem yapılabilir”
Yapılan operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Can Ramazan Öncel, “Damar tıraşlama işlemi atar damarda yapılırsa bu işleme aterektomi denir. Bu cihazlar matkap ucu gibi dönerek çalıştığı için bu işleme rotasyonel aterektomi denilmektedir. Özellikle ciddi sertleşmiş ve kireçlenmiş kalp damarları için anjiografi sırasında bu işlem yapılabilir. Kalp damarındaki kireçlenmiş plakların aterektomi ile temizlenip uygun damar yapısı haline getirilir ve o bölgeye balon ve stent yerleştirilebilir. Ciddi tıkanıklıklarda ve normal anjioda yeteri kadar açılamayan darlıklarda bu yöntemi kardiyoloji bölümü olarak başarıyla uygulamaktayız. Bu işlem sırasında tıkalı damarın daha ucuna pıhtı kaçma riski olduğundan bu konuda tecrübeli kalp doktorları tarafından işlem uygulanmalıdır. Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bu tarz hastalarımız gönül rahatlığıyla bizlere başvuruda bulunabilirler” diye konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 3
  BEĞENDİM
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yeni açılan Hatay Eğitim ve Araştırma hastanesinde ilk anjiyo yapıldı
Yaşam

Yeni açılan Hatay Eğitim ve Araştırma hastanesinde ilk anjiyo yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açılışı gerçekleştirilen Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk anjiyo gerçekleştirildi.

Kafatasında şekil bozukluğu olan 7 aylık bebekten mutlu haber
Yaşam

Kafatasında şekil bozukluğu olan 7 aylık bebekten mutlu haber

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kafatasında şekil bozukluğu olan 7 aylık bebeğe trigonosefali düzeltme ameliyatı yapıldı.

Giresun, ‘Auto Brewery Sendromu’ tedavisinde Türkiye’nin merkezi haline geliyor
Sağlık

Giresun, ‘Auto Brewery Sendromu’ tedavisinde Türkiye’nin merkezi haline geliyor

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Yöneticileri ve Hastane Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı, nadir olarak görülen ‘Auto Brewery Sendromu’ hastalığının tedavisinde Türkiye’nin merkezi haline geldiklerini söyledi.

Samsun'da 1 yılda 24,8 milyon muayene hizmeti yapıldı
Yerel Yönetim

Samsun'da 1 yılda 24,8 milyon muayene hizmeti yapıldı

Samsun'da bulunan kamu, özel ve birinci basamak sağlık tesisleri 2023 yılında 24,8 milyon muayene hizmeti verdi.

Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi 2023 yılında kaç kişiye sağlık hizmeti verdi
Bölgesel

Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi 2023 yılında kaç kişiye sağlık hizmeti verdi

Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yılmaz Güler, 2023 yılında 1 milyon 636 bin 683 hastaya ayaktan sağlık hizmeti verdiklerini, 26 bin 552 hastayı yatarak tedavi altına aldıklarını, 33 bin 135 hastanın ise başarılı bir şekilde ameliyatını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Diyabetin en yüksek olan ili açıklandı
Bölgesel

Diyabetin en yüksek olan ili açıklandı

Uzm. Dr. Lezzan Keskin: “Diyabetin en yüksek olduğu il Malatya“