Antalya / Alanya

ALKÜ Akademisyenine KKTC’den Usta Sanatçılar Ödülü

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) akademisyenine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) “Usta Sanatçılar Ödülü” verildi.

ALKÜ Akademisyenine KKTC’den Usta Sanatçılar Ödülü

Kıbrıs Modern Sanat Müzesinde eserleri sergilenen usta sanatçılara Alasya Büyük Sanat Ödülleri sahiplerini buldu. ALKÜ ALTSO MYO Tasarım Bölümü İç Mekân Tasarımı Programı Öğr. Gör. Serdar Aslan, Seramik Ustaları Ödülü olan El Biruni ödülüne layık görüldü. Kıbrıs Modern Sanat Müzesinde sergilenen 32 eserinden dolayı ödül almaya hak kazanan Aslan’a ödülünü, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Müzeler Başkanı Dr. Suat İ. Günsel tarafından verildi.

Akdeniz Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliğinde ALKÜ izleri

Akdeniz Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliği-Paper Kiln Workshop and Exhibition” etkinliği 1-3 Temmuz tarihleri arasında ALKÜ Öğretim Görevlisi Serdar Aslan önderliğinde düzenlenen etkinliğin, Küratörlüğünü Bedia Kale ve Koordinatörlüğünü İpek Denizli gerçekleştirdi. Neolitik dönem ve primitif seramik teknikleri-sanatı uzmanı olan seramik sanatçısı ve tasarımcısı, ALTSO MYO Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Serdar Aslan, “Deniz Üzerinde Kâğıt Fırını Pişirimleri” adlı çalışmayla dünyada yaşanan iklim değişikliği ve kuraklık konularına dikkat çekti. Aslan’ın deniz üzerinde uyguladığı seramik pişirme tekniği, dünyada ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulandı.

“Deniz üzerinde ilk kez uygulandı”

Seramik pişirme bilimi ve sanatının insanlığın yerleşik hayata geçme tarihi kadar eski olduğuna değinen Aslan, “Seramik pişirme, barınma, güvenlik ve gastronomik ihtiyaçlarla ortaya çıkmasının yanı sıra kültürel aktarımda da önemli yer tutmuştur. Seramik ürünlerinin pişirimi için yüksek sıcaklık gerekmektedir ve bu sıcaklığı muhafaza edebilecek fırın platformları bulunuyor. Antik dönemlerden günümüze, karada inşa edilen fırın plastronlarında Seramik pişirimleri gerçekleştirilmiştir. Ancak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gazimağusa Tatlısu ilçesinde bu yöntemi kullanarak; yaşanan iklim değişikliklerine, kuraklığa ve sürdürülebilir yaşama dair farkındalığın artırılması adına yüzen fırınlar inşa ettik. Bu yöntem ile yüzen fırınlarımız ile Akdeniz’de seramik pişirimi gerçekleştirdik. Dünyada ilk defa deniz üzerinde seramik pişirme fırınlarını oluşturduk. Yaptığımız çalışmanın etkileri şimdiden dünyada ses getirmeyi başardı” şeklinde konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 Alanya'da ilk kez KPSS ÖABT yapılacak
Yaşam

Alanya'da ilk kez KPSS ÖABT yapılacak

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan öncülüğündeki girişimler sonucu KPSS Öğretmenlik Alan Bilgi Testi (ÖABT) Alanya’da ilk kez yapılacak.

ALKÜ Hemşirelik Öğrencilerine Enfeksiyon Kontrol Eğitimi!
Sağlık

ALKÜ Hemşirelik Öğrencilerine Enfeksiyon Kontrol Eğitimi!

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klinik uygulama eğitimi alan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ) Hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencilerine 'sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon ve korunma yolları' anlatıldı.

ALKÜ Rektörü Türkdoğan'dan Afrika'da Erasmus iş birliği açıklaması!
Bölgesel

ALKÜ Rektörü Türkdoğan'dan Afrika'da Erasmus iş birliği açıklaması!

Türkiye Ulusal Ajansının davetlisi olarak Fas'ta düzenlenen Erasmus ICM programına katılan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, "Öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin bu projelerden en iyi şekilde faydalanmasın ülkemizin daha fazla gelişmesi açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Anneanne, kardeşleri ve torunu hep birlikte üniversitedeler
Etkinlik

Anneanne, kardeşleri ve torunu hep birlikte üniversitedeler

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesindeki Tazelenme Üniversitesi biriminde eğitim alan 66 yaşındaki Seher Aşçı ile eğitim fakültesi müzik eğitimi bölümündeki 18 yaşındaki torunu İpek Simay Yıldız aynı üniversitede eğitim alıyor. Anneanne torun ders aralarında beraber vakit geçirirken, Seher Aşçı ayrıca iki kardeşiyle birlikte aynı sınıfta eğitim görüyor.

ALKÜ milli sporcudan Türkiye rekoru
Spor

ALKÜ milli sporcudan Türkiye rekoru

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi milli atlet Salih Korkmaz, 5 bin metre büyük erkekler yürüyüş branşında yeni bir rekora imza attı. Devamı haberimizde..

Mevlüt Çavuşoğlu: “ALKÜ’ye desteklerimiz devam edecek”
Yaşam

Mevlüt Çavuşoğlu: “ALKÜ’ye desteklerimiz devam edecek”

Önceki dönem Dışişleri Bakanı, AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan’ı ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Devamı haberimizde..