Antalya / Alanya

ALKÜ Akademisyenine KKTC’den Usta Sanatçılar Ödülü

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) akademisyenine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) “Usta Sanatçılar Ödülü” verildi.

ALKÜ Akademisyenine KKTC’den Usta Sanatçılar Ödülü

Kıbrıs Modern Sanat Müzesinde eserleri sergilenen usta sanatçılara Alasya Büyük Sanat Ödülleri sahiplerini buldu. ALKÜ ALTSO MYO Tasarım Bölümü İç Mekân Tasarımı Programı Öğr. Gör. Serdar Aslan, Seramik Ustaları Ödülü olan El Biruni ödülüne layık görüldü. Kıbrıs Modern Sanat Müzesinde sergilenen 32 eserinden dolayı ödül almaya hak kazanan Aslan’a ödülünü, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Müzeler Başkanı Dr. Suat İ. Günsel tarafından verildi.

Akdeniz Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliğinde ALKÜ izleri

Akdeniz Ateşi Kâğıt Fırın Etkinliği-Paper Kiln Workshop and Exhibition” etkinliği 1-3 Temmuz tarihleri arasında ALKÜ Öğretim Görevlisi Serdar Aslan önderliğinde düzenlenen etkinliğin, Küratörlüğünü Bedia Kale ve Koordinatörlüğünü İpek Denizli gerçekleştirdi. Neolitik dönem ve primitif seramik teknikleri-sanatı uzmanı olan seramik sanatçısı ve tasarımcısı, ALTSO MYO Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Serdar Aslan, “Deniz Üzerinde Kâğıt Fırını Pişirimleri” adlı çalışmayla dünyada yaşanan iklim değişikliği ve kuraklık konularına dikkat çekti. Aslan’ın deniz üzerinde uyguladığı seramik pişirme tekniği, dünyada ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulandı.

“Deniz üzerinde ilk kez uygulandı”

Seramik pişirme bilimi ve sanatının insanlığın yerleşik hayata geçme tarihi kadar eski olduğuna değinen Aslan, “Seramik pişirme, barınma, güvenlik ve gastronomik ihtiyaçlarla ortaya çıkmasının yanı sıra kültürel aktarımda da önemli yer tutmuştur. Seramik ürünlerinin pişirimi için yüksek sıcaklık gerekmektedir ve bu sıcaklığı muhafaza edebilecek fırın platformları bulunuyor. Antik dönemlerden günümüze, karada inşa edilen fırın plastronlarında Seramik pişirimleri gerçekleştirilmiştir. Ancak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gazimağusa Tatlısu ilçesinde bu yöntemi kullanarak; yaşanan iklim değişikliklerine, kuraklığa ve sürdürülebilir yaşama dair farkındalığın artırılması adına yüzen fırınlar inşa ettik. Bu yöntem ile yüzen fırınlarımız ile Akdeniz’de seramik pişirimi gerçekleştirdik. Dünyada ilk defa deniz üzerinde seramik pişirme fırınlarını oluşturduk. Yaptığımız çalışmanın etkileri şimdiden dünyada ses getirmeyi başardı” şeklinde konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

4. Uluslararası Spor Yönetimi Kongresi’nde ALKÜ rüzgârı
Bölgesel

4. Uluslararası Spor Yönetimi Kongresi’nde ALKÜ rüzgârı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Spor Bilimleri Fakültesi’nin katkılarıyla düzenlenen 4. Uluslararası Spor Yönetimi Kongresi sona erdi.

ALKÜ'de promosyon sözleşmesi yenilendi
Bölgesel

ALKÜ'de promosyon sözleşmesi yenilendi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ) maaş promosyon sözleşmesi yenilendi.

ALKÜ'ye patent tescili
Bölgesel

ALKÜ'ye patent tescili

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) hak sahibi olduğu ilk patent başvurusu tescil aldı. İşte detaylar..

ASBAM Gurbetçi Futbolculara Performans Testi
Spor

ASBAM Gurbetçi Futbolculara Performans Testi

Almanya'da Futbol Federasyonu Dormund altyapı antrenörleri arasında bulunan Evren Cebeci ve Kahraman Köktürk tarafından organize edilen futbol kampında ASBAM tarafından performans testi yapıldı

Dünya AIDS Günü farkındalık konferansı
Etkinlik

Dünya AIDS Günü farkındalık konferansı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 1 Aralık Dünya AIDS Günü adına konferans gerçekleştirildi.

ALKÜ’de, ’İtina ile Yaşamak" konferansı
Bölgesel

ALKÜ’de, ’İtina ile Yaşamak" konferansı

ALKÜ’de, ’İtina ile Yaşamak" konferansı