Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte market ve pazar tezgahlarını süsleyen greyfurtlar, sağlığımız söz konusu olduğunda saymakla bitmeyen faydalara sahip. Ancak bazı durumlarda zararı da var. İşte greyfurt yemeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler...

Aman dikkat! Greyfurt'un faydaları olduğu gibi zararları da var!

Greyfurt, hem lezzetli hem de sağlıklı olan tropikal bir narenciye meyvesidir. Taze greyfurt sadece güzel görünmekten daha fazlasıdır. Birçok narenciye gibi, zengin bir besin kaynağıdır. Kahvaltıda yarım greyfurt yemek veya taze greyfurt suyu içmek, güne başlamanın veya yoğun bir günün ortasında yeniden enerji toplamanın harika bir yoludur.

Bağışıklık fonksiyonunu artırabilir

Greyfurt alımı size günlük C vitamini ihtiyacınızın çoğunu sağlar. C vitamini, bağışıklık sistemini desteklemede önemli rol oynayan güçlü bir antioksidandır. C vitamini eksikliği, zayıf bağışıklığa ve zararlı bakteri ve virüslerden daha yüksek enfeksiyon riskine yol açabilir. Bu nedenle, sabahları sadece greyfurt suyu içerseniz, nezlenin burnunu çekmenize bile yardımcı olabilir!

Kilo kaybına yardımcı olabilir

Kilo yönetimindeki en önemli faktörlerden biri kaloriyi sınırlamaktır. Orta boy bir greyfurt sadece yaklaşık 65 kalori içerir, bir ton besin içerir ve lezzetlidir.

Serbest radikallerle savaşır

Greyfurt, tümü hücre hasarına karşı koruduğu gösterilen önemli antioksidanlar olan C vitamini, lutein, zeaksantin ve likopen içerir. Serbest radikallerin (zarar veren moleküller) oluşumuyla mücadele ederek ve esasen kanser riskinizi azaltarak çalışırlar.

Böbrek sağlığını destekleyebilir

Greyfurt yemek veya greyfurt suyu içmek böbrekleriniz için iyi olabilir. Bunun nedeni, greyfurtların böbrek taşı oluşumunu, özellikle kalsiyum oksalat böbrek taşlarını azaltabilen sitrik asit içermesidir.

Vücudunu nemlendirir

Greyfurtun sağlığa faydalarından biri de %90'a yakın su içeriğine sahip, su açısından zengin bir meyve olmasıdır. Yarım bardak greyfurt yarım bardak su içerir, bu nedenle greyfurt yemek yalnızca günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tokluğu teşvik ederek iştah kontrolüne de yardımcı olur. Ayrıca, nemli kaldığınızda cilt sağlığı için iyidir.

Kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir

Greyfurt düşük glisemik indeksli bir besindir, yani kan şekeri seviyelerinizde vahşi dalgalanmalara neden olmaz. Aslında araştırmalar, düzenli olarak greyfurt yiyen kişilerin tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Bilimsel referanslar, greyfurtun hem toplam kolesterol hem de LDL kolesterol seviyeleri (kötü kolesterol) dahil olmak üzere kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Greyfurtun zararlı olduğu durumlar! Aman dikkat!

Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Ayrıca greyfurt potasyum bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu yüzden böbrek yetmezliği ya da böbreklerde işlev kaybı gibi sorunu olan kimselerin greyfurt tüketimi tavsiye edilmemektedir. Böbrekler iyi çalışmadığında çok fazla potasyum yüklemesi olursa bunun böbrekler tarafından atılması mümkün olmadığından böbreklerde ciddi problemlerin oluşması kaçınılmazdır.

Narenciye meyvelerinin pek çoğunda bulunan sitrik asit, doğrudan diş minesinde erozyona neden olmaktadır. Mideyle ilgili reflü hastalığı olan kişilerin de greyfurt tüketirken dikkatli olması gerekir. Özellikle greyfurt içerisinde bulunan yüksek asidik faktörler mide ekşimesinde artış yaşatabilir.

haberglobal

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Uzmanlar gıda ve temiz su kıtlığına dikkat çekti
Yaşam

Uzmanlar gıda ve temiz su kıtlığına dikkat çekti

Dünyanın öncelikli problemleri arasında yer alan iklim değişikliği ve atık konusu, Alanya Üniversitesi’nde masaya yatırıldı. İşte detaylar...

Bu habere dikkat! Kanser habercisi olabilir
Yaşam

Bu habere dikkat! Kanser habercisi olabilir

Menopoza girdikten sonra yeniden adet kanamalarının yüzde 20’sinde kansere dönebilecek lezyonlar tespit eden uzmanlar, menopoza giren kadınları bu durumu ciddiye almaları konusunda uyardı.

Korkuteli Ak Parti Antalya Milletvekili Aday Adaylarını Tanıttı
Yaşam

Korkuteli Ak Parti Antalya Milletvekili Aday Adaylarını Tanıttı

14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde AK Parti Korkuteli İlçe Başkanlığı tarafından Gümüşhan Otelde 111 milletvekili aday adayı olanlar için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Siirt Belediyesinin iftar çadırına yoğun ilgi
Yaşam

Siirt Belediyesinin iftar çadırına yoğun ilgi

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun talimatlarıyla kurulan iftar çadırı ramazan ayı boyunca her gün bin 500 kişiye hizmet vermeye devam edecek.

Antalya Döşemealtı’nda 9 Mahalle’de binlerce kişi iftar sofrasında ağırlanacak
Yaşam

Antalya Döşemealtı’nda 9 Mahalle’de binlerce kişi iftar sofrasında ağırlanacak

Döşemealtı Belediyesi binlerce kişiyi kurduğu iftar sofralarında bir araya getirecek.

Bucak'ta Demirezen Aş Evi Hizmet Veriyor
Yaşam

Bucak'ta Demirezen Aş Evi Hizmet Veriyor

Merhum Ali Demirezen'in Bucak'ta Başlattığı Ramazan Ayında İftar yemeği geleneği sürdürülüyor.