Bamyayı kışa hazırlamanın en pratik ve uzun ömürlü yolları

Yaz aylarında taze olarak tükettiğiniz bamyayı kış aylarında da tüketmek için dondurucuda veya turşu olarak saklayabilirsiniz. Bu iki yöntemin püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Yaz aylarında taze olarak tükettiğiniz bamyayı kış aylarında da tüketmek için dondurucuda veya turşu olarak saklayabilirsiniz. Bu iki yöntemin püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Evde Kışlık Bamya Nasıl Kurulur?

Bamya, yaz aylarının en sevilen sebzelerinden biridir. Besin değeri yüksek olan bamya, taze olarak tüketilebildiği gibi kışlık olarak da saklanabilir. Kışlık bamya, dondurucuda veya turşu olarak saklanabilir.

Dondurucuda Kışlık Bamya Nasıl Kurulur?

Dondurucuda kışlık bamya kurmak, en pratik yöntemlerden biridir. Bu yöntemde bamya, çiğ olarak dondurucuya koyulur.

Malzemeler:

1 kilo bamya 1,5 limon suyu Tuz

Yapılışı:

Bamyaları ayıklayın ve yıkayın. Ayıkladığınız bamyaları bol suyla yıkayın. Bir tencereye domatesleri rendeleyin. Üzerine bamyaları ve limon suyunu ekleyin. Tuzunu ekleyip kısık ateşte bamyaların rengi dönünceye kadar pişirin. Bamyaların rengi dönünce ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuyan bamyaları buz kalıplarına veya buzdolabı poşetlerine koyun ve dondurucuya kaldırın.

Püf Noktaları:

Bamyaları ayıklarken tepe kısımlarını bıçakla kesin. Bamyaları yıkarken sert bir fırça kullanın. Bamyaları pişirirken çok fazla karıştırmayın. Bamyaları buz kalıplarına koyarsanız, daha sonra kullanırken tek tek çıkarabilirsiniz.

Turşu olarak kışlık bamya nasıl kurulur?

Turşu olarak kışlık bamya kurmak, daha uzun ömürlü bir yöntemdir. Bu yöntemde bamya, sirkeli suda bekletilerek turşu haline getirilir.

Malzemeler:

1 kilo bamya 1 litre sirke 2 su bardağı su 1 yemek kaşığı tuz 1 yemek kaşığı şeker 10 tane tane karabiber 10 tane tane kimyon 10 tane tane yenibahar

Yapılışı:

Bamyaları ayıklayın ve yıkayın. Bir tencereye sirke, su, tuz, şeker, karabiber, kimyon ve yenibiberi ekleyin. Kaynayan suya bamyaları ekleyin ve 10 dakika pişirin. Pişen bamyaları soğumaya bırakın. Soğuyan bamyaları kavanozlara doldurun ve üzerine sirkeli suyu ekleyin. Kavanozların kapaklarını kapatın ve buzdolabına kaldırın.

Püf Noktaları:

Bamyaları ayıklarken tepe kısımlarını bıçakla kesin. Bamyaları yıkarken sert bir fırça kullanın. Bamyaları pişirirken çok fazla karıştırmayın. Bamyaları kavanozlara doldururken, kavanozların ağzına kadar doldurmayın. Bamya turşusunu buzdolabında saklayın.

Sonuç olarak, evde kışlık bamya kurmak için iki farklı yöntem mevcuttur. Dondurucuda kışlık bamya kurmak, daha pratik ve hızlı bir yöntemdir. Turşu olarak kışlık bamya kurmak ise daha uzun ömürlü bir yöntemdir.

bamyakışTürkiyeİstanbul

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.