Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen'den Beraat Gecesi mesajı

Burdur İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen, yaklaşan Beraat Gecesi öncesinde mesaj yayımladı.

Burdur İl Müftüsü Dr. Enver Türkmen, yaklaşan Beraat Gecesi öncesinde mesaj yayımladı.
Berat Gecesinin Kameri aylardan Şaban ayının 14’nü 15’ine (6 Mart Pazartesiyi 7 Mart Salıya) bağlayan gece Müslümanların önemsedikleri mübarek kandil gecelerinden birisi olduğunu belirten İl Müftüsü Enver Türkmen, "Bu Mübarek gecede Cenab-ı Allah rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, bağışlama kapılarını ardına kadar aralayacak, müminlerin dualarına icabet edecek, günahlarını affedecek, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandıracaktır." dedi.
Beraat'ın,Yüce yaradanın affına,rahmetine ve mağfiretine mazhar olma gecesi olduğunu vurgulayan Müftü Dr. Enver Türkmen yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Kameri aylardan Şaban ayının 14’nü 15’ine (6 Mart Pazartesiyi 7 Mart Salıya) bağlayan gece Müslümanların önemsedikleri mübarek kandil gecelerinden birisi olan Berat Gecesidir. Bu Mübarek gecede Cenab-ı Allah rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, bağışlama kapılarını ardına kadar aralayacak, müminlerin dualarına icabet edecek, günahlarını affedecek, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandıracaktır.
Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)
Müslümanlar için muhasebe ve murakabe imkanı tanıyan bu rahmet geceleri, dünyada varoluş sebebimizi yeniden gözden geçirme, yaratılış gayemize uygun bir yaşam tarzı için fırsat olarak değerlendirilmeliyiz. Bizler, bu geceler sayesinde ihmal ettiğimiz kulluğumuzun farkına varmalı, kendimize çeki düzen vermeliyiz. Bu geceler bizleri, Kur’an ve sünnet ölçüleri ışığında geçmişimizle yüzleşmeye, bugünümüzü değerlendirmeye, yarınımızı inşa etmeye davet etmektedir.
Beraat,Yüce yaradanın affına,rahmetine ve mağfiretine mazhar olma gecesidir. Rabbimizden tüm hatalarımız için bağışlanma dileyelim. Eşimize, çocuklarımıza, komşularımıza, bütün insanlığa karşı affedici olalım. Kırılan kalpleri onaralım, kin, nefret ve intikam duygularını bir kenara atalım. Berat Kandilini fırsat bilerek eş,dost ve akrabalarımızı, yetimleri, kimsesizleri, ihtiyaç sahiplerini unutmayalım ve mazlumların gözyaşlarına ortak olalım. Bu gece günahlarımıza tövbe etmeye, Hidayet rehberi olarak gönderilen kutsal kitabımız Kuran- Kerimi okumaya, Geçmiş günlerimizde kılamadığımız namazlarımızı kılmaya, Anne ve babalarımızın hayır dualarını almaya, Ülkemizin içinde bulunduğu şu zor günlerde ihtiyaç sahiplerine, (Depremzede) kardeşlerimize yardımcı olmaya gayret edelim.
Dua, zikir, ibadet ve taatle ihya edeceğimiz Berat Gecesi’nin daralan kalplerimize, bunalan zihinlerimize bir kandil olmasını temenni ediyor, Bu mübarek gece hürmetine milletimizi ve bütün islam alemini her türlü kaza, bela ve musibetten beri kılmasını, bizi günah yüklerinden arınmış gönüllerle Ramazan ayına kavuşturmasını Yüce Rabbimiz’den niyaz ediyorum.


Dr. Enver TÜRKMEN
İl Müftüsü

Burdur İl Müftüsü Enver TürkmenEnver TürkmenBerat KandiliTürkiyeBurdur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.