Ek derslere yüzde 25, yurt dışındaki burslara yüzde 26-27 zam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde öğretmenlere ve yurt dışında okuyan öğrencilere yönelik müjdeler verdi. Ek derslere yüzde 25, yurt dışındaki burslara yüzde 26-27 oranında zam yapılacağını açıkladı.

Öğretmenlere Ek Ders Ücretlerine Yüzde 25 Artış Müjdesi

2023-2024 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlere yönelik müjdeli bir haber verdi. Ek derslere yüzde 25 oranında bir artış yapılacağını duyurdu. Erdoğan, aylık ücretlerde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türkiye'de eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayarak, öğretmen sayısının arttığını ve derslik sayısının iki katına çıktığını ifade etti.

Yurt Dışında Okuyan Öğrencilere Burs Artışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışında lisansüstü eğitim alan öğrencilere yönelik de müjde verdi. Yurt dışında okuyan lisansüstü öğrencilerin burslarının ülkelerine göre değişik oranlarda artırılacağını açıkladı. Bu kapsamda burslarda ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapılacağını belirtti.

Erdoğan'ın açıklamalarıyla birlikte öğretmenler ve yurt dışında eğitim gören lisansüstü öğrenciler için mali desteklerin artırılacağı müjdesi verilmiş oldu.

Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı ve Cumhuriyetin 100. Yılı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde ayrıca 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başladığını ve bu yılın Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü olduğunu vurguladı. 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü kutlayacaklarını belirterek, bu önemli yıl dönümünün millet olarak gururunu yaşayacaklarını ifade etti.

Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vizyonunu kamuoyuyla paylaştıklarını ve bu vizyonun farklı görüşlerden insanlar tarafından sahiplenildiğini söyledi. Türkiye Yüzyılı vizyonunun siyasi bir söylem olmadığını, tutarlı ve kapsamlı hedeflerin bir bütünü olduğunu vurguladı.

Öğretmenlere Teşekkür ve Vefa

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlere ve eğitim camiasına teşekkür ederek, eğitimde fedakarca çalışan öğretmenlerin haklarını ödeyemeyeceklerini ifade etti. Öğretmenlerin millete hizmetleri için sözcüklerin yetersiz kaldığını belirtti ve öğretmenlerin Türkiye'nin her köşesinde aşkla çalıştıklarını ifade etti.

Ayrıca, şehit olan öğretmenlere, 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden öğrencilere ve öğretmenlere rahmet diledi. Şehit öğretmen Aybüke Yalçın'ın adının petrol sahasına verildiğini ve bu şekilde şehidin isminin nesilden nesle aktarılacağını açıkladı.

Erdoğan, Türkiye'nin 81 vilayetinde ilçelerden köylere kadar çalışan eğitim camiasının her bir neferine teşekkür etti ve öğretmenlerin millet için önemli bir görevi ifa ettiklerini söyledi.

Türkiye Yüzyılı Vizyonu ve Eğitimde Yeni Dönem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vizyonunun Türkiye'yi her alanda daha müreffeh bir geleceğe taşıyacağına inandıklarını vurguladı. Eğitimde de yeni bir dönemin kapılarını aralayacaklarını ifade ederek, bazı projelerin hazırlıklarının tamamlandığını söyledi. Bu projelerle Türkiye'nin daha güçlü bir şekilde ilerleyeceğine olan inançlarını paylaştı.

ek dersücretburszamTürkiyeAnkara

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.