Memurlara 3600 Ek Gösterge ve Çifte Zam Yolda: İşte Detaylar

Toplu sözleşme görüşmelerinden anlaşma sağlanamasa da memurlar, 3600 ek gösterge ile çifte zam alacak. Hakem kurulunun kararı ile belirlenecek 2024-2025 zammı öncesinde memurlara verilecek 3600 ek gösterge, bir gelir artışına neden olacak. Bu düzenleme ile 30 yıl çalışan memurların emekli aylığı ve ikramiyesi artacak

Memurlar 3600 Ek Gösterge ile Çifte Zam Alacak

Türkiye'de toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasına rağmen, memurlar için olumlu gelişmeler yaşanıyor. Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren son gelişmeleri ele alalım:

Zam Anlaşması Yapılamadı, Ancak 3600 Ek Gösterge ile İyi Haber Geldi

Toplu sözleşme görüşmelerinde, memurlar ve hükümet arasında zam konusunda anlaşma sağlanamadı. İki yıllık süreçte yüzde 110 zam isteyen memurlar, hükümetin teklifini kabul etmedi. Bu noktada zam oranını belirlemek üzere devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girdi. Ancak, memurlar pazarlık masasından istediği zam oranını alamadı.

Fakat, memurlar için sevindirici bir gelişme yaşandı. Kamu İşveren Heyeti ile yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında yapılan görüşmeler sonucunda, memurlara 3600 ek gösterge verilmesi kararı alındı. Bu karar, memurların maaş ve ikramiyelerine olumlu bir etki yapacak.

3600 Ek Gösterge ile Artacak Gelirler

Yapılan düzenleme ile 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığı ve ikramiyesi ciddi oranda artacak. İlgili düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, memurların kazanacağı gelir artışları şunlar olacak:

30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığına 2.900 TL artış olacak.

Emekli ikramiyesi yaklaşık 99 bin TL artacak.

Örnek olarak, 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığı 3600 ek gösterge ile birlikte 2.900 TL artışla 15.800 TL'ye yükselecek. Emekli ikramiyesi ise 436 bin TL'den 535 bin TL'ye çıkacak.

Hakem Kurulu Kararı ve Geleceğe Yönelik Beklentiler

Toplu sözleşme zammı, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararıyla belirlenecek. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek. Bu noktada memurlar, zam oranını ve gelecekteki maaşlarını bu kararla belirleyecek.

3600 ek gösterge ile birlikte memurların gelirlerinde yaşanacak artış, memurlar için umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu düzenlemeler, memurların maddi koşullarını olumlu yönde etkileyecek ve gelecekteki emeklilik haklarını daha da güçlendirecek.

Memur ZammızamTürkiyeİstanbul

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.