Antalya Büyükşehir Belediyesi, daha önce “Deniz Biyoloji Müzesi” olarak adlandırılan Kaleiçi’ndeki Deniz Bilimleri Eğitim Araştırma Merkezi’nde fiziki düzenleme ve sergileme koşullarını iyileştirecek çalışmalarını sürdürüyor. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile yapılacak iş birliği çalışması ile merkezdeki deniz canlısı türlerinin yenilenmesi ve çoğaltılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaleiçi’nde Deniz Biyoloji Müzesi olarak hizmet vermekte iken Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Müzeler Müdürlüğü tarafından fiziki koşulları müze olarak kullanılmasına uygun olmadığı gerekçesiyle Deniz Bilimleri Eğitim Araştırma Merkezi olarak hizmet vermeye devam eden alanla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.
Daha önce Kaleiçi’nde “Deniz Biyoloji Müzesi” adıyla hizmet verirken Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Müzeler Müdürlüğü tarafından binanın fiziki koşullarının müze olarak kullanılmasının uygun olmadığını belirtilmesi üzerine müze ibaresi kaldırılan alan, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla “Deniz Bilimleri Eğitim Araştırma Merkezi” olarak hizmet vermeye başladı. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümü tarafından düzenlenen raporda ise Deniz Bilimleri Eğitim Araştırma Merkezi’nde, kimyasal sıvı içerisinde sergilenen ölü deniz canlılarının büyük çoğunluğunun temsil ettiği türün özelliklerini göstermeyecek şekilde deformasyona uğradığı, sergilenen koleksiyonun yenilenmesi gerektiği, örnekleme işleminin bilimsel olarak yapılması ve sergilenen türlerin örneklerinin nereden alındığına dair bilgilerin yer alması gerektiği vurgulandı.
Bu nedenle Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından halen hafta içi hizmet veren “Deniz Bilimleri Eğitim Araştırma Merkezi”nin hem fiziki ve sergileme koşullarının iyileştirilmesi, hem de Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile yapılacak işbirliği çalışması ile türlerin yenilenmesi ve çoğaltılması amacıyla çalışma yürütülüyor. Tüm bu çalışmalar sürerken bir deniz kenti olan Antalya’da denizlerin korunması ve denizciliğin geliştirilmesi adına çalışmalarını aralıksız sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya’ya bir Deniz Müzesi kazandırmak için de çalışma yapıyor. Antalya’da ilk defa yapılacak Deniz Müzesi kentin turizm ekonomisine de katkı sağlayacak. Müzede denizciliği geliştirilmesi ve korunması adına eserler sergilenecek. Deniz Müzesi’nin hayata geçirilmesiyle Kaleiçi’nde bulunan “Deniz Bilimleri Eğitim Araştırma Merkezi” taşınarak müze standartlarına getirilip içerisinde yer alacak deniz canlısı türlerinin daha nitelikli bir şekilde teşhir edilmesi planlanıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bakım onarım çalışması nedeniyle Düden Şelalesi, 29 Temmuz Pazartesi günü ziyarete kapalı olacak.
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Konyaaltı ve Lara sahillerindeki Engelsiz Plajları bu yıl da engelli bireylerin denizle buluşma noktası oldu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, kuvvetli fırtına ve yağışın neden olduğu olumsuzluklara anında müdahale etti.
Antalya'nın Cittaslow ağına katılmasıyla birlikte çalışmalarına hız veren Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Sakin Mahalle' programına pilot mahalle olarak seçilen Yeşilbayır Mahallesi'nde yürütülecek proje ve çalışmalar hakkında ilgili daire birimlerine yönelik bir toplantı düzenledi.
Antalya'nın Korkuteli ilçesinde hizmete açılan Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakımevi, ilçenin önemli bir eksikliğini giderdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu (ASAT) Genel Müdürü İbrahim Kurt, son günlerde kamuoyunda su tarifelerinde yapılan değişiklik sonrası çıkan haberlere açıklık getirerek, "Suya yüzde 446 oranında zam gelmesi söz konusu değildir.
Yorumlar (0)