Antalya

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımın başkenti Antalya’da üreticiyi her alanda destekliyor

Büyükşehir Belediyesi’nin GES tesislerinde ürettiği enerji sulama kooperatiflerinin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor işte detaylar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımın başkenti Antalya’da üreticiyi her alanda destekliyor

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİLERE 4 YILDA 119 MİLYON 850 BİN TL ELEKTRİK DESTEĞİ
SULAMA BİRLİKLERİNİN ELEKTRİK MALİYETLERİNİN YÜZDE 85’İ BÜYÜKŞEHİR’DEN
Antalya’daki 53 tarımsal sulama kooperatifi başkanıyla 2023 yılında verilecek enerji desteğine ilişkin protokol imzalayan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 2019 yılında bu yana GES’lerde ürettikleri enerji ile sulama kooperatiflerine toplam 119 milyon 850 bin TL elektrik desteği verdiklerini, bu miktarın güncel kur ile 250 milyon TL değerinde olduğunu söyledi. Başkan Böcek, 2023 yılında da Antalyalı üreticilere 50 milyon TL’lik enerji desteği sağlayacaklarını açıkladı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımın başkenti Antalya’da üreticiyi her alanda destekliyor. Özellikle son yıllarda artan elektrik maliyetleri karşısında zor durumda olan çiftçilere yönelik Antalya Büyükşehir Belediyesi, şehrin farklı bölgelerinde 7 adet Güneş Enerji Santrali (GES) kurdu. Büyükşehir Belediyesi’nin GES tesislerinde ürettiği enerji sulama kooperatiflerinin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’da faaliyet gösteren 53 tarımsal sulama kooperatifi başkanı ile bir araya geldi. Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Başkan Muhittin Böcek, kooperatif başkanları ile 2023 yılında verilecek elektrik desteğine ilişkin protokol imzaladı.
TARIMA HER ALANDA DESTEK
Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, turizm ve tarımın başkenti Antalya’da yerelden kalkınma modeli ile 2019 yılından itibaren üreticiyi her alanda desteklerini söyledi. Başkan Muhittin Böcek, “Özellikle üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek için sulama kooperatiflerine enerji desteği veriyoruz. Bu kapsamda bugün destek verdiğimiz kooperatif sayışımız 53 oldu. Bu kooperatiflere elektrik desteği olarak ödediğimiz miktar 119 milyon 850 bin TL’dir. Artan döviz kurları ile sulama kooperatiflerine ödediğimiz bu miktar güncel kur ile 250 milyon TL’dir. Ayrıca dijital tarım uygulamaları, biyolojik mücadele ve birçok alanda Antalyalı çiftçilerimize destekler veriyoruz” dedi.
2023 YILINDA 50 MİLYON TL’LİK BÜTÇE AYRILDI
Başkan Muhittin Böcek, 15 tane sulama tesisini Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiğine dikkat çekerek, “Türkiye’de bir ilk olarak Sülekler ve Bahçeyaka mahallerine kurduğumuz güneş enerjisi santraliyle üreticimizin enerji maliyeti olmadan tarımsal sulama yapmasını sağlıyoruz. Bu proje ile bu iki mahallede 3 bin 500 dekar alanı araziyi suya kavuşturduk. 53 sulama kooperatifimize verdiğimiz enerji desteği ve 15 sulama tesisimizle 22 bin çiftçi ailesinin üretimine katkı sağlıyoruz. Çiftçiye verdiğimiz elektrik desteğiyle 40 bin dekar alan su ile buluşuyor. 2023 yılında 50 milyon TL’lik bir destek vereceğiz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimizin elektrik maliyetlerinin yüzde 85’ini karşılıyoruz” diye konuştu.
KOOPERATİF BAŞKANLARINDAN BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR
Başkan Muhittin Böcek, daha sonra sulama birliği kooperatifleriyle 2023 yılında verilecek desteğe ilişkin protokolü imzaladı. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, ASAT Genel Müdür Yardımcısı Ümit Daban ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Özel, tek tek kooperatif başkanlarının talep ve önerilerini dinledi. Kooperatif başkanları Başkan Muhittin Böcek’e üreticiye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya’da 23 Nisan coşkusu başladı
Etkinlik

Antalya’da 23 Nisan coşkusu başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları büyük bir coşku ile başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çoban Haritası ile Kırsal Hayvancılığı Destekliyor!
Bölgesel

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çoban Haritası ile Kırsal Hayvancılığı Destekliyor!

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli'nde yayla ve kırsal hayvancılığı sürdürmek, geliştirmek ve desteklemek amacıyla 'Çoban Haritası' projesini hayata geçirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi meteorolojik uyarı üzerine ekiplerini teyakkuza geçirdi
Bölgesel

Antalya Büyükşehir Belediyesi meteorolojik uyarı üzerine ekiplerini teyakkuza geçirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün Antalya ve ilçelerinde verdiği kuvvetli yağış ve fırtına uyarısından sonra teyakkuza geçti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çoban haritası dağıttı
Bölgesel

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çoban haritası dağıttı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yayla ve kırsal hayvancılığı sürdürmek, geliştirmek ve desteklemek amacıyla Korkuteli’nin Yazır ve İmecik Mahallelerinde çoban haritası dağıttı.

Antalya’da Köy Enstitüleri anıldı
Yaşam

Antalya’da Köy Enstitüleri anıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 84. yıldönümünde “Cumhuriyet Eğitiminin Yüz Akı Köy Enstitüleri” söyleşisi düzenledi.

Büyükşehir kovan ve makine teçhizat desteğini sürdürüyor
Yaşam

Büyükşehir kovan ve makine teçhizat desteğini sürdürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığı sürdürülebilir kılmak amacıyla Gazipaşa, Akseki, Manavgat, Elmalı, Korkuteli, Finike ve Kaş ilçelerinde bal üreticilerine 1398 adet arı kovanı hibe etti.