Antalya / Kumluca

Antalya'da 190 bin lirayı bulan pazar yeri tahsis ücreti esnafı ayaklandırdı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yaşanan sel felaketinin ardından pazar yerinde pazar tezgahlarının mevkiine göre 50 bin TL'den başlayıp, 190 bin TL artı KDV olarak fiyat belirlendiği öğrenildi.

Antalya'da 190 bin lirayı bulan pazar yeri tahsis ücreti esnafı ayaklandırdı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yaşanan sel felaketinin ardından Belediyenin yaptığı pazar yerinde pazar tezgahlarının mevkiine göre 50 bin TL'den başlayıp, 190 bin TL artı KDV olarak fiyat belirlendiği öğrenildi. Pazarcılar ise yer tahsisindeki şartları ağır bularak Belediyeyi protesto etti.
İlçede Aralık ayında yaşanan sel afetinden sonra ilçe içinden geçen Gavur Deresi'nin üzerinde kurulu olduğu gerekçesi ile Tarım ve Orman ve İçişleri Bakanlığının ortak kararıyla eski pazar yerinin yıkılarak yeni pazar yerine taşınma kararı alınmıştı.
Kumluca Belediyesi tarafından 4 ay gibi kısa bir sürede iki katlı yeni pazar yeri yapıldı. Pazar yerinin yapımının ardından Kumluca Belediyesi yeni pazar yerinin pazarcılara tahsisi için 10 Nisan Pazartesi günü açık artırma usulü ile ihaleye çıkma kararı aldı. Kumluca Kapalı Halk Pazarı'nda faaliyet gösteren pazarcılar, ihale şartlarının ağır ve tenha yerlerinin çok pahalı olması nedeniyle tepki gösterdi.

50 bin TL ile 190 bin TL arasında değişti

İhale şartlarında, pazar tezgahlarının mevkiine göre 50 bin TL'den başlayıp, 190 bin TL artı KDV olarak fiyat belirlendi. Ayrıca ihaleye katılacak pazar esnafının Kumluca ilçe sınırları içinde oturması şartı getirildi. İhaleye katılmak isteyen pazarcıların 13 bin TL geçici teminat yatırmak kaydıyla 10 Nisan Pazartesi günü Kumluca Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde hazır bulunması istendi.

"Hakkımızın korunmasını istiyoruz"

Kumluca Kapalı Halk Pazarı'nda toplanan pazarcılar, bugün tezgah açmama kararı aldı. Pazarcılar Kapalı Hak Pazarı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdüler. Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptılar.
Basın açıklamasını esnaflar adına konuşan Hasan Yalçın, "12 Temmuz 2012 tarihli ve 2851 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandığı karar üzerine taşınan pazar yerlerinin yeni taşınacak bölgeye ücretsiz tahsis edilmesini, yeni açılacak pazar yerinde sabit dükkan yeri olan esnaflarımızın aynı haklarının korunmasını istiyoruz. İş yerlerinin taşınma işlemlerinden doğacak masraflarından dolayı tahsis edilecek yerlerden ücret talep edilmemesini, devir haklarının hak sahibi olan mevcut esnafımız için iyileştirilmesini, ihale sürecinin ivedilikle durdurularak mevcut esnaflarımıza öncelik tanınmasını, en kısa zamanda pazar yeri esnaflarımızdan oluşturulacak bir heyetin belediye başkanlığı ve meclis üyeleri ile görüşerek kendi haklarını dile getirecek imkanın tanınmasını talep ediyoruz" dedi.

"İhaleye katılacak paramız yok"

Yıkılacak olan kapalı halk pazarında pazarcılık yapan esnaf ise, "Biz ihale olmadan mevcut haklarımızla birlikte yeni pazar yerine taşınmak istiyoruz. İhaleye katılacak paramız yok. Olsa pazarcılık yapmayız. Belediye bir adet pazar yerine 50 bin ile 190 bin artı KDV fiyat belirlemiş. Aynı yere birden fazla talep olursa bu yerlerin değeri çok yüksek fiyatlara çıkar. Bu yüzden ihaleye karşıyız" şeklinde konuştu.
Pazarcı esnafından Emre Karagöz, "Cuma günü halkımızın mağdur olmaması için tezgah açacağız. Ama istediğimiz şartlar yerine getirilmezse bundan sonra Kumluca ilçe merkezinde ve mahallelerindeki pazar yerlerimizi süresiz açmayacağız" diye konuştu.

Antalya'da 190 bin lirayı bulan pazar yeri tahsis ücreti esnafı ayaklandırdıAntalya'da 190 bin lirayı bulan pazar yeri tahsis ücreti esnafı ayaklandırdıAntalya'da 190 bin lirayı bulan pazar yeri tahsis ücreti esnafı ayaklandırdıAntalya'da 190 bin lirayı bulan pazar yeri tahsis ücreti esnafı ayaklandırdı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (1)

ferdi gürses

1 ay önce / 07.04.2023

Açiyorsunuzda ne oluyor sanki, bu memlekette pazarcılık kültürü yok. Pazara getirdiği mal en kalitesiz vede en yüksek fiyatı çekiyor.Göya üretici bölgesi, amma sanki ihraç eder gibi fiyat uygulaması yapıyor.Bu yeni pazaryeri konusunda haklılık payları var Ancak yinede esnaf ve pazarcı olamazlar.Hepsini eğitimden geçirmek lazım.Birde belediyede denetimini iyi yapması gerekiyor.

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

Başkan Böcek yeni yılın ilk iş gününde Kumluca’yı ziyaret etti
Bölgesel

Başkan Böcek yeni yılın ilk iş gününde Kumluca’yı ziyaret etti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yeni yılın ilk iş gününde Kumluca’yı ziyaret ederek muhtarları dinledi.

Korkuteli Kızıldağ Köy halkı
Yaşam

Korkuteli Kızıldağ Köy halkı

Antalya Korkuteli Kızılcadağ Mahalle (köy ) halkı Köylerine Antalya ASAT müdürlüğü tarafından su Sondaj kuyusu açılmasını protesto ettiler. Kızılcadağ Çığlık yaylası arasında vurulan sondaj kuyusu açılmasını protesto ederek derhal sondaj makinesinin kaldırılması istediler.

Antalya'da araç yangını Kullanılamaz hale geldi
3. Sayfa

Antalya'da araç yangını Kullanılamaz hale geldi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde park halinde bulunan minibüs alev alev yandı. Araçta çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken yanan araç kullanılamaz hale geldi.

Öğrenciler üniversite deneme sınavında ter döktü
Yerel Yönetim

Öğrenciler üniversite deneme sınavında ter döktü

Kemer Belediyesi Ahmet Erkal Destek Eğitim Kursu'nda üniversite hazırlık sürecinde ücretsiz eğitim alan öğrenciler, üniversite sınavında uygulanan kurallar çerçevesinde deneme sınavına girdi.

Erdoğan'ın göreve başlamasıyla 100 pare top atışı
Bölgesel

Erdoğan'ın göreve başlamasıyla 100 pare top atışı

Antalya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni dolayısıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 2 fırkateyni 101 pare top atışı gerçekleştirdi. İşte detaylar...

Antalya'da alkollü sürücü araca çarptı, sonra sızdı
3. Sayfa

Antalya'da alkollü sürücü araca çarptı, sonra sızdı

Antalya’nın Aksu ilçesinde alkollü bir sürücü aracını bulunduğu yerden çıkarmak isterken park halindeki araca çarptı sonra araç içerisinde sızdı. İşte detaylar...