Antalya / Kumluca

Antalya 'da Aile Hekiminin Erken Teşhisi Hayat Kurtardı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Aile Hekimi olarak çalışan Dr. İlyas Korkmaz, bir hastasının şikayetlerinden şüphelenerek gaita tahlili yaptırmasını istedi. Devamı Haberimizde..

Antalya 'da Aile Hekiminin Erken Teşhisi Hayat Kurtardı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Aile Hekimi olarak çalışan Dr. İlyas Korkmaz, bir hastasının şikayetlerinden şüphelenerek gaita tahlili yaptırmasını istedi. Yapılan tetkiklerde erken evre kolon kanseri tanısı konulunca acilen tedavisine başlandı.
Kumluca 2 No’lu Sağlık Ocağında Aile Hekimi olarak çalışan Dr. İlyas Korkmaz, Turgut Tosun adlı hastasının şikayetlerinden şüphelenerek gaita tahlili yaptırmasını istedi. Yapılan kanser tarama çalışmaları dahilinde Turgut Tosun isimli vatandaşın gaitada tahlillerinde gizli kan testi sonucu pozitif çıkınca Aile Hekimi Dr. İlyas Korkmaz ileri tetkik için üst merkeze yönlendirdi. Yapılan tetkiklerde erken evre (evre 1) kolon kanseri tanısı konulunca acilen tedavisine başlandı.
Erken tanı vesilesiyle kanseri yenen Turgut Tosun, Kumluca İlce Sağlık Merkezine bir mektup yazdı. Turgut Tosun, erken tanı almanın memnuniyetini dile getirerek başta aile hekimi, aile sağlığı çalışanı ve onların nezdinde tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Yazdığı teşekkür yazısında Tosun, vatandaş olarak bu tür çalışmaların çok önemli olduğunu ve taramaya davet edilen, tarama yaşı gelen herkesin taramasını yaptırması gerektiğini vurguladı.
Hastasının teşekkür yazısını gören Dr. İlyas Korkmaz, bu geribildirimin kendisi için mutluluk verici olduğunu ve çalışma motivasyonunu daha da artırdığını belirtti. Kumluca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Çiftci ve ilçede görev yapan Halk Sağlığı Uzmanı Uzman Dr. F. Semanur Korkmaz Öner, ilgili aile hekimini ve aile sağlığı çalışanını ziyaret gerçekleştirerek teşekkür belgesi verdi.

"Kanser taramalarının öneminin bir kez daha gözler önüne serildiğini gördük"
Kumluca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Çiftci, "Bu olay ile Sağlık Bakanlığımızın ücretsiz olarak yürüttüğü 1. basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin ve bu hizmetlerin içinde yer alan kanser taramalarının öneminin bir kez daha gözler önüne serildiğini gördük. Tüm 1. basamak sağlık personelince özveriyle yürütülen bu çalışma ve taramalara halkımızın katılımı en önemli basamaktır" dedi.
Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kanser taramaları hakkında bilgiler verildi. Bu bilgilere göre, kanser taramaları, kolorektal kanser taramaları, 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda 1 gaitada gizli kan testi, kadınlarda serviks kanseri tarama programı, 30-65 yaş arası kadınlarda 5 yılda 1 HPV-DNA testi, kadınlarda meme kanseri tarama programı, 40-69 yaş arası kadınlarda 2 yılda 1 mammografi testleri yapılmakta olduğu belirtildi.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  BEĞENDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 1
  GÜLDÜM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  KIZDIM
 • 1
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya Baklavacı Turhan Yıldız’a Yılın en iyi iş insanı ödülü verildi. Turhan Yıldız Kimdir
İş Dünyası

Antalya Baklavacı Turhan Yıldız’a Yılın en iyi iş insanı ödülü verildi. Turhan Yıldız Kimdir

Turhan Yıldız’a ödülünü Yıldız Kardeşler Baklava 'da Önceki dönem Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül takdim etti.

Antalya Ak Parti Eski Başkanları Ankara'da
Yaşam

Antalya Ak Parti Eski Başkanları Ankara'da

AK Parti Antalya’daki değişim rüzgarından sonra İlçe Başkanlığı görevlerinden ayrılan isimler Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği İlçe Başkanları Buluşması’na katıldı.

Korkuteli Ülkü Ocaklarından Lokma İkramı
Yaşam

Korkuteli Ülkü Ocaklarından Lokma İkramı

Korkuteli Ülkü Ocakları tarafından Mevlid Kandili münasebetiyle Çayırlı Cami önünde vatandaşlara lokma ikramı yapıldı.

Antalya 'da Genç Kuaför Furkan Şahin magandan kurşunu ile hayatını kaybetti
Bölgesel

Antalya 'da Genç Kuaför Furkan Şahin magandan kurşunu ile hayatını kaybetti

Antalya’da gece son tıraş ettiği müşterisini aracı ile evine bırakan Furkan Şahin (24) sırtına isabet eden kurşunla ile olay yerinde hayatını kaybetti.

Dev Tohumculuk Kongresi Antalya'da Düzenlenmesi için İşbirliği Protokolü
Bölgesel

Dev Tohumculuk Kongresi Antalya'da Düzenlenmesi için İşbirliği Protokolü

Türk tohumculuk sektörünün uluslararası alanda tanıtılmasında son derece önemli olan 2026 yılı Asya Pasifik Tohumcular Birliği (APSA) Tohumculuk Kongresi’nin Antalya’da yapılması için ATB, TÜRKTOB ve TÜRKTED arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Korkuteli'nde Amatör Spor Haftası Etkinlikleri
Spor

Korkuteli'nde Amatör Spor Haftası Etkinlikleri

Korkuteli Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce Amatör spor haftası Etkinlikleri kapsamında şehitler anıtında sportif aktiviteler düzenlendi.