Antalya

Antalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğu

24 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 13. Antalya Kitap Fuarı'nın onur konuğu Ahmet Ümit olacak. Fuarda 263 yazar ve 204 yayınevi yer alacak.

Antalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğu

24 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek 13. Antalya Kitap Fuarı'nın onur konuğu Ahmet Ümit olacak. Fuarda 263 yazar ve 204 yayınevi yer alacak.

Başkan Böcek, Cumhuriyet'in 100. yılında, 13’üncü Antalya Kitap Fuarı’nda “Cumhuriyet'imizin ikinci yüzyılını birlikte yazıyoruz” sloganıyla 263 yazar, 204 ulusal ve uluslararası yayınevinin Antalyalı vatandaşlarla buluşacağını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl 24 Kasım-3 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 13. Antalya Kitap Fuarı nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Fuar Koordinatörü Nurdan Aydın Polatçı ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar kent ve kentliler adına birçok projeye imza attıklarını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, birbirinden kıymetli projeler arasında kitap fuarının kendisi için farklı bir anlam taşıdığını belirtti.

“Çadırlardan bugüne getirdik”

2010 yılında Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminde, Antalya’daki korsan kitap satışlarının fazlalığıyla okurların kitaba ilgilerinin ne kadar yüksek olduğunu gördüklerini söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Antalyalı kitapseverleri yazarlarla buluşturmak amacıyla Konyaaltı Kent Meydanımızda 1. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı’nı 'Okumak Lazım' teması ile başlatmıştık. 1 çadır, 2 çadır, 5 çadır derken çadırlara sığmayan fuarımızı Cam Piramit’e taşıdık. Bu süreçte boş durmadık. 2017 yılında Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezimizi Antalya’mıza kazandırdık. Elleri öpülesi öğretmenlerimizin en önemli günü 24 Kasım’da hem fuar merkezimizi hem de kitap fuarının açılışını birlikte gerçekleştirmiştik” dedi.

“Pandemi döneminde herkes durdu biz durmadık”

Pandemi döneminde Türkiye’de hiçbir kitap fuarı yapılmazken ‘dünya durdu, herkes durdu biz durmadık’ diyerek 11’inci Kitap Fuarı’nı yaptıklarını hatırlatan Başkan Böcek, “Gelecek bilgiyle yeşerecek dedik ve 589 bin 786 Antalyalı kitapseverin ziyareti ile kitap fuarımızı tamamladık. Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci kitapseverlere yaradı. Yoğun ve tempolu iş hayatında dergi ve kitap okumaya fırsat bulamayan insanlar bolca fuarımızdan aldıkları kitapları okuma imkânı buldu. 12’nci fuarda 'Hayata okuyarak devam' dedik ve 1 milyon 9 bin ziyaretçi ile Türkiye rekorunu kırdık” diye konuştu.

“Onur konuğu Ahmet Ümit”

Cumhuriyet'in 100. yılında, 13’üncü Antalya Kitap Fuarı’nı “Cumhuriyet'imizin ikinci yüzyılını birlikte yazıyoruz” sloganıyla gerçekleştireceklerini kaydeden Başkan Muhittin Böcek, şunları aktardı:“Bu yıl da yine 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açacağımız kitap fuarımızla, Başöğretmenimiz Atatürk’ün devrim ve ilkeleri doğrultusunda gelecek nesilleri yetiştirmek için yoğun mesai harcayan öğretmenlerimizi de onurlandırmak istedik. Bu kitap fuarını onlara atfediyoruz. Sevgili öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile Cumhuriyet'imizin ikinci yüzyılını birlikte yazacağız. Bu yıl 263 yazarımızı ve 204 ulusal ve uluslararası yayınevini 13. Antalya Kitap Fuarı'mızda ağırlayacağız. Değerli yazarımız Ahmet Ümit onur konuğu olacaktır.”

263 yazar-204 yayınevi

Başkan Muhittin Böcek, bu yıl fuara katılacak yazarlardan bazılarını şöyle açıkladı:

“CHP Grup Başkan Vekili Ali Mahir Başarır, Ayşe Kulin, Barış Doster, Barış Terkoğlu, Feyza Altun, Barış Pehlivan, Prof. Dr. Celal Şengör, Cihad Yaycı, Dilara Pamuk, Ezo Sunal, Akademisyen Anne Saniye Bencik Kangal, Hakan Günday, Işıl Işık, İlker Başbuğ, İrfan Değirmenci, Yılmaz Özdil, İsmail Küçükkaya, Saadet Özkan, Mine Söğüt, Mete Yarar, Serhat Yabancı, Timur Soykan, Nurullah Genç, İnci Aral, Murat Ağırel, Moruvaki, Zeynep Oral, Serkan Karaismailoğlu, Müfit Can Saçıntı gibi birbirinden değerli yazarlarımızı Antalyalı kitapseverlerle buluşturacağız. Ben de iki kitabımla fuara katılıyorum.”

“Tüm kitapseverleri bekliyoruz”

Başkan Böcek, Antalyalı yazarların, ANŞOYAD ve ANSAN’ın değerli yazarlarının da kitap fuarında yer alacağını belirterek, “Tüm kitapseverleri, 24 Kasım-3 Aralık tarihlerinde, sabah 10.00- akşam 20.00 arasında açık olacak Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezimize bekliyoruz” dedi.

Başkan Muhittin Böcek, basın toplantısının sonunda gazeteciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Gazetecilere Atatürk’ün Nutuk kitabı hediye edildi.

Antalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğuAntalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğuAntalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğuAntalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğuAntalya'da kitap fuarı başlıyor! İşte onur konuğu

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur Belediyesinden 11. kitap fuarı
Etkinlik

Burdur Belediyesinden 11. kitap fuarı

Burdur Belediyesi 11.sini düzenlediği kitap fuarına ülkemizdeki yazarların yanı sıra Burdurlu yazarlar da katıldı

13. Antalya Kitap Fuarı kitap sevenlerle buluştu
Yaşam

13. Antalya Kitap Fuarı kitap sevenlerle buluştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl 13’cüsü düzenlenen Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı, hafta sonunda ziyaretçi akınına uğradı.

Mobilyanın başkenti İnegöl’de sıra Kitap Mevsiminde
Yaşam

Mobilyanın başkenti İnegöl’de sıra Kitap Mevsiminde

Mobilya’nın başkenti İnegöl’de 7. Kitap Günleri kapılarını ziyarete açtı.

CHP Antalya Büyükşehirde Muhittin Böcek 'le Devam mı Edecek sorusunun cevabı
Yerel Yönetim

CHP Antalya Büyükşehirde Muhittin Böcek 'le Devam mı Edecek sorusunun cevabı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı yeniden Muhittin Böcek mi? sorunun cevabını CHP’nin 2 numarası konuşmasında ‘İnşAllah’ diyerek açıklık getirdi.

13. Antalya Kitap Fuarı Kapılarını Açtı
Etkinlik

13. Antalya Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

Antalya Büyükşehir Belediye’sinin bu yıl 13’ncüsünü gerçekleştirdiği Antalya Kitap Fuarı törenle kapılarını açtı. Devamı haberimizde..

11. Burdur Kitap Fuarı Başlıyor
Etkinlik

11. Burdur Kitap Fuarı Başlıyor

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kitap Fuarı 24 Kasım’da Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda açılıyor. Devamı haberimizde...