Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!

Antalya'da sebze ve meyve komisyoncusu Tahsin Yılmaz, hasadın az olduğu bir dönemde 1 tır avokadoyu Rusya'ya gönderdi. Moskova'da Türk avokadosuna büyük talep var.

Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!

Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı! - Antalya'da sebze ve meyve komisyonculuğu yapan Tahsin Yılmaz, hasadının en az olduğu dönemde tropikal meyvelerden 1 tır avokadoyu kilosu 5 dolardan Rusya pazarına gönderdi. Ürünün az olması nedeniyle talebe yetişemediklerini söyleyen Yılmaz, "Moskova’da en çok bizim avokadomuz tercih ediliyor, şuan ürün yetiştiremiyoruz, mal yok" dedi.

Türkiye'nin avokado üretimin yaklaşık yüzde 70'inin karşılandığı Antalya'da, fiyatlar yüz güldürüyor. Şuan ağaçlardan az da olsa fuerte ve bebek cinsi iki meyvenin hasadı yapılıyor. Türkiye'de özellikle büyükşehirlerde kahvaltı sofraları ve restoranların vazgeçilmez ürünü haline gelen avokadonun fiyatı bir ay içinde yüzde 50 yükseliş gösterdi. Geçen ay kilo 50, tanesi 15 lira olan avokadonun fiyatı bugünlerde ise yüzde yüz artış gösterdi. İç piyasa kadar, avokado son dönemde Rusya pazarında büyük rağbet görüyor. Özellikle tadı, kıvamı, kokusu, yağlı olması nedeniyle Rusya pazarında Türk avokadosu yok satıyor. Ürünün az olduğu bu dönemde bir ihracatçı ise büyük bir riske girip bir tırlık sipariş aldı. Tahsin Yılmaz, Moskova'ya gönderilmek üzere hazırladığı bir tır dolusu 18 ton avokadoyu Rusya'ya göndermeyi başardı. Talebe yetişemediğini söyleyen Yılmaz, Türk avokadosunun Moskova'da tercih edilen bir meyve olduğunu kaydetti.

"Rusya'da bir numara"

45 yıldır Antalya'da sebze ve meyve komisyonculuğu yapan Tahsin Yılmaz, "Bu mevsimde hazırlanması çok zor olan sipariş aldık, başaramayacağız diye çok korktuk. Gazipaşa’da bize tüm üreticilerimiz bize destek oldu. Avokadonun şuan fuerte ve bebek olmak üzere iki çeşidi var. Rusya en çok fuerte cinsini tercih ediyor. Tat ve yağ bakımından çok üstün, başka ülkelerden gelenler bizimki kadar tatlı değil. O nedenle Türkiye’den giden avokado Moskova’da büyük talep görüyor. Şubat ayında bir tır dolusu avokado yapıp Rusya’ya göndermek gerçekten bir başarı hikayesidir. Ürünü bu mevsimde bulmak çok zor. Biz bunu başardığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

"Kilosu 100 TL"

Türkiye’de avokadonun en çok Antalya’nın Gazipaşa ve Alanya ilçesinde üretildiğinin altını çizen Yılmaz, “Fiyatlar bir ay öncesi arasında şuan yüzde 50 bir yükseliş var. Üretici memnun. Bebek cinsi avokado Türkiye’de ucuz, Rusya’da çok pahalı. Bebek cinsi avokado olgunlaştığı damak tadı çok güzeldir. Herkes tercih eder, yiyen başka tercih etmez. Bebek avokadonun kilosu 100 TL, fuertenin de tanesi 30 TL, kilogram olarak 100 TL fiyatı var. Türkiye’de şuan avokadonun ortalama fiyatları 100 TL civarında” dedi.

Talebin çok fazla olduğunu ama ürün bulamadıklarını ifade eden Yılmaz, “İstanbul’da bundan bir ay önce, 'gönderme satamıyorum' diyen komisyoncu şimdi ‘niye göndermiyorsunuz’ diyor. Önü açık şuan çünkü mal yok. İhracat için bir tır yapıp göndermek çok zor. Moskova’da bir market ile çalışıyoruz. Bir tır istediler, riske girmemize rağmen bir tır ürünü yapmayı başardık. Bu tırda 18 ton,75 bin civarında avokado var. Değeri ise 2 milyon civarında. Bir tır ürünü bundan sonra çıkaramayız. Palet palet gönderebiliriz. Ürün bu yıl erken bitti iklimden dolayı. Türkiye’de her sofrada avokado yer alıyor, lüks restoranlarda meze olarak yer buluyor. Moskova’da bizim avokadomuz bir numara, halk en çok Türk ürününü tercih ediyor. Şuan ürün yetiştiremiyoruz, mal yok” diye konuştu.

Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!Antalya'dan Moskova'ya 2 Milyonluk Avokado Sevkiyatı!

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Birleşmiş Milletlerden Eskişehir’e milyonluk yatırım hibesi
Bölgesel

Birleşmiş Milletlerden Eskişehir’e milyonluk yatırım hibesi

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün İklim değişikliği ile mücadele kapsamında 2020 yılında hazırlayıp Birleşmiş Milletler Çevre Fonuna sunduğu projenin hibe sözleşmesi imzalandı.

Adana'da 150 Milyon TL'yi Aşkın Siber Dolandırıcılık Operasyonu Yapıldı
3. Sayfa

Adana'da 150 Milyon TL'yi Aşkın Siber Dolandırıcılık Operasyonu Yapıldı

Adana’da sazan sarmalı ve oltalama yöntemi 150 milyon TL para vuran şebeke yapılan operasyonla çökertildi. Operasyonda şüphelilerin mal varlıklarına tedbir uygulandı. Şebekede bulunan 5 kişi tutuklanırken 3 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaçakçılık operasyonunda neler çıktı neler
3. Sayfa

Kaçakçılık operasyonunda neler çıktı neler

Adana’da yapılan kaçakçılık operasyonunda 11 milyon 361 adet doldurulmuş sigara ve 2 milyon 450 bin makaron ele geçirildi. Operasyonda 21 kişi yakalanırken 1 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Film gibi vurguna jandarma darbesi
3. Sayfa

Film gibi vurguna jandarma darbesi

Bartın’da yaşayan Osman ve Perihan Baltacı, kendilerini telefonla arayarak, polis olduğunu söyleyen dolandırıcılara 50 yıllık birikimi olan yaklaşık 2 milyon TL değerindeki ziynet eşyalarını kaptırdı

Antalya Gazipaşa'da Kum İşleme Tesisi Sahibine 8,5 Milyon TL Cezası
Yaşam

Antalya Gazipaşa'da Kum İşleme Tesisi Sahibine 8,5 Milyon TL Cezası

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde kum işleme tesisi sahibinin, Bıçkıcı Deresi’nden 352 bin 172 ton kum ve çakılı izinsiz alıp işleyerek sattığı gerekçesiyle 2015-2022 yılları arasında 8,5 milyon liraya yakın ceza kesildiği, kesilen cezayı ödemeyen tesis sahibi hakkında hazırlanan raporun Gazipaşa Cumhuriyet Başsavcılığına verildiği bildirildi.

Yüksek kar vaadiyle 18 kişiyi dolandırdı
3. Sayfa

Yüksek kar vaadiyle 18 kişiyi dolandırdı

Kayseri’de internet bankacılığı üzerinden yüksek kar vaadiyle 18 kişiyi yaklaşık 14 milyon TL dolandırdığı tespit edilen şahıs, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince yakalandı.