Antalya Korkuteli ilçesinde Meyveleri Dolu Vurdu
Antalya Korkuteli’nde 13 Haziran 2023 salı günü etkili olan yağmur ve ardından yağan dolu etkili oldu. Yağan dolu nedeniyle meyve ve sebze bahçeleri zarar gördü. Özellikle dalında olan meyveler dolu nedeniyle büyük hasar aldı. Tarım ilçe müdürlüğü ve ziraat Odası başkanlığı ova köylerde hasar tespit çalışması yaptı.
Korkuteli’nde etkili olan dolu yağışı oluşum aşasında olan sebze ve meyveye büyük zarar verdi. Bir TL büyüklüğünde yağan dolu, çiçekli meyveyi yere serdi.
Korkuteli’nde ova mahallelerde etkili olan dolu yağışı nedeniyle yüzlerce tarım arazisi zarar görürken, büyük çapta maddi hasar meydana geldi.
Korkuteli Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası başkanlığı, hasar gören mahallelerde hasar tespit çalışmalarına başladı.
Korkuteli Ziraat Odası başkanı Musa Fikri Büyükçetin, dolu ve yağmurdan etkilenen çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Büyükçetin, “Dolu, açıkta sebze ve yetiştirilen tarlaları ve meyve bahçelerini beyaza bürüdü. Bazı açık alanlar çamur deryasına döndü.
Vatandaşların bir yıllık emekleri gitti. Korkuteli Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri ile hasar tespiti yapmaya devam ediyoruz. Meyve ağaçlarında hasar oluşmuş, meyveler pazar özelliğini kaybetmiştir. Dolu ve sağanaktan etkilenen tüm mahalleleri ziyaret ettik. Vatandaşlarımızın sıkıntılarını dinliyoruz. Devlet her zaman vatandaşımızın yanında. Biz de vatandaşımızın yanındayız” dedi.
Korkuteli Gündem Gazetesi
Burdur ili Bucak ilçesi Çamlık köyü sahil mahallesinde meydana gelen dolu yağışında sebze ve meyvelar zarar gördü.
Denizli'nin Çameli ilçesinde öğleden sonra aniden başlayan dolu yağışı, günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Yaklaşık 5 dakika devam eden şiddetli dolu yağışı, meyve ağaçları ve ekili arazilere zarar verdi.
Bilecik’te yaşanan olumsuz hava koşullarının ardından hasar tespit çalışmalarına başlandı.
Burdur'un Ağlasun, Bucak ve Çeltikçi ilçelerinde etkili olan dolu yağışı, tarım arazileri ve meyve bahçelerine ciddi zarar verdi.
Burdur'un Ağlasun ilçesinde öğleden sonra başlayan dolu yağışı, ceviz büyüklüğünde tanelerle yere yağdı.
Erzurum'da son günlerde yüksek kesimlerde kar, kent merkezinde sağanak olarak devam eden yağış zaman zaman dolu şeklinde oluyor.
Yorumlar (0)