Antalya

Antalya’nın İlk Sanal Sergisi Sanatseverler İle Buluşuyor

2020 GÜZ DÖNEMINDE OBJEKTIFINI ANTALYAYA ÇEVIREN ANTALYA KÜLTÜR SANATIN YENI SERGISI NISYÂN-KADIM ANTALYANIN GÜNCEL PORTRESI SANATSEVERLERLE SANAL DÜNYADA BULUŞUYOR.

Antalya’nın İlk Sanal Sergisi Sanatseverler İle Buluşuyor

Çalışmalarını kent ve çevre odağında sürdüren şehir plancısı akademisyen sanatçı Murat Germenin objektifinden Antalyaya bakan ve bugün yaşadığımız kenti anlamaya çalışan sergi izleyicinin dikkatini kentin kadim zamanlardan bugüne taşınan emanetleri ile bugünden geleceğe aktarmakta olduğumuz ihanetlerimize çekmeyi amaçlıyor.

Yeşim Demirin küratöryel tasarımıyla AKSın iki katında düzenlenen sergi bir katta kentin her gün önünden geçtiğimiz halde kanıksadığımız emanet ya da ihanet olduğunu fark etmediğimiz yüzlerine mikro ölçekte bakarken diğer katta objektifini geniş açıya çeviriyor kenti farklı açılardan panoramik görüntülerle gözler önüne sererek emanet ve ihanetlerimizi makro ölçekte görmemizi sağlıyor. Bu bakışta şehrin son 20 yıldaki dönüşümü uydu fotoğraflarıyla sergi izleyicisinin dikkatine sunuluyor.

AKSın üçüncü sergi katı ise herkese açık bir forum alanı olarak düzenlendi. Pandemi nedeniyle kent konuşmaları kent atölyeleri ve benzeri etkinliklerin şimdilik çevrimiçi gerçekleşmesi planlanmış olsa da AKSın kapıları açmasının ardından bu salonun kente dair sözü olan projesi olan isyanı ya da teşekkürü olan bütün kişi ve kurumların seslerini duyuracağı bir serbest kürsüye dönüşmesi öngörülüyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra Şehir Plancıları Odası Mimarlar Odası İnşaat Mühendisleri Odası Çevre Mühendisleri Odası ve Peyzaj Mimarları Odası Antalya şubeleri ile Antalya Kent İzleme Platformunun yol göstericiliğinde hazırlanan sergiye Türkiyenin ambalaj sanayiinde önde gelen firmalarından ANKUTSAN malzeme desteği sağladı.

Görsel anlatım dilinin çağdaş Türk şiirinin önde gelen isimlerinden Ferruh Tunçun şiirlerinden alıntılarla zenginleştirildiği Nisyân-Kadim Antalyanın Güncel Portresi Antalyalıları romantik bir nostalji ve iç geçirmeye değil kentlerinde olan biteni görmeye ve bunda kendi paylarını sorumluluklarını düşünmeye davet ediyor.

1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Antalya Kültür Sanat web sayfasıda www.antalyakultursanat.org.tr [http://www.antalyakultursanat.org.tr] erişime açılan sergiye https://www.sanaltur.tv/antalya-kultur-sanat/sergi-nisyan/ linkinden ulaşılabilir.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Ümit Altındal kalbine yenik düştü
Bölgesel

Ümit Altındal kalbine yenik düştü

Burdur'da AK Parti camiasının yakından tanıdığı Ümit Altındal, kalp krizine yenik düştü.

Burdur'da cinsel istismar iddiaları asılsız çıktı
3. Sayfa

Burdur'da cinsel istismar iddiaları asılsız çıktı

Burdur’da 4 öğretmen ve bir öğrencinin adının geçtiği cinsel istismar olayı ile ilgili haberler ve iddialar asılsız çıktı. İşte detaylar...

Arma Klinik Bucak'ta hizmete açıldı
Tanıtım

Arma Klinik Bucak'ta hizmete açıldı

Bucak'ta yıllardır verdiği hizmet ile halkın beğenisini kazanan Arma OSGB, Arma Klinik'i ilçeye kazandırdı.

Bucak'ta ormanlık alandaki alevler korkuttu
3. Sayfa

Bucak'ta ormanlık alandaki alevler korkuttu

Burdur'un Bucak ilçesinde yangın sezonu, orman yangını ile açıldı. İncirhan'da yükselen alevler ekiplerin müdahalesi ile söndürüldü.

Başkan Selahatdin Gökçe, engelli vatandaşın yüzünü güldürdü
Bölgesel

Başkan Selahatdin Gökçe, engelli vatandaşın yüzünü güldürdü

Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe'nin girişimlerinin ardından, engelli vatandaşın ihtiyacı giderilirken, yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi.

Suat Kılıç AK Parti'den ayrılıp, Yeniden Refah Partisine geçti
Bölgesel

Suat Kılıç AK Parti'den ayrılıp, Yeniden Refah Partisine geçti

Bir dönem Gençlik ve Spor Bakanlığı da yapan Suat Kılıç, AK Parti'den ayrılarak Yeniden Refah Partisi'ne geçti.