Antalya / Gazipaşa

Arılar, hava şartlarından olumsuz etkilendi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaylalarda hava şartlarının olumsuz seyretmesi, arıların gelişmesini engelledi. İşte detaylar...

Arılar, hava şartlarından olumsuz etkilendi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaylalarda hava şartlarının olumsuz seyretmesi, arıların gelişmesini engelledi. Yaylaya erken göç eden birçok arıcı kovanlarını sahile getirirken, bazı üreticiler ise doğadan yeterince nektar toplayamayan arıları kek ve sıvı ile besliyor.

Gazipaşa’da bal üreticilerinin yayla yolculuğu bu yıl geç başladı. Gazipaşalı üreticiler, ağustos ayındaki ilk hasat için hazırlıklarını tamamlayıp, ilçenin farklı yaylalarına kovanlarını taşımaya başlamışlardı. Ancak yaylalarda hava şartlarının olumsuz seyretmesi, arıların gelişmesini engelledi. Hava şartlarından dolayı birçok arıcı kovanlarını sahile getirmek zorunda kaldı. Bazı üreticiler ise, yayla yolculuğuna yeni başladı.

“Kovanların bir kısmı yeniden sahile indirildi”

Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Gazipaşa Temsilcisi Fatih Oktan, oluşan durumla ilgili bilgi verdi. Yaylaya erken götürülen kovanların hava şartları nedeniyle geri getirildiğini ifade eden Oktan, “Bu yıl yaylaya erken götürülen kovanlarımızdaki arılar, bölgemizde hava şartlarının olumsuz seyretmesinden dolayı yeterince gelişmedi. Birçok arıcımızda olumsuz hava şartları nedeniyle yaylaya geç gitmek zorunda kaldı. Hal böyleyken, yaylalara erken götürülen kovanların bir kısmı yeniden sahile indirildi” dedi.

“Arılar doğadan yeterli nektarı toplayamadı”

Yayladaki arıların yeterince beslenemediğini dile getiren Oktan, “Yaylada bulunan arılar, doğadan yeterli nektarı toplayamadı. Yaylada bulunan bal üreticilerimiz, arılara kek ve sıvı beslemesi yapmaya devam ediyor. Meteoroloji verilerine göre haziran ayının da yağışlı geçeceği öngörülüyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden dolayı arıcılarımız, kötü bir sezon geçiriyor” ifadelerini kullandı.

“Arıcılara yüzde 3 mazot desteği veriliyor”

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılara yüzde 3 mazot desteği yapılmaya başlandığına dikkat çeken Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Gazipaşa Temsilcisi Fatih Oktan, “Mazot desteğinin yanında, bahar döneminde Gazipaşa’da 950 çuval indirimli şeker dağıtımı yapıldı. Sonbahar döneminde de indirimli şeker desteği yapılacak. Arıcılarımızın hayırlı, bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum. Birlik olarak her zaman arıcılarımızın yanında olmaya ve arıcılarımıza destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Arılar, hava şartlarından olumsuz etkilendiArılar, hava şartlarından olumsuz etkilendi

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Diyarbakır'da organik tarım ve arıcılık için önemli yatırımlar
Bölgesel

Diyarbakır'da organik tarım ve arıcılık için önemli yatırımlar

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, organik tarım ve arıcılığın geliştirilmesi için önemli yatırımlar yapıldı. Badem kırma fabrikası açıldı, çiftçilere tarım makineleri ve arıcılara arıcılık ekipmanları dağıtıldı.

Artvin Şavşatlı genç kadının oğlu için başladığı arıcılık geçim kaynağı oldu
Yaşam

Artvin Şavşatlı genç kadının oğlu için başladığı arıcılık geçim kaynağı oldu

Artvin’in Şavşat ilçesi Kayadibi köyünde yaşayan genç kadın arıcı Elif Kör, iki kovan arı ile başladığı arıcılık serüvenine kendi imkânlarıyla 50 kovan arıya çıkararak yoluna devam ediyor. Devamı haberimizde..

Arı üreticilerini sevindirecek destek
Bölgesel

Arı üreticilerini sevindirecek destek

Antalya Büyükşehir Belediyesi üreticilere destek vermek amacıyla arıcılıkla ilgilenen vatandaşlara kovan desteğinde bulunuyor. Detaylar haberimizde....

Antalya arıcıları yayla sezonuna hazır
Bölgesel

Antalya arıcıları yayla sezonuna hazır

Antalya'da bal üreticileri, yaz mevsimiyle birlikte arı kovanlarını yaylalara taşıyarak hasat için hazırlıklarını tamamladı. Arıcılar, bu yıl bol ve kaliteli bal bekliyor.

ABB'den kursiyerlere arıcılık eğitimi
Yerel Yönetim

ABB'den kursiyerlere arıcılık eğitimi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerli arı üreticilerini desteklemek ve isteklileri arıcılığa teşvik etmek amacıyla kovan başında uygulamalı arıcılık eğitimi düzenledi. İşte detaylar...

Antalya, arıcıların kışlatma merkezi oldu
Bölgesel

Antalya, arıcıların kışlatma merkezi oldu

Antalya'da arılar için kış bakımı çalışmaları sürerken, Arıların yetiştirildiği kovanlar özenle temizleniyor.