Kahramanmaraş

Aşırı sıcaklarda araç bakımlarına dikkat etmek hayatınızı kurtarabilir

Otomobil bakım servisleri, bunaltıcı sıcaklıklarda sürücüleri araç bakımını bir an önce yapmaları konusunda uyardı. Detaylar haberimizde

Aşırı sıcaklarda araç bakımlarına dikkat etmek hayatınızı kurtarabilir

Son yılların en yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığı şu günlerde otomobillerin sıcaklıkla mücadele etmesi için eksiksiz bakımlardan geçmesi gerekiyor. Otomobil bakım servisleri, bunaltıcı sıcaklıklarda sürücüleri araç bakımını bir an önce yapmaları konusunda uyardı.
Türkiye ve dünyada etkili olan sıcak hava dalgası insanları zorladığı gibi otomobiller üzerinde de etkili oluyor. Rekor sıcaklıkların etkisini bir hayli gösterdiği son günlerde otomobillerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bakımı yapılmamış otomobillerde hararet ve yakıt sistemindeki sorunlar büyük arızalara yol açarken, sıcaklıklara bağlı olarak muhtemel yangınlara da yol açabiliyor. Hava sıcaklıklarının 43 dereceye kadar çıktığı Kahramanmaraş’ta oto sanayi sitesi, bakımı yapılması gereken araçlarla dikkat çekti.

“Bakımların tam zamanında yapılmasını öneriyoruz”
Otomobil bakım servisinde çalışan Halil İbrahim Kır, “Öncelikle en kolay olarak araçlarına binmeden önce hızlı bir şekilde araç sularını kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü son yılların en yüksek sıcaklıklara ulaştığımız söyleniyor. Öncelikle araç sahipleri su seviyelerini kontrol etsinler ki, hararet seviyeleri yükselmesin. Daha sonra ise havalar sıcak olduğu için araçların klima gazlarının ve polen filtrelerinin uygun seviyede olması gerektiğini öneriyoruz ve araç bakımlarının tam zamanında yapılmasını öneriyoruz. Genelde bu sıcaklıklarda hortum patlamaları meydana gelmektedir. Hortum patlamalarında hızlı bir şekilde servislerine ulaşması gerekiyor. Çünkü kaynar sular patlattığı için kendilerinin herhangi bir müdahale etmeden aracın soğuması gerektiğini söylüyoruz” dedi.
Yüksek sıcaklıklarda otomobil sahiplerinin aksatmadan araçlarının bakım ve onarımını yapmaları konusunda uyaran sanayi esnafı Üzeyir Keçe, “Şu an zaten havalar sıcak. Yağ sıcaklıkları artacağı için motorda kalıcı hasarlara yol açabilir, bunları kontrol ettirmekte fayda var. Bu sıcaklıklarda yokuş aşağı inişlerde balatalar çok ısınıp aşırı eriyeceği için bunları sık kontrol ettirmekte fayda var. Ortalama bir bakım 2 bin 500 ila 5 bin TL’yi bulabiliyor” diye konuştu.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya Eylül sonunda da aynı! 40 derecede deniz keyfi
Bölgesel

Antalya Eylül sonunda da aynı! 40 derecede deniz keyfi

Antalya'da hava sıcaklığı yaz aylarını aratmadı. Kentte hava sıcaklığı 40 dereceye ulaşırken, deniz suyu sıcaklığı ise 29 derece olarak ölçüldü.

Antalya'da yaz havası turistleri cezbetti
Bölgesel

Antalya'da yaz havası turistleri cezbetti

Türkiye'nin birçok kentinde hava sıcaklıkları düşerken, Antalya'da ise yaz havası yaşanıyor. Konyaaltı sahili, yerli ve yabancı turistlerle doldu taştı.

Önce kademeli düşüş sonra kavrulmaya devam
Bölgesel

Önce kademeli düşüş sonra kavrulmaya devam

Meteoroloji uzmanlarına göre, Türkiye genelinde yaşanan sıcaklık düşüşü çarşambaya kadar sürecek. Ancak çarşamba gününden itibaren sıcaklıklar tekrar yükselerek kavurucu sıcaklara ulaşacak.

Isparta ve Burdur kavrulmaya devam ediyor
Bölgesel

Isparta ve Burdur kavrulmaya devam ediyor

Meteoroloji raporlarına göre, Isparta ve Burdur çevrelerinde sıcak hava dalgasının etkisi devam ediyor. İşte detaylar...

Mega Kentte şaşkına çeviren görüntü
Bölgesel

Mega Kentte şaşkına çeviren görüntü

İstanbul'da etkili olan sıcak hava dalgası, Alibeyköy Barajı'nın beslendiği göletin kurumasına yol açtı. İşte detaylar...

Afyonkarahisar 'da Sıcaklık Kaldığı Yerden Devam Ediyor
Yaşam

Afyonkarahisar 'da Sıcaklık Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Afyonkarahisar yeni haftaya da sıcak havayla başladı