Aşırı tuz kullananlar dikkat!

Tuza dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar aşırı kullanılan tuzun hipertansiyon ve ölümcül hastalıklara neden olduğuna dikkat çekti.

Aşırı tuz kullananlar dikkat!

Antalya Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Eşşe Çelik, "14-20 Mart Tuza Dikkat Haftası" nedeniyle açıklama yaptı. Çelik, aşırı kullanılan tuzun hipertansiyon ve ölümcül hastalıklara neden olduğuna dikkat çekti.
Dünya Sağlık Örgütünün günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önerdiğini dile getiren Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Eşşe Çelik, "Bu miktar bir tepeleme bir çay kaşığına (silme bir tatlı kaşığına) denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar; gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu (sodyumu) da şumul. Tuz, besinlerin doğal şumul bulunduğu gibi, deniz tuzu (deniz suyunun buharlaştırılması ile elde edilir) ve kaya tuzu (halite, göl yataklarından veya toprak altından elde edilir, kurutulur) olarak da elde edilir. Genel olarak tuz sodyum ve klorürden oluşur. Sodyum klorür içeriği tüm tuzlarda (kaya, deniz, sofra tuzu) yaklaşık olarak aynıdır. Bu nedenle sağlık etkileri de aynı olmaktadır" dedi.

"Diyet yaparken tuz kullanımına dikkat edin"

Diyet yaparken tuz kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Çelik, "Diyetimizdeki çok fazla tuzun, kan basıncını artırarak (hipertansiyon) inme ve kalp hastalığı riskini yükselttiğini biliyoruz. İnme ve kalp hastalıkları da dünya çapında en önemli ölüm ve sakatlık nedenlerinden ikisi olarak gösterilmektedir. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre; aşırı tuz (sodyum) tüketimi; kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, inme, osteoporoz ve bazı kanser türlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Tuz tüketimi 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) aşmamalıdır. Tüketilen tuz iyotlu olmalıdır. Sağlık Bakanlığının Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması, 2017 çalışmasına göre günlük kişi başı tuz tüketiminin 10,2 gram/gün olduğu bu değer, Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği günlük tüketim miktarının iki katıdır." dedi.

Aşırı tuz içeren besinler uzak durulmalı

Aşırı tuz içeren besinleri sıralayan Çelik, "Hazır soslar, atıştırmalık ürünler, tuzlanmış kuru yemişler, turşu ve salamura besinler, aromalı/aromasız, doğal/doğal olmayan gazlı/gazsız mineralli içecekler, geleneksel olarak evlerde hazırlanan turşu, salça, tarhana, yaprak salamurası gibi besinler aşırı tuz içerir. Bu ürünlerin tüketilirken aşırı tuz içerdiğini unutmamak gerekir" diye konuştu.

"Tuzlukları masadan uzak tutun"

Aşırı tuz tüketimini azaltmak için önerilerini sıralayan Çelik, "Bir kişinin günlük olarak kullandığı tuz miktarı 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) geçmemeli ve iyotlu tuz kullanılmalıdır. Besin sanayisinde kullanılan ve genellikle ambalajlı besinlerin besin etiketinde yer alan mono sodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum bikarbonat, sodyum sitrat, sodyum askorbat vb. tüm sodyumlu sentezlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü bunlar besinin tuz/sodyum içeriğini artırmaktadır. Yemek hazırlama, pişirme ve tüketim sırasında ilave edilen tuz miktarı azaltılmalıdır. Hatta besinlerin sentezlerin sodyum bulunması nedeniyle hazırlama ve pişirme sırasında mümkünse tuz eklenmemelidir. Masada yemeklere tuz ilavesi yapılmamalı ve masadan tuzluk kaldırılmalıdır. Yukarıda saydığımız aşırı tuz içeren besin ve ürünleri az tüketilmelidir. Salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulanabilir. Satın alınan işlenmiş ürünlerin etiket bilgisi mutlaka okunmalı, tuzsuz ya da tuzu azaltılmış ürünler tercih edilmelidir. Ambalajlı tüketime sunulan gıdaların içeriği etiket bilgisinden okunmalı ve benzer gıdalarda tuz ve tuz yerine geçen maddelerin miktarları daha düşük olanlar tercih edilmelidir. Ev dışı beslenmede yemeklerin ve besinlerin içindeki tuz miktarı öğrenilerek mümkünse az tuzlu veya tuzsuz hazırlanması istenmelidir. Tuz yerine doğal lezzet artırıcılar olan soğan, sarımsak, baharatlar, limon, sirke, biber ürünler kullanılmalıdır" şeklinde konuştu.

"Tuz alışkanlığımızı değiştirmeliyiz"

"Tuz alışkanlığımızı değiştirelim" diyerek açıklamasına devam eden Çelik, "Bireylerin her gün yediği tuzun dörtte üçü zaten paketlenmiş ve hazırlanmış gıdalardadır. Bu tüketici tarafından ortadan kaldırılamaz, bu nedenle insanlara daha az tuz yemelerini söylemek, besin içerikleri tuz ile kaplıyken çok da etkin bir önleme yöntemi olmamaktadır. Bu nedenle özellikle gıda endüstrisinin tuz azaltma politikaları önem taşımaktadır. Bakanlığımızca yapılan protokoller gereği paketli gıda endüstrisi ve lokantacılar tedrici olarak tuz azaltmayı hedef olarak belirlemişlerdir. Bu yıl, hepimizin daha uzun ve daha sağlıklı yaşayabilmemiz için tüm yiyecek endüstrisinden yüksek tuz kullanım alışkanlıklarını bırakmalarını istemeyi, takip etmeyi tüm toplum ve politika düzenleyiciler olarak görev haline getirmeliyiz" ifadelerine yer verdi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tuzun fazla tüketimi hastalıkları tetikliyor
Sağlık

Tuzun fazla tüketimi hastalıkları tetikliyor

Uzmanlar fazla tuz İdrarda kalsiyum atılımını da artırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olduğuna dikkat çekiyor.

Mardin'in doğal hediyesi! Asırlardır kullanılıyor! Bu dertlerin devası bunda
Yaşam

Mardin'in doğal hediyesi! Asırlardır kullanılıyor! Bu dertlerin devası bunda

Mardin'de asırlardır kullanılan üzerlik tohumu, geleneksel tütsüde nazardan ve haşerelerden koruma sağlarken, sabah aç karnına tüketildiğinde basura iyi geliyor. Faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, antioksidan etkiler göstermek ve saç sağlığını desteklemek de bulunuyor.

Vergi Affı Mart'ta Geliyor! Kimler Vergi Ödemekten Muaf?
Yaşam

Vergi Affı Mart'ta Geliyor! Kimler Vergi Ödemekten Muaf?

Mart ayında geçerli olacak vergi affı ile ilgili önemli bilgiler. Emlak vergisi muafiyeti, şartları ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi. Emekliler, ev hanımları, işsizler ve engelliler için vergi muafiyeti müjdesi.

28 Şubat'ın Gölgesi: Postmodern Darbenin 27. Yıldönümü
Yaşam

28 Şubat'ın Gölgesi: Postmodern Darbenin 27. Yıldönümü

28 Şubat 1997'de Türkiye'yi sarsan Postmodern Darbenin 27. Yıldönümü. Bu kansız darbenin perde arkasını, yaşananları ve trajik sonuçlarını anlatan bir bakış açısı. Demokrasinin önemini ve darbelerin yıkıcı etkisini hatırlatıyor.

Pekdemir: "Pamukkale'yi Birlikte Daha Güzel Yapacağız"
Yaşam

Pekdemir: "Pamukkale'yi Birlikte Daha Güzel Yapacağız"

Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir, 2004-2011 yılları arasında İl Genel Meclisi Başkanlığı yaptığı dönemde kırsal mahallelere yaptığı yatırımlarla hafızalara kazınmıştı. Pekdemir, seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği kırsal mahallelerde coşkuyla karşılandı.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Palyatif Hastalara Moral Etkinliği
Yaşam

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Palyatif Hastalara Moral Etkinliği

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi palyatif servisinde tedavi gören hastalar için moral ve motivasyon etkinliği düzenlendi. Etkinlikte hastalara müzik dinletisi ve ikramda bulunuldu.