Mersin

Atalık nohut ilk hasadını yaptı

Atalık nohut üretiminin artırılması amacıyla uygulanan proje sonrası üretici ilk hasadını gerçekleştirdi. Detaylar haberimizde

Atalık nohut ilk hasadını yaptı

Mersin’de, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ortaklığında atalık nohut üretiminin artırılması amacıyla uygulanan proje sonrası üretici ilk hasadını gerçekleştirdi.
2021 yılında atalık tohumları gelecek nesillere aktarmak amacıyla bir proje oluşturduklarını ve Gülnar’ın 8 mahallesinde bu projeyi uygulamaya koyduklarını belirten Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ziraat Teknikeri ve Bitkisel Üretim Şefi Hakan Haykut, “2021 yılında Gülnar ilçesinde ilk kez hayata geçirdiğimiz proje ile Bereket, Dayıcık, Şeyhömer, Konur, Kayrak, Göktürk, Yassıbağ ve Üçoluk mahalleleri olmak üzere 8 mahallede 355 dekar alan için 9’u kadın 48 üreticiye toplam 4 bin 260 kilogram nohut tohumu desteği sağladık” dedi.
Gülnar’da üretilen nohudun tescilli, pişkinlik ve besin değeri bakımından da zengin ve faydalı bir nohut çeşidi olduğunu ifade eden Haykut, “Dışarıdan bu nohuda talep çok fazla. Tohum desteği ile birlikte, bölge halkı tarafından önceden çok düşük miktarda satılan, unutulmaya yüz tutmuş bu nohut cinsi, yeniden üretime kazandırılarak, aile gelirine çok büyük bir katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.
Gülnar ilçesi Konur Mahallesi’nde atalık nohut tohumu desteğinden faydalanan yerli üretici Mehmet Beyaz, “Bahar aylarında muhtarımız aracılığıyla Vahap Başkanımızın sunduğu bu destekten haberim oldu. Tohumlarımızı alıp, ekimlerimizi yaptık. 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde de hasadımızı yaptık” diye konuştu.
Hasattan aldığı verimden çok memnun olduğunu dile getiren Beyaz, “Verim çok iyi. Bire 6 olarak verim alıyoruz. Bu nohut çok eskiden beri vardı ama gitgide tohumunu bulmak zorlaşmıştı. Bizler ata tohumumuzu kaybetmemek için üreticiler olarak bunu ekmeye ve üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Belediyenin üreticilere sağlamış olduğu destekleri çok faydalı bulduğunu ifade eden Konur Mahallesi vatandaşlarından Tenzile Yadigar ise “Yıllar önce yapılması gereken bir proje olduğunu düşünüyorum. Alım garantili olduğunu duyunca, gerçekten çok sevindim. Çünkü, köylü ürettiğini çoğu zaman satamıyor ve tüccarlar tarafından ucuza alınıyor. Üreticiler, bu anlamda hep desteklenmeli” dedi.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

İhsangazi'de Siyez Buğdayı Eki̇mi Başladı!
Bölgesel

İhsangazi'de Siyez Buğdayı Eki̇mi Başladı!

Kastamonu'nun İhsangazi ilçesinde baharın müjdecisi çiğdemlerin çiçek açması ile 12 bin yıllık coğrafi işaretli siyez buğdayı toprakla buluşturulmaya başladı.

Aydın'da Enginar Üretimi Tam Gaz! 6 Bin 500 Dönümden 8 Bin Ton Enginar
Yaşam

Aydın'da Enginar Üretimi Tam Gaz! 6 Bin 500 Dönümden 8 Bin Ton Enginar

Aydın, Türkiye'nin en büyük enginar üretim merkezlerinden biri. Yaklaşık 6 bin 500 dönümde yapılan ekimden 8 bin ton enginar elde ediliyor. Hasat sezonu Şubat sonunda başlayıp Mayıs sonunda tamamlanacak.

Aydın'da bu sene zeytinyağı sıkım sezonu çabuk bitti
Bölgesel

Aydın'da bu sene zeytinyağı sıkım sezonu çabuk bitti

Türkiye’nin önemli zeytin üretim merkezlerinden olan Aydın’da, bu yıl zeytinde ‘yok yılı’ olması sebebiyle hasat sezonu erken bitince zeytinyağı fabrikaları da sezonu erken kapattı.

Hatay'da Maydanoz hasadı için çalışmalar başladı
Bölgesel

Hatay'da Maydanoz hasadı için çalışmalar başladı

Depremin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde, maydanoz hasadı yaklaşırken, hasat öncesi işçiler insanların zehirlenmemesi ve maydanozun veriminin artması için zararlı ot ayıklama mesai yapıyor.

Afyonkarahisar’da mantar üretim alanlarında kalıntı analizi
Bölgesel

Afyonkarahisar’da mantar üretim alanlarında kalıntı analizi

Afyonkarahisar’da mantar üretim alanlarında hasat öncesi pestisit denetimi programı çerçevesinde kalıntı analizi için numune alındı.

 2023 Yılında 230 Bin Ton İhracat Gerçekleştirildi
Yaşam

2023 Yılında 230 Bin Ton İhracat Gerçekleştirildi

Alaşehir'den 2023 yılında 155 farklı kalemde toplam 230 bin ton tarımsal ürün ihracatı gerçekleştirildi. En fazla yaş üzüm ihraç edilen ilçeden yapılan ihracatın detayları ve önemli pazarlar açıklanıyor.