Burdur

Aziziye Şenliğine Yoğun İlgi Gün Boyu Eğlendiler

Burdur Valisi Ali Arslantaş Aziziye Yaylası Elma Çukuru mevkiinde düzenlenen 20. Kültür Sanat ve Yayla Şenliğine katıldı.

Aziziye Şenliğine Yoğun İlgi Gün Boyu Eğlendiler

Aziziye Yaylası Elma Çukuru mevkiinde düzenlenen Aziziye Yayla Şenliğine katılan Vali Arslantaş, şenliğin organizasyonunu üstlenen iş insanı Mehmet Cadıl, Aziziye Köyü Muhtarı Ali Kozak, protokol üyeleri ve Aziziyeliler tarafından karşılandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan şenliğin devamında protokol konuşmaları gerçekleşti. Vali Ali Arslantaş Milletvekili Bayram Özçelik, Aziziye Köyü Muhtarı Ali Kozak ve İş İnsanı Mehmet Cadıl tarafından konuşma yapıldı. 

Poşu bağlama töreni sonrası Vali Arslantaş ve protokol üyeleri şenliğe uzaktan yakından gelen vatandaşları ziyaret ederek sohbetler etti. 

Şenliğin devamında Mahalli Sanatçıların ve Türk Halk Müziği Sanatçılarının verdiği konser ile şenliğe katılanlar gün boyunca eğlendi. 

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, “Aziziye geçmişi 1840’lı yıllara kadar uzanan kadim bir köyümüz. Adını devrin padişahı Abdülaziz’den alan yerleşkemizin resmi hüviyete kavuşma hikayesi dikkate değerdir. İlk meskûnları konar göçer Sarı Keçili Yörüklerimizin nüfusu, zamanla bir köy nüfusuna tebdil edince, köylüler köylerine bir isim bulma ihtiyacı hissederler. Muhit garamık ağaçlarıyla çevrili olduğundan köyün adına “Çevrim Garamık” derler. 

Her ne kadar köy sakinleri kendilerine bu ismi uygun görmüş ve civar beldelerde köyü aynı adla anmaya başlamışsa da devletin resmi kayıtlarına göre Çevrim Garamık adında bir köy yoktur. Bu işe bir hal çare düşünen Aziziye ileri gelenleri devrin padişahı Sultan Abdulaziz’e elçi göndererek ahvali arz ederler. Padişah talebi makul bulup köye mühür ihsan buyurunca, köyün adı padişahın şerefine “Aziziye” konulur.

Çam ağacından yapılma oluklardan gürül gürül akan buz gibi soğuk sular sebebiyle bir ara Çamoluk olarak da anılan Aziziyemizde 1999 yılından beri yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenlik Aziziye düğünlerinde döğülen keşkek, tavşan etli arabaşı çorbası, maşalama, boğaz havası, kıl kirmeni, bolluk getirsin diye taze gelinlere saçtırılan tohum ve burada sayamadığım Aziziye folkloruna mahsus nice motif gibi artık Aziziye halk kültürünün bir parçası olmuştur.

Karinom’dan, Avşar Beylerine, Serenler Zeybeğinden, Teke Zortlatmasına kadar yörük Türkmen boyası çalınan türküleriyle, bölgemizde nam salmış oyun ekipleriyle, kadın erkek fark etmeksizin sesinden süzme bal damlattıkları sipsiler, curalar, bağlamalar ve kabak kemanelerle Aziziyeliler, keyifli yaşamayı bilen ve yaşarken geleneği geleceğe aktarmada büyük bir vazife ifa eden çok kıymetli kardeşlerimizdir. 

Oksijen deposu elma çukuru yaylamızda gerçekleşen, eş dost, hısım akrabanın ve hatırnaz dostların bir araya gelmesine vesile olan şenliğimizin gönlünüzce geçmesini diliyorum. Yapıldığı ilk günden bugüne kadar Aziziye şenliğimizin düzenlenmesinde az ya da çok emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Şenliğiniz kutlu yarenliğiniz şenlikli olsun” dedi.

Şenlik açılış programına başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı P. Komd. Yavuz Çankaya, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Ağlasun Kaymakamı Tahir Demir, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Çanakkale 'inananların' zaferidir
Bölgesel

Çanakkale 'inananların' zaferidir

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Ali Arslantaş'tan, deprem bölgesinden bilgilendirme
Bölgesel

Ali Arslantaş'tan, deprem bölgesinden bilgilendirme

Koordinasyonun hızlanması için Hatay'ın Defne ilçesine görevlendirilen Burdur Valisi Ali Arslantaş, bölgedeki çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Arslantaş, asılsız iddialara dikkat çekerek Sahra Hastanesini anlattı
Bölgesel

Arslantaş, asılsız iddialara dikkat çekerek Sahra Hastanesini anlattı

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Defne’de şehir stadyumunda İtalya’dan gelen sağlık ekipleri tarafından kurulan 20 yataklı Sahra Hastanesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Vali Ali Arslantaş depremzede çocuklarla maç yaptı
Bölgesel

Vali Ali Arslantaş depremzede çocuklarla maç yaptı

Burdur Valisi Ali Arslantaş ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, depremzede çocuklarla maç yaptı.

Vali Arslantaş deprem bölgesi Hatay'a görevlendirildi
Bölgesel

Vali Arslantaş deprem bölgesi Hatay'a görevlendirildi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 2 şiddetli depremin 9 saat aralıkla yaşandığı bölgede koordinasyona destek sağlamak için Hatay'ın Defne ilçesine görevlendirildi.

Burdur'da toplanan yardımlar tırlarla deprem bölgesine gidiyor
Bölgesel

Burdur'da toplanan yardımlar tırlarla deprem bölgesine gidiyor

Burdur genelinde hazırlanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderilmeye devam ediyor.