Diyarbakır

Bağlar'da Okulöncesi Eğitimde Yeni Bir Proje: 'Kukla Macerası' - Haberler

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde okulöncesi eğitim kurumlarına yönelik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “Kukla Macerası” projesi çerçevesinde öğrenciler çeşitli etkinliklerle buluşturuldu.

Bağlar'da Okulöncesi Eğitimde Yeni Bir Proje: 'Kukla Macerası' - Haberler

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde okulöncesi eğitim kurumlarına yönelik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “Kukla Macerası” projesi çerçevesinde öğrenciler çeşitli etkinliklerle buluşturuldu.
Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir projeye daha imza attı. Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş, Şube Müdürü Hakan Çetinkaya’nın desteğiyle Bağlar İlçe Milli Eğitim Özel Büro Proje Koordinatörü Seda Coşkun Eliküçük tarafından koordine edilen okulöncesi eğitim kurumlarına yönelik "Kukla Macerası: Ramazan Renginde Karagöz Hacivat” projesi Ramazan ayı boyunca ilçede bulunan okulöncesi okullarda uygulandı.
3 aşamadan oluşan projenin ilk kısmı, Suna Cengiz ve Havvanur Arslanca tarafından seslendirilen Pamir, Hacivat Karagöz gösterimi, ikinci kısmı öğrenciler tarafından hazırlanan kuklalar ve kukla sahneleri ile akran gösterimi oldu. Projenin finali ise "Renkli Gösteride Ramazanın Coşkusunu Kuklalarla Yaşa" sloganıyla Bağlar İlçesi tüm bağımsız anaokulların katılımı ile 23 Nisan Anaokulu ev sahipliğinde gerçekleşti. Şenlikte, Ramazan ayı boyunca tüm ana okullarda uygulan proje çıktıları kuklalar sergilendi, öğrenciler tarafından kukla gösterileri gerçekleştirildi, geleneksel çocuk oyunları, ikramlar ve sürpriz etkinliklere yer verildi.
Bağlar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hakan Çetinkaya, “Ramazan ayının önemi tartışılmaz. Hepimiz çocukluğumuzdan bu yaşa gelinceye kadar Ramazan ayında birçok etkinliğe tanıklık ettik. Bizler de geçmişte var olan değerlerimizi, genel çerçevede kapsayan Hacivat Karagöz ve pamir oyunlarını çocuklarımızla buluşturmaya çalıştık” dedi.
Projenin aşama aşama ilerlediğini söyleyen Bağlar İlçe Milli Eğitim Özel Büro Proje Koordinatörü Seda Coşkun Eliküçük, “Ramazan ayı boyunca uyguladığımız bir etkinlikti bu projemiz. Bu projede; ‘Kukla macerası: Ramazan’ın coşkusunu Karagöz Hacivat ile yaşa’ diyerek bağımsız anaokullarımıza ilk aşamasını gerçekleştirdik. Hacivat Karagöz kuklalarıyla da etkinlikler düzenledik. Projemizin ikinci aşamasında bu kez öğrencilerimizi sahneye çıkardık. Öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte yapmış oldukları kuklaları oluşturdular ve öğrencilerimiz sahneye çıkarak akranlarına katkıda bulunarak gösterilerini yapmış oldular. Projemizin kapanış aşamasında ise kukla sergileri, ikramlar, kukla gösterileri yapıldı” ifadelerine yer verdi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Polislerden anaokulu öğrencilerine eğitim
Bölgesel

Polislerden anaokulu öğrencilerine eğitim

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından anaokulu öğrencilerine bilgilendirme faaliyetinde bulunuldu.

Diyarbakır'da Miniklere Yangın Eğitimi!
Etkinlik

Diyarbakır'da Miniklere Yangın Eğitimi!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Gökkuşağı Anaokulu öğrencilerine yangın eğitimi verdi. İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, yangınların nedenleri, alınacak tedbirler ve yangın yerinde nasıl davranılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Adıyaman'da Minik Öğrenciler AFAD ve 112'yi Gezdi
Etkinlik

Adıyaman'da Minik Öğrenciler AFAD ve 112'yi Gezdi

Adıyaman Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencileri, AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret ederek arama kurtarma araç ve gereçlerini tanıdı, 112'nin çalışma ortamını gördü.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal 3 anaokulunun açılışını yaparken yeni müjdeler verdi
Bölgesel

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal 3 anaokulunun açılışını yaparken yeni müjdeler verdi

Okul öncesi eğitim çalışmaları ve eğitim yatırımlarıyla örnek olan Bayraklı Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren 3 anaokulunun açılışını yaptı.

Öğrenciler kendi hayallerinde ki anaokulunu sergiledi
Etkinlik

Öğrenciler kendi hayallerinde ki anaokulunu sergiledi

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi okul öncesi öğretmenliği 1. sınıf öğrencileri “Benim Anaokulum Maket Sergisi” ile kendi hayallerindeki anaokullarının maketlerini sergileme fırsatı buldu.

Miniklere oyuncak yapımı öğretildi
Etkinlik

Miniklere oyuncak yapımı öğretildi

Denizli’de yaklaşık 10 yıldan bu yana kullanılmış tahta paletlerini işleyerek çeşitli doğal oyuncaklar yapan sanatçı, anaokulundaki minik öğrencilere tahtan doğal oyuncak yapmayı gösterdi.