Ekici Peynir 100 kişiyi işe alacak!

'Bana Bir Şey Olmaz' Demeyin Kanser Riskini Yüzde 2 Bin Arttırmayın!..

SOLUNUM DERNEĞİ TÜSAD DÜNYA AKCİĞER FARKINDALIK AYINDA SİGARAYA DİKKAT ÇEKTİ BANA BIR ŞEY OLMAZ DEMEYIN KANSER RISKINI YÜZDE 2 BIN ARTIRMAYIN.

'Bana Bir Şey Olmaz' Demeyin Kanser Riskini Yüzde 2 Bin Arttırmayın!..

TÜSAD AKCIĞER KANSERI ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI PROF. DR. UFUK YILMAZ AKCIĞER KANSERI FARKINDALIK AYINDA SIGARA FAKTÖRÜNÜN ÖNEMINE DIKKAT ÇEKTI. BANA BIR ŞEY OLMAZ ANLAŞININ TERK EDILMESI GEREKTIĞINI VURGULAYAN YILMAZ KIMLER SIGARAYA RAĞMEN KANSER OLMAYACAK YA DA SIGARAYA BAĞLI AKCIĞER KANSERI OLACAK ÖNCEDEN BILEMIYORUZ. SIGARA IÇENLERDE AKCIĞER KANSERI RISKI YÜZDE 2 BIN ARTIYOR AILENIZDE AKCIĞER KANSERI VAR ISE RISK BIRAZ DAHA ARTIYOR DEDI.

Tüm dünyada Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olarak anılan Kasım ayında Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği TÜSAD sigaranın bu hastalık üzerindeki etkilerini bir kez daha hatırlattı. TÜSAD Akciğer Kanseri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Yılmaz akciğer kanserinin yaşam süresini kısaltan hastalıklar arasında üst sıralarda yerini korumaya ısrarla devam ettiğini belirtirken riski yüzde 2 bin artıran sigara konusunda bana bir şey olmaz anlayışının yanlışlığına dikkat çekti.

Akciğer kanserinin tedavisinde önemli adımlar atılmakla birlikte daha uzun bir yol bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz Bu yolculukta tıp insanlarının hızı son zamanlarda artmış olsa da hastaların çoğuna şifa sunabilmek için biraz daha zaman ihtiyaç var. Tam şifa sağlanıncaya kadar görevin büyüğü toplumlara düşüyor. Sigara ve benzeri kanserojenlere karşı mücadelenin zaman zaman gündemden düşüyor olması gerçeği değiştirmiyor dedi.

SİGARA NARGİLE VE TÜM TÜTÜN ÜRÜNLERİNE HAYIR

Sık değişen gündem ve ekonomik zorluklar içinde sigaraya hayır kampanyalarının etkisi görece sınırlı kalıyor sigara fiyatlarındaki artışlar da bir süre sonra etkisini kaybediyor diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: Yılmadan mücadelemize devam etmeliyiz. Aynı zamanda topluma aydınlatıcı bilgiler vermek de bizim görevlerimiz arasında yer alıyor. Kanımca sigara ile mücadelemizdeki başarılı olamamanın temelinde kişilerde bana bir şey olmaz anlayışı da yatıyor. Oysa bu konuda geleceği hiç tahmin edemiyoruz. Kimler sigaraya rağmen kanser olmayacak ya da sigaraya bağlı akciğer kanseri olacak önceden bilemiyoruz. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski yüzde 2 bin artıyor ailenizde akciğer kanseri var ise risk biraz daha artıyor. Bir başka risk faktörü de var ise akciğer kanseri olma şanssızlığı daha da artıyor. Sigara nargile ve tüm tütün ürünlerine hayır demeyi başarabilmeli ve uygulayabilmeliyiz. Tütün ürünlerinin kanser yapıcı etkilerini ortadan kaldıracak ne bir beslenme türü ne bir bitkisel ilaç ne de bir tıbbi müdahale türü var. Bazı vitamin veya mineral desteklerinin sigaranın kanserojen etkilerini arttırabiliyor.

HASTANELERDE GÜVENLİ BÖLÜMLER OLMALI

Pandeminin ilk dalgasının birinci zirvesinin yaşandığı Mart-Haziran ayları arasında akciğer kanserli hastaların hastanelere gelmediğini ya da gelemediği bir süreç yaşandığını hatırlatan Yılmaz şunları vurguladı: Hastanelerde Covid-19 olacağı endişesi taşıyan hastalar haksız değillerdi. Hem hastanelerde yeterli temiz alan oluşturulamadı hem de var olan temiz alanların duyurusu tam yapılamadı. Özellikle İtalyada yaşanan sağlık kaosu bizi de etkiledi. Ancak ilk dalga ikinci zirvenin yaşandığı bugünlerde hastaların güven ile hastanelere gelebileceği ve güvenle tetkik ve tedavilerinin yapılabileceği bölümler hazır olmalıdır. Bu güven hastalar yanında sağlık hizmeti sunanlar için de sağlanmalıdır.

RADON SALINIMI DA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Başta sigara olmak üzere solunum yolu ile vücuda girerek solunum yolları iç örtüsünde kronik tekrarlayıcı travmalara sebep olan durumların hücre DNAsında değişikliklere neden olduğuna dikkat çeken Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:Mutasyon dediğimiz bu değişiklikler hücrelerde hızlı ve kontrolsüz çoğalmanın yanında ölümsüzlük özelliğini de kazanıyor. 50 yaşından sonra bu risk artmaya başlıyan süreç 60 yaşından itibaren de zirve yapıyor. Çevresel veya mesleksel asbest maruziyetten 30-40 yıl sonra ortaya çıkan akciğer kanserinden sorumlu olabiliyor. Üzerinde yaşadığımız yerküreden salınmaya devam eden radon ise bir diğer önemli kanserojen. Dikkatlerimizi henüz yeterince veremesek de bu önemli bir konu. Evlerimizin iş yerimizin bulunduğu alanlarda radon salınımı yüksek olabilir ya da iş yerimizin içinde kullanılan malzemeler hala radon yayıyor olabilir. Dikkat etmeliyiz.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya'da 400 yataklı devlet hastanesinde diyaliz hastalarına VİP hizmet
Sağlık

Antalya'da 400 yataklı devlet hastanesinde diyaliz hastalarına VİP hizmet

Antalya'da Kepez Devlet Hastanesi içerisinde oluşturulan 10 yataklı Hemodiyaliz ünitesinde tedavi gören hastalar, sabah saatlerinde özel servisle evlerinden alınıyor.

Sağlık Müdürü Şenbayram Bucak'ta, ASM inşaatını inceledi
Sağlık

Sağlık Müdürü Şenbayram Bucak'ta, ASM inşaatını inceledi

Burdur İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Sırrı Şenbayram, Burdur'un Bucak ilçesinde inşaatı başlayan Aile Sağlığı Merkezine inceleme ziyaretinde bulundu.

MAKÜ Rektör Vekili Durmuş Acar Diş Hastanesini Ziyaret Etti ve Hemşireler Haftasını Kutladı
Sağlık

MAKÜ Rektör Vekili Durmuş Acar Diş Hastanesini Ziyaret Etti ve Hemşireler Haftasını Kutladı

Her yıl 12-18 Mayıs tarihlerinde kutlanan Hemşirelik Haftası kapsamında MAKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Durmuş Acar 

Eşeler Devlet Hastanesi Karamanlı ve Tefenni'ye hayırlı olsun
Sağlık

Eşeler Devlet Hastanesi Karamanlı ve Tefenni'ye hayırlı olsun

Hastanenin iptal ettirildiğine dair konuşanların olduğunu belirten Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Allah'ın izni ile hastanenin yapımının sağlanacağını söyledi.

Burdur Devlet Hastanesi'nde uzman hekim göreve başladı
Sağlık

Burdur Devlet Hastanesi'nde uzman hekim göreve başladı

Burdur Devlet Hastanesi, göreve yeni başlayan uzman isimlerle hekim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.

Kendi ülkesine 5,5 santim daha uzun döndü
Sağlık

Kendi ülkesine 5,5 santim daha uzun döndü

İngiltere’de yaşayan ve bacaklarının boy uzunluğunda 5,5 santimlik eşitsizlik bulunan İranlı kadın, Antalya’da gerçekleştirilen iki aşamalı ameliyatlar sonucu hayal ettiği boyuna kavuştu.