Isparta

Başkan Başdeğirmen: "Gül ve lavantayı çok farklı şekilde tanıtacağız"

Isparta Belediyesi tarafından Turan Mahallesi'nde bulunan ve yaklaşık 270 yıllık bir geçmişe sahip olan Aya Baniya (Payana) Kilisesi'nin restorasyonu için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Başkan Başdeğirmen: "Gül ve lavantayı çok farklı şekilde tanıtacağız"

Isparta Belediyesi tarafından Turan Mahallesi'nde bulunan ve yaklaşık 270 yıllık bir geçmişe sahip olan Aya Baniya (Payana) Kilisesi'nin restorasyonu için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının 6 milyon 500 bin lira destek sağladığı proje için iş birliği protokolü imzalandı.
Göreve geldiği ilk günden bu yana şehrin tarihinin yeniden ortaya çıkarılması amacıyla birçok projeye imza atan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta açısından önemli bir yere sahip olan ve 1750'li yıllarda yapıldığı tahmin edilen Turan Mahallesi'ndeki Aya Baniya (Payana) Kilisesi'ni de turizme kazandırıyor. Kilise Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında “Isparta Koku Atölyesi: Kokuhane” ismiyle hayat buluyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte kilise, şehrin ekonomisine, sosyo-kültürel hayatına olumlu etkiler katacak, turizmde bir cazibe merkezi haline getirilecek.
Aya Baniya (Payana) Kilisesi'nde başlatılan restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kilisede çalışmalar sürerken Kilisenin Koku Müzesi olarak kullanılmak üzere teşhir ve tanzim işi için 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve Kamu Eliyle Yapılan Kültürel Yatırımlarına Destek Projesi kapsamında Isparta Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında iş birliği yapıldı. Bu kapsamada Koku Müzesi yapılması için bakanlık tarafından 6 milyon 500 bin lira destek sağlanıyor. İş birliği protokolü Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Osman Çot arasında imzalandı.
İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Osman Çot, iş birliği protokolünün içeriği hakkında bilgi verdi. Çot, “İlimiz Turan Mahallesi, 436 ada, 4 parselde yer alan tescilli Aya Baniya (Payana) Kilisesi'nin Koku Müzesi olarak kullanılmak üzere teşhir ve tanzim işi için, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve Kamu Eliyle Yapılan Kültür Yatırımlarına Destek Projesi kapsamında Belediye Başkanlığı ile Bakanlığımız arasında iş birliği yapılmış olup, söz konusu Koku Müzesinin yapılabilmesi için Bakanlığımızca 6 milyon 500 bin lira destek sağlanmıştır. Aya Baniya (Payana) Kilisesi Koku Müzesinin, özellikle Gül ve lavanta gibi koku yönünden zengin olan ilimiz ve ülkemiz turizmine önemli katkılar sağlamasını temenni eder, tüm halkımıza hayırlı olmasını dilerim. Katkılarından dolayı sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, projede emeği geçenler ile destek verenlere teşekkür ederek, şehirde 2 kilise bulunduğunu, bunlardan bir tanesi olan Aya Baniya Kilisesi'nin 1750'li yıllarda yapıldığını, bakımsız bir yer haline geldiğini belirterek, önceki dönemde kiliseyi şehre kazandırmak amacıyla girişimlerde bulunduklarını anlattı. Başkan Başdeğirmen, “Koku Atölyesi projemiz onay gördü. Burayı Türkiye'de bir benzeri olmayan güzellikle şehrimize kazandırmayı hedeflemiştik. Şu anda sonuca ulaşmak üzereyiz. Kilise restorasyonu yüzde 90 seviyelerine gelmiş durumda. Kısa süre sonra projemizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Burada Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımız çok destek verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Müdürlüğümüz iş birliğinde Isparta Belediyesi olarak sunumunu yapacağız. Bu konuda iş birliği protokolü imzaladık. Şehrimize gelen misafirlerimizin güzel bir yer görmesi açısından önemli bir çalışma olduğu inancındayız. Isparta'nın gülü ve lavantasını çok daha farklı şekilde tanıtma imkanımız olacak. Gül hasat döneminde çok sayıda misafiri ağırlıyoruz. Lavanta döneminde de şehrimiz çok sayıda misafir ağırlıyor. Bu çerçevede çok güzel bir hizmet olacağı inancındayım. Koku Atölyesinin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.
Konuşmaların ardından iş birliği protokolü Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Osman Çot arasında imzalandı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bucak'ta yangınların ardı arkası kesilmiyor! Ekili arazi alevlere teslim
Bölgesel

Bucak'ta yangınların ardı arkası kesilmiyor! Ekili arazi alevlere teslim

Burdur'un Bucak ilçesinde gün içerisinde peş peşe yangınlar meydana gelmeye devam ediyor. Karapınar ve Gündoğdu yangınlarının ardından Ürkütlü Köyünde de yangın meydana geldi.

Bu sadece 10 günlük çalışma! 5 firari cezaevine gönderildi
Bölgesel

Bu sadece 10 günlük çalışma! 5 firari cezaevine gönderildi

Burdur'da Jandarma, 10 günde 5 firari hükümlüyü yakalayıp cezaevine gönderdi. Ayrıca 46 asayiş olayında 50 şüpheli tespit edilerek adli makamlara sevk edildi. Detaylar için tıklayın.

Burdur'da göz açtırılmıyor! 45 sosyal medya hesabı kapatıldı
Bölgesel

Burdur'da göz açtırılmıyor! 45 sosyal medya hesabı kapatıldı

Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan sanal devriyelerde bahis ve müstehcen içerikler paylaşan 45 sosyal medya hesabı kapatıldı.

Burdur'da kaybolan 88 yaşındaki Alzheimer hastası bulundu
Bölgesel

Burdur'da kaybolan 88 yaşındaki Alzheimer hastası bulundu

Burdur'un Çavdır ilçesinde kaybolan 88 yaşındaki Alzheimer hastası, AFAD ekipleri tarafından bulunarak kurtarıldı.

Bucak'ta bir arazi yangını daha! Alevler bir anda hızlandı
Bölgesel

Bucak'ta bir arazi yangını daha! Alevler bir anda hızlandı

Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Gündoğdu'da 1 saat önce çıkan yangının haricinde bir bölgede daha yangın çıktı.

Bucak'ta peş peşe arazi yangını! Alevler yükseliyor
Bölgesel

Bucak'ta peş peşe arazi yangını! Alevler yükseliyor

Burdur'un Bucak ilçesinde sıcaklıkların da yükselmesi ile birlikte yangınlarda artış göstermeye başladı. Detaylar burada...