Antalya

Başkan Çandır'dan yerli malı çağrısı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Başkan Çandır'dan yerli malı çağrısı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Çandır, yerli malının üretim ve tüketimini arttırmak amacıyla kutlanan haftanın çok anlamlı olduğunu ancak özünün özellikle çocuklar ve gençler tarafından tam anlaşılmadığını söyledi. Yerli malının nostaljik kutlama olmadığını, farkındalığı artırmaya yönelik bir hafta olduğunu vurgulayan Çandır, “Hafta boyunca çocuklarımıza yerli malı kullanımının ekonomimize katkısını anlatmalıyız. Milli servet tasarrufu yapmak için yerli malı tüketme zorunluluğunu toplumsal bilince dönüştürmeliyiz” diye konuştu.

SALGIN VE SAVAŞLAR YERLİNİN ÖNEMİNİ KAVRATTI

Kovid 19 pandemisinden ve Rusya- Ukrayna savaşından sonra tarım ve gıda ürünleri başta olmak üzere bir çok ürünün yerelde üretmenin öneminin anlaşıldığı kaydeden Çandır, “Ülkeler için özellikle gıda ve tarım ürünlerinde kendi kendine yeter hale gelmek daha da önem kazandı. Bunu başaracak potansiyelimiz ve enerjimiz var” dedi.

YERLİ MALI DIŞ TİCARET AÇIĞININ İLACI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilere göre, ülke olarak 2021 yılında 225 milyar dolar ihracat, 271 milyar dolar ithalat gerçekleştirdiğimizi kaydeden Başkan Ali Çandır,” Yani 46 milyar dolar daha fazla bir parayı başka ülkelerin kalkınması için harcadık. Yerli üretimin artması için yerli ürünleri tercih etmeliyiz. Kaynaklarımızı kalkınmamız için kullanmalıyız” diye konuştu. Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin cari açık olduğunu belirten Çandır, “Ekonomi çevrelerinin en büyük tehdit olarak gösterdiği cari açığın ilacı yerli üretim ve tüketimdir. Cari açığı azaltmak için yerli üretim ve tüketim desteklemeli” dedi.

YÖREX YERLİ ÜRETİM FARKINDALIĞINI ARTIRDI

Yerel ürünlerin unutulmaması, ekonomiye kazandırılması için 2010 yılından bu yana Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i düzenlediklerini belirten Çandır, YÖREX sayesinde Anadolu’nun kıyısında köşesinde kalmış bir çok ürünün gün yüzüne çıktığını kaydetti. Çandır, “Amacımız, yerli üretimi ve yerli malı tüketimini yaygınlaştırmak ve gelecek nesillere bu değerlerimizi emanet etmekti. Anadolu insanının 12 bin yıldır ruhunu, benliğini, becerisini, emeğini ortaya koyarak var ettiği yöresel ürünlerimizin bu toprakların gerçek zenginliği olduğunu anlatmaktı. Bu konuda ciddi bir farkındalık yarattık. YÖREX’te yöresel ürünlerimizi çocuklarla buluşturup, ulusal değerlerimizi görmelerini sağladık, ziyaretçilere çocuklarının beslenme çantalarına yöresel yiyecekler hazırlamalarını tavsiye ettik. Umuyoruz, bizim başlattığımız yerli malına sahip çıkma girişimi yaygınlaşır” diye konuştu.

Başkan Ali Çandır, YÖREX’in ardından yerel ürünlerin standardını koruyan coğrafi işaret konusunda da farkındalığın arttığını belirterek, “YÖREX’in ardından coğrafi işaretli ürün sayımız 1247’ye çıktı. 681 yerel ürün de Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili bekliyor” dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tarımsal maliyetlerin artış hızı Mart Ayında düştü
İş Dünyası

Tarımsal maliyetlerin artış hızı Mart Ayında düştü

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart ayı Tarımsal Girdi Fiyatları Endeksini (Tarım-GFE) değerlendirdi.

Başkan Ali Çandır'dan, 19 Mayıs mesajı
Etkinlik

Başkan Ali Çandır'dan, 19 Mayıs mesajı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Tarımsal maliyetlerde aylık artış hızı yavaşladı
İş Dünyası

Tarımsal maliyetlerde aylık artış hızı yavaşladı

ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayı Tarımsal Girdi Fiyatları Endeksini (Tarım-GFE) değerlendirdi.

Antalya'daki depremzede sayısı 72 bini buldu
Bölgesel

Antalya'daki depremzede sayısı 72 bini buldu

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, kente gelen depremzede sayısının 72 bini bulduğunu bildirdi.

Tarım muhabirliği eğitimi tamamlandı
İş Dünyası

Tarım muhabirliği eğitimi tamamlandı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Tarım Muhabirliği Eğitiminde 1 ay süren eğitim programı tamamlandı.

Başkan Ali Çandır'dan yeni yıl mesajı
Bölgesel

Başkan Ali Çandır'dan yeni yıl mesajı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır yeni yıl mesajı yayımladı.