Burdur

BAŞKAN GÜNDÜZALP “TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLADI”

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, yaptığı yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketine, tarım ve hayvancılık sektörünün de dahil olmasını talep ederek, Tarım ve Orman Bakanlığına çağrıda bulunmuştu.

BAŞKAN GÜNDÜZALP “TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLADI”

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, yaptığı yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketine, tarım ve hayvancılık sektörünün de dahil olmasını talep ederek, Tarım ve Orman Bakanlığına çağrıda bulunmuştu. Bunun üzerine Bakan Pakdemirli, twitter hesabından yaptığı bugünkü paylaşımla, tarımsal destek kapsamında, üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını duyurdu.

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan 100 milyar liralık kaynağın, bazı sektörlere yönelik zorlu sürecin atlatılmasına büyük katkı sağlayacağını ancak, üretici boyutuna bakıldığında tarım ve hayvancılık sektörünün es geçildiğini, pakete dahil edilmediğini açıklamıştı. Bunun üzerine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün yaptığı paylaşımla, üreticilere çeşitli kalemlerde toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını duyurdu.

Bu duyuruyla birlikte, 2019 ürünü için desteklerin bir bölümünün ödenmeye başlanacağını aktaran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Bakanlık tarafından alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira, mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira, 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira, dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira, hububat-baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapılacak” dedi.

Ödemelerin, TC kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerin hesaplarına aktarılacağını belirten Gündüzalp, “Buna göre, TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlara 20 Mart, 2 olanlara 27 Mart, 4 olanlara 03 Nisan, 6 ve 8 olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapılacak. Ayrıca, bugün (20.03.2020) tek seferde, saat 18.00 itibariyle de, yaş çay primi için 183 milyon lira, sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira, biyolojik ve biyoteknik mücadele için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira, kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira, tarım sigortaları için 201 milyon lira, ödeme yapılacak. Böylelikle üreticilerimize toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılmış olacak. Üreten, emek veren çiftçilerimizin her zaman yanındayız, onların sesini yüksek sesle duyurmaya ve desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

20/03/2020 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'un Nabzı'nda bu hafta tarım ve hayvancılık konuşulacak
Bölgesel

Burdur'un Nabzı'nda bu hafta tarım ve hayvancılık konuşulacak

Burdur'un Nabzı programında bu hafta, tarım ve hayvancılık sektörü ele alınacak. Artan maliyetler, sektörün problemleri ve gelişmelerin değerlendirileceği programın konuğu Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp olacak.

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem
Bölgesel

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni yönetmeliği ile tarımsal üretimde planlama ve sürdürülebilirlik sağlanacak.

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, tarımsal üretimde güç katacak
Bölgesel

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, tarımsal üretimde güç katacak

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin açılmasını değerlendirdi.

Gündüzalp, Ankara'da Üretim ve Tarım İçin konuştu
İş Dünyası

Gündüzalp, Ankara'da Üretim ve Tarım İçin konuştu

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Türkiye Ekonomi Şurası'na katılarak, tarım sektöründeki yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Gündüzalp, Ankara'da çiftçi mağduriyetini dile getirdi
Bölgesel

Gündüzalp, Ankara'da çiftçi mağduriyetini dile getirdi

Başkan Ömer Faruk Gündüzalp, Ankara'da gerçekleştirdiği ziyaretlerde çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çözüm önerilerini dile getirdi.

BTB Başkanı Gündüzalp, Ülke olarak yapısal sorunlara odaklanmalıyız!
İş Dünyası

BTB Başkanı Gündüzalp, Ülke olarak yapısal sorunlara odaklanmalıyız!

Ömer Faruk Gündüzalp yaptığı açıklamada, geride bıraktığımız seçimler sürecini değerlendirirken, gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik beklentileri de dile getirdi.