Antalya

Başkan Güngör turizm sektörünü ele aldı

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak “2024 yılında iyi bir turizm sezonu bekliyoruz.

Başkan Güngör turizm sektörünü ele aldı

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak “2024 yılında iyi bir turizm sezonu bekliyoruz. Bölgemizde ve ülkemizde turizmi 12 aya yayarak nitelikli bir hale getirmek için daha çok çaba göstermeliyiz” dedi.
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılı turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak 2024 yılında iyi bir turizm sezonu beklediklerini söyledi. 2023 yılı turizm verileri ile de ilgili açıklamalarda bulunan MATSO Başkanı Güngör, Türkiye olarak 2023 yılı Ocak - Ekim aylarında 50 milyonu aşkın turist ağırlandığını belirterek geçtiğimiz yılın aynı dönemimde bu rakamın 48 milyon civarında olduğunu söyledi.
Antalya’ya gelen turist sayıları ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Güngör, “2023 yılı Ocak-Ekim döneminde 15 milyon turist gelmiştir. Geçen yıl aynı dönemde Antalya’ya 12 milyon 808 bin turist gelmiştir. Artış Oranı yaklaşık yüze 17’dir” dedi.
Manavgat’a ise 2023 yılı 10 aylık dilimde 5 milyon turist geldiğini söyleyen Başkan Güngör, bu rakamın geçtiğimiz yıl ise yaklaşık 4,3 milyon olarak gerçekleştiğini belirtti.

“42 milyar dolar turizm geliri elde edilmiştir”
Başkan Güngör, “Ülke olarak 2022 Yılı Ocak-Eylül Dönemi 35 milyar dolar 2023 Yılı Ocak-Eylül Dönemi 42 milyar dolar turizm geliri elde edilmiştir. Geçtiniz yıla göre turizm gelirlerinde yaklaşık yüzde 20 artış olmuştur” dedi.
Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katılan Başkan Güngör, kongrede turizm paydaşları ile görüştüklerini ve gelecek sezonun rezervasyonlarının çok iyi olduğunun sinyallerini aldıklarını söyledi. Turizm Resort Kongre’lerindeki havanın turizm açısından çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Güngör, kongrenin turizmin yol haritası olduğunu ifade etti. Turizm Resort Kongresi’nin “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” mottosuyla geleneksel hale getirildiğine vurgu yapan Başkan Güngör, kongrede turizmde sektörünün geleceğe yönelik kısa, orta ve uzun vadeli öngörülerin ele alındığını söyledi. Başkan Güngör, “Başta AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

“Turizmin 12 ay ve nitelikli yapılması için daha fazla çalışmalıyız”
2024 yılı için çok iyi bir turizm sezonun beklendiğine vurgu yapan Başkan Güngör, “2024 yılında iyi bir turizm sezonu bekliyoruz. Tüm turizm paydaşlarından bu havayı alıyoruz. Şu ana kadar yapılan rezervasyonlar çok iyi durumda. Turizmcilerimizin bireysel tanıtım yapmalarının yanı sıra TGA tarafından yapılan tanıtımların turizme çok büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Biz de MATSO olarak Manavgat-Side turizm destinasyonunu daha iyi tanıtmak için yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katılarak tanıtım çalışmaları yapacağız” dedi.
Ülke ve bölge olarak 12 ay ve nitelikli bir turizm için çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Güngör, “12 aya yayılmış nitelikli bir turizm için çalışmalıyız. Geleceğe yönelik kısa orta ve uzun vadeli planlar yapmalıyız” diye konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Park halindeki elektrikli bisiklette çıkan yangın korkuttu
3. Sayfa

Park halindeki elektrikli bisiklette çıkan yangın korkuttu

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaldırıma bırakılan park halindeki elektrikli bisiklet alev topuna döndü. O anlar cep telefonu kamerası ile saniye saniye kaydedildi.

Başkan Ömer Günel: "Kapımız herkese sonuna kadar açık” dedi
Bölgesel

Başkan Ömer Günel: "Kapımız herkese sonuna kadar açık” dedi

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, basın mensuplarının diğer partilerden istifa ederek CHP’ye katılma veya geri dönme kararı alan isimlerin üyeliğinin kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin soruları üzerine bir açıklama yaptı.

Menteşe’de meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı
3. Sayfa

Menteşe’de meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı

Muğla’nın Menteşe ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

İskenderun’da hırsızlık yapan 2 şahıs suç üstü yakalandı tutuklandı
3. Sayfa

İskenderun’da hırsızlık yapan 2 şahıs suç üstü yakalandı tutuklandı

Hatay’da hırsızlık yaparken suçüstü yakalanan 2 şahıs tutuklandı.

Balıkesir'de Vizyon Kulübü Sertifika Töreni! Gençler Kariyer Atölyelerinden Faydalandı
Etkinlik

Balıkesir'de Vizyon Kulübü Sertifika Töreni! Gençler Kariyer Atölyelerinden Faydalandı

Balıkesir Gençlik Merkezi'nde Kariyer Planlama, CV ve Motivasyon Mektubu Yazma Becerisi gibi konularda eğitim alan gençler, sertifika töreninde edindikleri güzel kazanımlar için teşekkür etti.

Osmangazi'de Çarşı Esnafıyla Kahvaltı Programı: Belediye Başkanı Dündar, Üsküp Parkı'nın Açılışını Gerçekleştirdi
Yaşam

Osmangazi'de Çarşı Esnafıyla Kahvaltı Programı: Belediye Başkanı Dündar, Üsküp Parkı'nın Açılışını Gerçekleştirdi

Osmangazi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Osmangazi Belediye Başkanı Adayı Mustafa Dündar, çarşı esnafı ile birlikte Fidan Han’da yapılan kahvaltı programında bir araya geldi.