Burdur

BAŞKAN OĞUZ: “İLİMİZ GENELİ VE İLÇEMİZ POZİTİF VAKA YOKTUR”

Çok kıymetli hemşehrilerimiz; Bilindiği üzere dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından da Pandemi (Salgın) olarak adlandırılan Covid-19 virüsüne karşı çok geniş çaplı bir mücadeleyi Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm kurumlarımızla birlikte sürdürüyoruz.

BAŞKAN OĞUZ: “İLİMİZ GENELİ VE İLÇEMİZ POZİTİF VAKA YOKTUR”

Çok kıymetli hemşehrilerimiz;

Bilindiği üzere dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından da Pandemi (Salgın) olarak adlandırılan Covid-19 virüsüne karşı çok geniş çaplı bir mücadeleyi Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm kurumlarımızla birlikte sürdürüyoruz. Gerek sağlık alanlarında gerekse de sosyal ve ekonomik alanlarda bu mücadeleyi topyekün bir şekilde veriyoruz. Bilim Kurulu’nun önerilerini bir bir faaliyete geçiriyoruz. Milletimizin de önerilerini dikkate alarak hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına hükümetimiz, ilgili bakanlıklar aracılığı ile hızlı bir şekilde bir dizi önlem, tedbir ve destek paketleri hazırlamış ve halkımızın hizmetine sunmuştur.

Sağlık alanında;

1-Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın koordinesinde virüsün ülkemize girdiği ilk günden itibaren vatandaşlarımızı bilgilendirme hususunda şeffaf ve açıklayıcı olunmuştur.

 

2- Sağlık Bakanlığımız bünyesinde bulunan hastaneler ve bilgi alışverişine açık olan tüm özel hastaneler pandemi hastanesi olarak güncellenmiştir.

 

3- Tüm sağlık kurumları Covid-19 ile mücadele noktasında tam donanımlı hazırlıklarına hız vermiştir. Bu kapsamda bakanlıkların tavsiyesi ile yerel idari birimler ve ilgili müdürlüklerin de katılımı ile yerel anlamda koordinasyon sağlanmıştır.

 

4- Covid-19 ile mücadele kapsamında 50 bin hızlı tanı kiti elimize ulaşmış olup 26 Mart 2020 tarihinde siparişi verilen 2 milyon hızlı tanı kitinin de ülkemize teslimi gerçekleşecektir. İlk etepta teslim alınan 50 bin tanı kiti hızlı bir şekilde sağlık kuruluşlarına dağıtımı sağlanmıştır.

 

5- Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca 32 Bin sağlık personelinin ataması müjdesini 23 Mart 2020 tarihinde vermiştir. İvedilikle bu atamalar yapılarak Covid-19 mücadelesinde sağlık kurumlarımızın kadrolarının daha da güçlendirilmesi sağlanacaktır.

 

6- Covid-19 mücadelesine başladığımız ilk günden itibaren 6 üniversitemiz öncülüğünde devlet destekli olarak aşı araştırma çalışmaları başlamıştır ve araştırmalar devam etmektedir.

 

 

Ekonomik alanda;

 

1- Ekonomik olarak 26 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken KDV beyanname verme ve ödeme sürelerini 24 Nisan 2020, 31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken Ba-Bs formlarının verilme süresini de 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

2- Belediyelerin aylık vergi payı ödemelerinde borçlarına karşılık kesilen 3 Milyar TL’lik 3 Aylık kesinti yapılmayarak, belediyelere Covid-19 ile mücadele kapsamında çok önemli bir kaynak sağlanmış olacaktır.

 

3- Covid-19 tedbirleri kapsamında bu salgından etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımız ve vatandaşlarımız mücbir sebep hükümlerinden faydalanması sağlanarak Nisan, Mayıs, Haziran aylarında verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannamelerinin verilme süresi 27 Temmuz 2020 tarihine, tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise 6’şar ay uzatılarak Ekim, Kasım, Aralık aylarının son haftası içerisinde ödenebilmesi imkanı sağlandı.

 

4- Hazine destekli Halk Bankası vasıtası ile iki ayrı finansman paketi tüm esnafımızın kullanımına sunulmuştur; buna göre işletme finansman desteği adı altında 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli 25 bin TL limitli kredi desteği, Paraf Esnaf Kart desteği adı altında 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli 25 bin TL’ye kadar limitli ticari kart imkanını yine esnafımızın hizmetine sunulmuştur.

 

5- İcra ve iflas işlemleri de 30 Nisan 2020 tarihine kadar ertelenmiştir.

Eğitim alanında;

 

1- Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un yoğun çalışmaları sonucunda TRT EBATV uzaktan eğitim programı kapsamında 23 Mart 2020 tarihinde Pazartesi saat 09:00 itibariyle eğitime başlanmıştır. Bu sayede öğrencilerimizin eğitiminde yaşanacak aksamaların önüne geçilmiştir.

 

2- Atama bekleyen öğretmen adaylarımız da dikkate alınarak 20 bin öğretmen ataması hızlı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

3- Meslek liselerimiz Covid-19 ile mücadele kapsamında dezenfektan, maske ve tek kullanımlık çatal ve bıçak üretimlerini seri hale getirilerek lojistik destek sağlandı.

 

4- Ceza ve İnfaz Kurumlarında Mesleki Eğitim Merkezleri açıldı.

 

Sosyal alanda;

 

1- 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek virüsün bulaşma hızının önüne geçilmesi hedeflendi.

 

2- İlgili bakanlıklar nezaretinde şehir merkezlerinde Vefa Destek hatları (112-155-156 numaralı telefon hatları) kurularak 65 yaş üstü olan, kronik rahatsızlıkları bulunan ve ev izolesinde olan vatandaşlarımızın gıda, sağlık vb. her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için hizmete sunulmuştur.

 

3- Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları alanlara geçici süre ile kısıtlama getirilerek yine vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve virüsün bulaşmasını engellemek amacıyla sosyal mesafenin korunmasını sağlamaya çalıştık.

 

4- Sosyal Yardımlaşma Müdürlükleri’nden yardım alan 2 Milyon aileye 1000’er TL ekstra destek verilmeye başlanmıştır.

5- En düşük emekli maaşı 1500 TL’ye yükseltilerek yine emeklilerimize yılda iki kez verilen ikramiyelerden ilki Nisan ayının başında emeklilerimize verilecektir.

Bucak Belediyesi olarak da Başkanımız Emrullah Ünal koordinesinde Çevre ve Koruma Müdürlüğümüz ve İtfaiye Müdürlüğümüz ile Covid-19 mücadelesi kapsamında dezenfekte çalışmalarına ara vermeden devam etmekteyiz. İlçemizde kurulan pazarların halkımızın da sağlığı düşünülerek haftada bir gün Perşembe günleri Pazar Pazarı mevkiinde kurulması planlanmıştır. Belediyemizin kiracısı olan işletmelerin kira ödemeleri de ilk etapta 3 ay ertelenmiştir.

 

24 Mart Tarihi itibariyle İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizden aldığımız bilgilere göre ilçemizde ve ilimiz genelinde herhangi bir pozitif vaka yoktur. Devletimizin vermiş olduğu bu zorlu mücadelede bizler de vatandaş olarak yetkililerin vermiş olduğu tavsiyelere uymalıyız ve bu virüsün yayılmasını önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Unutmayalım ki sevdiklerimizin de bu virüse yakalanma olasılıklarını düşünerek hareket etmeliyiz. Özellikle büyüklerimizi ve kronik hastalığı bulunan sevdiklerimizi bu konuda kırmadan uyaralım ve tavsiyelere uymaları gerektiğini hatırlatalım. Bu virüsü yenene kadar evde kalalım.

Ak Parti Bucak İlçe Başkanı

Mustafa Oğuz

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'un Milletvekilleri Mecliste yemin ettiler
Bölgesel

Burdur'un Milletvekilleri Mecliste yemin ettiler

14 Mayıs'ta yapılan 28. dönem Milletvekilliği seçiminde Burdur'un Milletvekili olarak seçilen İzzet Akbulut, Adem Korkmaz ve Mustafa Oğuz TBMM Genel Kurulunda yeminlerini ettiler.

Mustafa Oğuz, TBMM'de milletvekili yeminini etti
Bölgesel

Mustafa Oğuz, TBMM'de milletvekili yeminini etti

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, TBMM Genel Kurulu toplantısında milletvekilliği yeminini etti. İşte detaylar...

Mustafa Oğuz, TBMM'de milletvekili kaydını yaptırdı
Bölgesel

Mustafa Oğuz, TBMM'de milletvekili kaydını yaptırdı

14 Mayıs'ta yapılan seçimde AK Parti Burdur Milletvekili seçilen Mustafa Oğuz, TBMM'de kaydını yaptırdı. İşte detaylar...

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, oyunu kullandı
Bölgesel

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, oyunu kullandı

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, Bucak Gençlik Merkezinde oyunu kullandı. İşte detaylar...

Burdur'da iş dünyasının temsilcileri, AK Parti'nin yeni vekilleriyle bir araya geldi
Bölgesel

Burdur'da iş dünyasının temsilcileri, AK Parti'nin yeni vekilleriyle bir araya geldi

Burdur İl Başkanı Mustafa Özboyacı, Milletvekilleri Adem Korkmaz ve Mustafa Oğuz ile Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan’dan oluşan AK Parti heyeti, Burdur iş dünyasının temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. İşte detaylar...

Milletvekili Mustafa Oğuz'dan Başkan Kemal Kasap'a ziyaret
Bölgesel

Milletvekili Mustafa Oğuz'dan Başkan Kemal Kasap'a ziyaret

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, Bucak Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini ziyaret ederek, istişare toplantısı yaptı.