Antalya / Muratpaşa

Başkan Uysal: “Bu kıyılarda çakıl taşı bile mavi bayraklı olur

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla gerçekleştiren mavi bayrak töreninde

Başkan Uysal: “Bu kıyılarda çakıl taşı bile mavi bayraklı olur

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla gerçekleştiren mavi bayrak töreninde, “Bu kıyılarda Muratpaşa Belediyesi koordinasyonuna çakıl taşı tahsis edilse o da mavi bayraklı olur. Biz o titizliği, o duyarlılığı gösteririz” diye konuştu.
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin falezlerinin denizle buluştuğu noktada yer alan Erenkuş, Erdal İnönü Kent Parkı, İnciraltı, Mobil ve Konserve Koyu falez plajlarına mavi bayrakları törenle teslim edildi. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda düzenlenen tören, belediyenin Konserve Koyu Falez Plajı’nda gerçekleşti. Törene Başkan Uysal eşi Ümran Uysal’la birlikte katıldı.

Üst üste 7’nci ödül

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende TURÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Kuru, günün en büyük gururlarından birinin de Muratpaşa Belediyesi’nin üst üste 7’nci kez En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri ödülünü alması olduğunu söyledi. Kuru, “Ben de Muratpaşa’da yaşayan biri olarak ayrı bir gurura sahibim. Sayın Başkanım, sizi yürekten kutluyorum” dedi.

33 kriter

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Antalya İl Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, mavi bayrak ödülünün sezon başında ve ortasında sahada yapılan kontroller sonucunda 33 kriteri yerine getiren plajlara verildiğine dikkat çekti. Ergiydiren, “Mavi bayrak ödülü her sene yenilenen ve her sene kontrol edilen bir ödüldür. Sayın Başkan Ümit Uysal’a ve değerli ekibine bu kondisyonda ve bu kararlılıkla süreci yürüttükleri ve kalite anlamında üzerine koyan çalışmalar yaptıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Vatansever insanların eseri”

Başkan Uysal, ise Türkiye için başarının uzun vadeli düşünen vatansever insanlar sayesinde yakalandığını söyledi. Günü kurtarma hedeflerinin, popülist yaklaşımların başarı çıtasının çok düşük olduğuna dikkat eken Başkan Uysal, “90’lı yılların başında Abdülkadir Ateş, Turizm Bakanı olarak görev aldı. Ve mavi bayrak sistemine sivil bir vakıf üzerinden akredite olduk. Ve hala bunun deyim yerindeyse ekmeğini yiyoruz. Siyaset dışı bir alan. İşte bu vizyoner, uzun vadeli düşünen vatansever insanların eseri” diye konuştu.

İklim krizine dikkat çekti

Mavi bayrak ödülünün dünya çapında bir standardı belirlediğini aktaran Başkan Uysal, ancak bugün denizlerin, temiz su kaynaklarının bugün tehdit altında olduğunu söyledi. Bu anlamda çevre alanında gerçekleştirilen çalışmaların ihtiyari bir faaliyet olmaktan çıktığına dikkat çeken Başkan Uysal, “Hayatımızı savunma, günlük yaşamımızı, gıda hakkımızı savunma, var olma hakkımızı savunmaya dönüştü. Bu yolculukta beraber olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Arka plandaki kaygılar

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya’nın falezlerinin denizle buluştuğu noktada mavi bayraklı 5 plajının bulunduğunu aktaran Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu kıyılardaki 10 plaj daha bizim koordinasyonumuzda olsa hepsi mavi bayraklı olur, inanın. Talep de ediyoruz ama bazı kaygılar arka planda etkiliyor. Alamıyoruz. 6’ncıyı alamadık. 8 kere müracaat etmemize rağmen, 10 kere müracaat etmemize rağmen. Eğer bu kıyılarda Muratpaşa Belediyesi koordinasyonuna çakıl taşı tahsis edilse o da mavi bayraklı olur. Biz o titizliği, o duyarlılığı gösteririz. Evet, bu yıl da beş plajımızın beşi birden mavi bayrak kriterlerini korudu. Katkılarınızdan dolayı sizlere ve plajlarımızı kullanan, şehrimizi bir çevre koruma şehrine dönüştüren komşularımıza çok teşekkür ediyorum.”

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yağlı direkten bayrak alma yarışmasında 4 bin lira 25 kişi ter döktü
Etkinlik

Yağlı direkten bayrak alma yarışmasında 4 bin lira 25 kişi ter döktü

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Su altındaki istilacı türler milli sporcu ile konuşuldu
Yerel Yönetim

Su altındaki istilacı türler milli sporcu ile konuşuldu

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı çerçevesinde “İstilacı Türlerin Ekosisteme Etkileri, Deniz Canlıları, Deniz Ekosistem Bilgileri” konulu özel bir etkinlik düzenledi

Kabotaj bayramında yağlı direğin ucundaki bayrağa erişmek için yarıştılar
Etkinlik

Kabotaj bayramında yağlı direğin ucundaki bayrağa erişmek için yarıştılar

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96’ıncı yılı Alanya’da yapılan etkinliklerle coşku içerisinde gerçekleşti.

Antalya’da iptal edilen yağlı direk bayrak yarışması renkli görüntülere sahne oldu
Etkinlik

Antalya’da iptal edilen yağlı direk bayrak yarışması renkli görüntülere sahne oldu

İptal edilen yağlı direk bayrak yarışması renkli görüntülere sahne oldu

Muratpaşa'da yeni dönem hızlı başladı
Bölgesel

Muratpaşa'da yeni dönem hızlı başladı

Antalya’da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın yeni dönem projeleri arasında yer alan ‘Dayanıklılık Merkezleri’ne ilk destek Fransızlardan geldi.

Muratpaşa Belediyesi sokak hayvanlarına müjde! Kapasite artıyor!
Yerel Yönetim

Muratpaşa Belediyesi sokak hayvanlarına müjde! Kapasite artıyor!

Muratpaşa Belediyesi, Ermenek'teki Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kapasitesini genişleterek 12 yeni üniteyle köpekler için özel yaşam alanları oluşturdu.