Antalya / Muratpaşa

Başkan Uysal’dan liyakat vurgusu

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlendiği Yörük Çalıştayı, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde başladı.

Başkan Uysal’dan liyakat vurgusu

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 5. Yörük Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Bizim kültürümüzde liyakate göre yapılanma vardır. Çünkü bizim yaşam koşullarımızın şakası yoktur. Eğer entrikaya lider belirlemeye kalkarsanız, Allah korusun, yağmurda, yaşta, fırtına da sürünüz telef olur ya da kurtlar kapar” diye konuştu.
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlendiği Yörük Çalıştayı, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde başladı. Çalıştay için 269 Yörük derneği, federasyonu, konfederasyonu ve vakfı Antalya'ya gelirken ‘Yörükler ve Müzik’ temasıyla gerçekleşen çalıştay, 2 gün boyunca devam edecek. Başkan Uysal, çalıştaya eşi Ümran Uysal’la birlikte katılırken açılış öncesi kültür merkezinin bahçesinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen Yörüklerlerle sohbet etti, fotoğraf çektirdi.

ÜLKENİN MAYASI

Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Uysal, Yörük kültürünün bu ülkenin mayası, çıkış noktası ve temel kültürü olduğunu söyledi. Bunun aynı zamanda, gelecekte Türkiye’yi en güzel şekilde temsil etme, savunma ve geleceğe taşıma yükümlülüğü olduğunun altını çizen Başkan Ümit Uysal, “Bunu yapmak ve lokomotif olma yükümlülüğümüz var. Şükür ki bunu yapacak bir temel kültüre temel bir duruşa, bir motivasyona sahibiz” dedi.
Bu duruşun yegane dayanağının ise Yörük kültürü olduğunu belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:
Bu kültürde ‘Benim’ demek yoktur. ‘Bizim’ demek vardır. Bizim kültürümüzde, yabancıların meritokrasi dediği liyakate göre yapılanma vardır. Çünkü bizim yaşam koşullarımızın şakası yoktur. Eğer entrikaya lider belirlemeye kalkarsanız, Allah korusun, yağmurda, yaşta, fırtına da sürünüz telef olur ya da kurtlar kapar. O yüzden en kabiliyetli kimse, onun peşine düşme yükümlülüğü vardır. Buna da liyakat diyoruz. Bizim kültürümüzden herkesten emeği oranında yararlanmak vardır. Cinsiyet ayrımcılığı yoktur. Bizim kültürümüzde barış ve diplomasi vardır. Savaşmayı da iyi bilmek ama barışık bir diplomatik kalmak esastır. Çünkü göç yollarında ‘Öldürmeye düşman tükenmez’ denilecek kadar çok çatışma vardır.

YÖRÜKLER DÜNYAYLA REKABET EDECEK

Yörük kültürünün aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır uygarlık düzeyini de aşacak bir motivasyona sahip olduğunu belirten Başkan Uysal, “Muratpaşa Belediyesi olarak, dünyanın en yenilikçi, en kararlı, ikinciliği kabul etmeyen, rekabetçi, üretmeyi hedefleyen, planlamacı, pratik çözümcü, toplumcu, dayanışmacı, ‘biz’ diyen, ülkenin geleceği için umut olabilecek bir kültürü yazılı kayıtlarda sağlamlaştırmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.
Bu amaçla gerçekleştirdikleri Yörük çalıştaylarını her yıl bir tema içinde yaptıklarını aktaran Başkan Uysal, “Yörükler, tarihte olduğu gibi silahın kabzasına yanağını dayadığında olduğu gibi bilgisayar ekranının karşısına geçtiğinde de dünyayla rekabet edecektir” dedi.

TOROSLARIN NAĞMELERİ

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından çalıştay, 2000 yılında hayata veda eden ve Türk halk müziğinin üstadları arasında kabul edilen Özay Gönlüm adına düzenlenen oturumla devam etti. Başkanlığını Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Antalya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü’nden Doç. Dr. Sevilay Gök yaptığı oturumda Yörük kültüründe kadın dansları, Yörük ve Türkmen müziğinde çok seslilik ve boğaz havaları başlıkları ele alındı. Başkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusuBaşkan Uysal’dan liyakat vurgusu

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü’nün 13 kişiden oluşan yeni yönetim kadrosunun görev dağılımı belli oldu
Spor

Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü’nün 13 kişiden oluşan yeni yönetim kadrosunun görev dağılımı belli oldu

Voleybol, basketbol, squash, güreş, yüzme, kickboks, cimnastik ve tenis olmak üzere 9 branşta faaliyetlerini sürdüren Antalya Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü’nün 600’e yakın lisanslı sporcusu bulunuyor.

Muratpaşa sabah sporunda
Yaşam

Muratpaşa sabah sporunda

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi ’10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü’ kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda pilates etkinliği düzenledi.

Antalya Muratpaşa Belediyesinin Derdi Büyük işte sebebi
Yerel Yönetim

Antalya Muratpaşa Belediyesinin Derdi Büyük işte sebebi

40 yıl öncesine dayanan kamulaştırmalarla ilgili davaların peş peşe sonuçlanmaya başlamasıyla milyarlarca liralık tazminat ödemeleriyle karşı karşıya kalan Muratpaşa Belediyesi, konuyla ilgili olarak kamuoyuna bilgilendirme amaçlı açıklama yaptı...

Antalya Plajlarında sezon hazırlıkları
Yaşam

Antalya Plajlarında sezon hazırlıkları

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin doğa harikası falezlerinin Akdeniz’le buluştuğu noktada yer alan plajlarından İnciraltı ve Erdal İnönü açıldı. Plajlara giriş ise bu yıl da ücretsiz.

Baharı teknede dileklerle karşılayacaklar
Yaşam

Baharı teknede dileklerle karşılayacaklar

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, Hıdırellez geleneğini Akdeniz’in maviliklerinde yaşatacak.

Bahçede Yaşam Var’da gündem tekstil
Yaşam

Bahçede Yaşam Var’da gündem tekstil

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin çevre, iklim krizi, gıda, tüketim alışkanlıkları konularında düzenlendiği söyleşi ve atölye çalışması ‘Bahçede Yaşam Var’, bu kez petrokimyadan sonra doğayı kirleten ikinci büyük sektör, tekstile odaklanacak.