Burdur

Başkan Yusuf Keyik, 'Ekonomide iyileşme beklentisindeyim'

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, 2023 seçimlerinden sonra ekonomik dengesizliği giderecek adımların atılacağının beklentisinde olduğunu açıkladı.

Başkan Yusuf Keyik, 'Ekonomide iyileşme beklentisindeyim'

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, 2023 seçimlerinden sonra ekonomik dengesizliği giderecek adımların atılacağının beklentisinde olduğunu açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK: "Son yıllarda topyekûn çok ciddi sınavlar verdik. Birkaç yıldır maalesef sabit olmayan döviz kurları, borsalardaki dengesizlik, enflasyon, girdi maliyetlerinin artması, enerji maliyetlerinin yükselmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kaldık. Salgın hastalıkları, sel baskınları, uluslararası gerginlikler ve savaşın ekonomik etkileri, doğal afetler ve diğer ulusal ve uluslararası sorunlardan mümkün olduğunca etkilenmemek için gereken ne varsa devreye alındı. Burdur paydasında üretimi- istihdamı sürdürdük; yılmadık ve azimli bir şekilde yolumuzda yürümeye devam ettik.

Sorunların zirve yaptığı dönemlerde de Devletimiz tüm işletme sahibi ve tüm vatandaşlarımız için destek ve teşvikleri hayata geçirdi. Enerji fiyatlarında KDV indirimine gitti. Asgari ücretin her kesimi memnun edecek miktarda olmasına dikkat edildi. Neticede üst üste yaşadığımız bu büyük sorunların üstesinden gelecek kabiliyette olduğumuzu gösterdik" ifadelerini kullandı.

ENDİŞE VE KUŞKULAR GİDERİLMELİDİR

İşverenlerin ve vatandaşların döviz kurlarındaki hareketlilikten endişe duyduğunu vurgulayan Başkan Yusuf KEYİK: "Bunca sorunla mücadele ederken döviz kurlarındaki ani artışlar hem ilimizde ve hem de ülkemizde akaryakıt fiyatları başta olmak üzere bazı girdi maliyetlerini yükseltti. İşverenlerimizde, çalışanlarda ve vatandaşlarımızda endişeler oluştu.

Piyasalara ve hukuka uygun olarak hazırlanacak bir zeminle bu endişe ve kuşkular giderilmelidir. Üretimde süreklilik ve dış ticaret hacmimizin artması için finansmana erişim, enerji fiyatlarında dünyayla aynı olan sabit tarife, rekabetçi kur ve iş insanlarımızın seyahatlerinde vize engelinin kaldırılması gerekmektedir. Dış ticarette uygulanan para politikaları ve destekler de güncellenmelidir.

Cumhurbaşkanımız tarafından hedef gösterilen 'Türkiye Yüzyılı' vizyonu altında bu karamsar tablonun netleşeceği, en kısa sürede toparlanacağı, ekonomide uygulanacak tedbirlerle iyileşme olacağı beklentisindeyiz" şeklinde konuştu.

YALNIZCA TÜRKİYE EKONOMİSİ DEĞİŞMEDİ

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, son birkaç yılda ekonomik dalgalanmalar yaşayan ülkenin sadece Türkiye olmadığına dikkat çekerek; "2020 yılından itibaren ekonomisinde dalgalanmalar yaşayan tek ülke Türkiye olmadı. Fransa, İtalya, Yunanistan, Tayvan, Rusya, Almanya, Hindistan, Meksika, Macaristan, Çin, Japonya, Arjantin, Brezilya, Venezuela ve diğer bazı ülkelerde ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının varlık alımlarını azaltmaları, hatta faiz artışına gitmeleri, gelişmekte olan ülke ekonomileri için aşağı yönlü risk oluşturdu.

Geçen yılın ekonomik panoramasına baktığımızda sermaye stoklarındaki artışlar ve finans piyasalarındaki gelişmeler gibi ekonomik faaliyetlerin bir sonucu olarak yaşanan dalgalanmalarla ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) birimlerinde düşüşler gerçekleşti. Dolayısıyla dünyadaki konjonktürel dalgalanmaların Türkiye'yi de etkilediğini söyleyebilirim" dedi.

GENÇ, DİNAMİK VE TECRÜBELİ BAKANLAR

Başkan Yusuf KEYİK, yeni kabine hakkında: "Yeni kabinenin genç, donanımlı ve dinamik olması memnuniyet vericidir. Hazine ve Maliye Bakanlığına tüm dünyanın yakından tanıdığı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanlığına ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi yapan Dr. Hafize Gaye Erkan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığına banka sektöründe uzman Şahap Kavcıoğlu getirildi. Diğer Bakanlıklarda da kan değişimi yaşandı.

Seçimlerin öncesinde sıkça vurguladığımız güven ve istikrar konusunda ilk adım atılmış oldu. Güven sağlandı. İstikrarda da en etkili ilave adımların atılacağına inancımız tamdır. Genel seçimleri geride bırakalı iki hafta geçti ve ekonomik anlamda ülkemiz bugün bir yön ve denge arayışındadır.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak yeni hükümetten piyasalara güven verecek, kırılganlıkları giderecek ve rekabet yeteneğimizi güçlendirecek düzenlemeleri bekliyoruz. Özellikle de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in orta vadeli programını bir an evvel açıklamasını, böylece piyasalarda istikrar ve güveni perçinleyecek bir beklenti içerisinde olduğumu vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

ATILAN HER İMZA ÜLKEMİZ GELECEĞİ İÇİN KIYMETLİDİR

Başkan Yusuf KEYİK: "Üretim için atılan her adım, yatırım için atılan her imza ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde çok kıymetlidir. Bu sebeple üretim, yatırım ve istihdamı sürdürülebilir ve cazip bir hale getirecek, özel sektöre ve sanayiciye yalnız olmadığını hissettirecek, işverenlere destek sağlayacak ve her alanda ileri teknolojiye geçişi tesis edecek sürdürülebilir bir ekonomi modelinin kurgulanması ve uygulanmasını beklentisindeyim.

Ülkemizde siyasetin, iş dünyasının ve insan kaynağının bunu başarabilecek bilgi birikimi ve yetkinliğinin olduğunu her buhranlı dönemimizde gösterdik. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla motive olduğumuz bu dönemde ülkemizin geleceği için önemli bir sorumluluk üstlenen her bir kabine üyesini kutluyorum. En kısa sürede ekonomimizi dengeye kavuşturacak acil çözümlerde bulunulacağını ön görüyorum" dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'un ihracatı ağustosta %0,1 azaldı
Bölgesel

Burdur'un ihracatı ağustosta %0,1 azaldı

Burdur'un ihracatı ağustos ayında 24 milyon 878 bin 860 dolara geriledi. İşte detaylar...

BUTSO heyeti Ankara'da
Bölgesel

BUTSO heyeti Ankara'da

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Ankara'da Tarım ve Orman Bakanlığı, TBMM ve TOBB ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Meslek Liselerine Talep Artıyor
Bölgesel

Meslek Liselerine Talep Artıyor

BUTSO Başkanı Yusuf KEYİK, öğrencileri ve velileri Meslek Liselerini tercih etmeye çağırdı. Meslek liselerinin sağladığı fırsatları vurgulayarak destek mesajı verdi.

Başkan Keyik'ten asgari ücret değerlendirmesi
Bölgesel

Başkan Keyik'ten asgari ücret değerlendirmesi

Yeni asgari ücretin ekonomiye hayırlı olmasını dileyen Başkan Yusuf Keyik, işverenlere desteklerin artırılması gerektiğini söyledi.

Burdur'un mayıs ayı ihracatı 25 milyondan fazla
İş Dünyası

Burdur'un mayıs ayı ihracatı 25 milyondan fazla

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK: "Mayıs ayı ihracatımız %43,2'lik artışla 25 milyon 152 bin 560 dolar" dedi.

BUTSO OSBÜK Genel kuruluna katıldı
İş Dünyası

BUTSO OSBÜK Genel kuruluna katıldı

Türkiye'deki 391 Organize Sanayi Bölgesinin çatı kurulu olan OSBÜK'te Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü 21. Olağan Genel Kurulda güven tazeleyerek, başkan seçildi. İşte detaylar...