Antalya

Batı Akdeniz İhracatı 2,3 milyar dolar oldu

Batı Akdeniz’i kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta illerinden Kasım ayında yüzde 6,45 oranında gerileme ile 205 milyon 580 bin 247 dolar ihracat gerçekleşti.

Batı Akdeniz İhracatı 2,3 milyar dolar oldu

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Batı Akdeniz ihracat verilerini paylaştı.

Başkan Ümit Mirza Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Batı Akdeniz’i kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta illerinden Kasım ayında yüzde 6,45 oranında gerileme ile 205 milyon 580 bin 247 dolar ihracat gerçekleşti. Bölgemizden 1 Ocak ila 30 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşen ihracatı ise yüzde 1,99 oranında artışla 2 milyar 330 milyon 618 bin 407 dolar oldu. Öte yandan Bulgaristan sınırında Avrupa’ya yaş meyve sebze taşıyan tırların 50-60 saat süreyle analiz için beklemesi Bölge ihracatında olumsuz etki yaratıyor. Ancak, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, Bölge ihracatının yılı artışla kapatması bekleniyor.

Batı Akdeniz İhracatı 2,3 milyar dolar oldu

Bölgemizden Kasım ayında en fazla ihracatı 59,8 milyon dolar ile yaş meyve sebze sektörü gerçekleştirdi. Yaş meyve sebze sektörü geçen yılın Kasım ayına göre aynı ihracatı gerçekleştirdi. Maden ve metaller sektörümüz ise 31 milyon dolar ihracatla ikinci sırada yer alırken, sektörümüz Kasım ayı ihracatında önemli ölçüde kayıp yaşadı. Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri sektörümüz ise geçen yılın Kasım ayına kıyasla yüzde 8,9 oranında düşüşle 24,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar ile öne çıkmayı sürdüren Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörümüz Kasım ayında geçen yılın Kasım ayına kıyasla ihracatını artış gösterdi. Sektörümüz yüzde 4,78 oranında ihracat artışı ile 18,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İklimlendirme sanayi sektörümüz ise Kasım ayında ciddi bir çıkış yakaladı ve yüzde 193,5 artışla 13,3 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Batı Akdeniz İhracatı 2,3 milyar dolar oldu

Sadece bu Kasım ayında Antalya, Burdur ve Isparta illerimizden 130 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirildi. Rusya yüzde 98,23 oranında artış ve 23 milyon dolar ile Kasım ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke oldu. Çin’e gerçekleşen ihracatta ise kayıplar sürüyor. Kasım ayında geçen yılın Kasım ayına kıyasla Çin’e gerçekleşen ihracat 39,6 oranında kayıpla 13,8 milyon dolar oldu. Bölgemiz ihracatında önemli bir yere sahip olan Almanya pazarı, Bulgaristan sınırında yaşanan sorunlardan etkilendi. Almanya’ya ihracatta ciddi kayıp yaşanmadı ancak geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 3,96 oranında kayıp ile 13 milyon dolarlık ihracat, beklentilerin altında kaldı. Ukrayna pazarı da Rusya pazarı gibi kendini toparladı. Bölgemizden Ukrayna’ya 8,57 oranında gerileme ile 10,8 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Fas, bu ay ilk defa en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke arasına girmeyi başardı. Fas’a 2021 yılı Kasın ayına kıyasla yüzde 654,5 oranında artışla 10,7 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Batı Akdeniz İhracatı 2,3 milyar dolar oldu

Bölge ihracatının 11 aylık seyrine sektörel açıdan bakıldığında yaş meyve sebze ihracatımız yarım milyar doları geride bıraktı. Geçen yılın 11 aylık dönemine kıyasla yaş sebze meyve ihracatımız 3,21 oranında gerilemeye rağmen 593,4 milyon dolar oldu. Doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektörümüz Kasım ayına özgü sorunlar yaşarken, 11 aylık süreçte ihracatını yüzde 2,66 oranında artırma başarısı gösterdi ve 11 ayda toplam 474,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatımız yüzde 3,39 oranında gerileme ile 270,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi ve 300 milyon dolar sınırını zorlamaya başladı. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörümüz başarılı grafiğini 11 aylık süreçte de sürdürdü. Sektörümüz 11 aylık dönemde yüzde 21,24 oranında artışla 236,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Demir ve Demir Dışı Metaller sektörümüz ise 11 aylık dönemde yüzde 8,45 oranında gerilemeyle 118,8 milyon dolar gerileme yaşadı.

Batı Akdeniz İhracatı 2,3 milyar dolar oldu

Bölgemizden 1 Ocak ila 30 Kasım 2022 tarihleri arasında en fazla ihracat 175,5 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleşti. Almanya’yı ikinci sırada bulunan Rusya izledi ve bu ülkeye ihracat yüzde 6,40 oranında artışla 171,2 milyon dolar oldu. Çin’e gerçekleşen ihracat ise yüzde 37,78 oranında gerileme ile 168,5 milyon dolar oldu. Hollanda, Bölgemiz ihracatında önemli bir aktör olmaya başladı. İhracatın sürekli arttığı Avrupa ülkesi her ay rekorlar kırarak büyümeyi sürdürüyor. Bölgemizden Hollanda’ya yüzde 69,91 oranında artışla 115,1 milyon dolar ihracat gerçekleşti. 5. sırada yer alan ABD’de Bölgemizin önemli bir pazarı haline geldi. Birleşik Devletlere ihracatımız yüzde 20 oranında artışla 114,1 milyon dolar oldu.

BAİB Yönetimi olarak ihracatımızı tüm sektörlerde artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Yurt dışına gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetlerimizin yanı sıra yeni sektörel ticaret heyetleri düzenlemek için yoğun mesai harcıyoruz. Bu çerçevede doğaltaş sektörümüzde Çin’e özel gerilemeyi de dikkate alarak Hindistan’a bir heyet düzenlemeyi planlıyoruz. Amacımız, Asya’nın ciddi bir nüfus barındıran bu ülkesinde etkinliğimizi artırmak. Ayrıca, başta uzak ülkeler olmak üzere 2023 yılında bir çok ülkeye heyetler düzenleyeceğiz.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Batı Akdeniz'de Mayıs ihracatı yaklaşık 235 milyon
İş Dünyası

Batı Akdeniz'de Mayıs ihracatı yaklaşık 235 milyon

Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, 234 milyon 685 bin 310 dolar ihracat gerçekleştiğini söyledi.

Güney Koreli kozmetik üreticileri Isparta’da
İş Dünyası

Güney Koreli kozmetik üreticileri Isparta’da

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), kozmetik sektöründe faaliyet yürüten Güney Koreli 11 firmanın 14 kişilik heyetini ve 1 basın mensubunu Isparta’da misafir etti. İşte detaylar...

Batı Akdeniz’de 4 aylık dönemde ihracat rakamları 1 milyar dolara Yaklaşıyor
İş Dünyası

Batı Akdeniz’de 4 aylık dönemde ihracat rakamları 1 milyar dolara Yaklaşıyor

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz ihracat rakamlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Batı Akdeniz ihracatı 400 milyonun üstüne çıktı
İş Dünyası

Batı Akdeniz ihracatı 400 milyonun üstüne çıktı

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz’den 2023 yılı Şubat ayında 214 milyon 82 bin 609 Dolar ihracat gerçekleşti.

Başkan Ümit Mirza Çavuşoğlu'dan domates ihracatı açıklaması
İş Dünyası

Başkan Ümit Mirza Çavuşoğlu'dan domates ihracatı açıklaması

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza ÇAVUŞOĞLU, Domates ihracatının kısıtlanmasına dair basın açıklamasında bulundu.

Batı Akdeniz ihracatı 2023'e iyi başladı
İş Dünyası

Batı Akdeniz ihracatı 2023'e iyi başladı

Antalya, Burdur ve Isparta illerinin bulunduğu Batı Akdeniz'de ihracat 2023 yılına iyi başladı.