Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yaz sezonuyla ziyaretçi yoğunluğu da başladı. Beyaz Adalar bölümü dışında kalan Halk Plajı, Tabiat Parkı, Doğanbaba Plajı ve Kayadibi Plajı'nda suya girebilen ziyaretçiler, gölün güzelliğine hayran kaldıklarını söyledi. Atlı Jandarma Timi'nin görev yaptığı Salda Gölü'nde cankurtaranlar da botla gezip, halkı belirlenen bölgenin dışına çıkılmaması için uyardı.
ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Mars'taki Jezero Krateri ile benzer mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi çeken Salda Gölü'nde, yaz sezonuyla ziyaretçiler de ağırlanmaya başlandı. Türkiye'nin çeşitli illerinden ve yurt dışından gelen ziyaretçiler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 15 Ekim 2020'de göle girilmesi yasaklanan Beyaz Adalar bölümü dışında Halk Plajı, Tabiat Parkı, Doğanbaba Plajı ve Kayadibi Plajı'nda suya girebiliyor.
Halk Plajında sabah 08.30 akşam 18 saatleri arasından cankurtaranlar botla gezerek vatandaşları belirlenen bölgenin dışına çıkmaması için uyarıyor. Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı'(JAKEM) ndan gelen Atlı Jandarma Timi’de Salda Gölü’nde görevine devam ediyor. Tabiat Parkı’nda devriye görevi yapan Atlı Jandarma Timi’ne vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor ve fotoğraf çektiriyor.
Salda Gölü’ne gelen ziyaretçiler yeni yapılan ahşap satış ünitelerinden yöreye özgü ürünleri de satın alabiliyor.
İzmirden geldiğini söyleyen Erkan Çetinbaş “Salda’yı medyadan takip ediyorduk. Ancak buraya gelince daha bir güzel olduğunu gördük. Hayran olduk. Bu kadar olduğunu tahmin etmemiştik açıkcası. Gezilip, görülüp değer verilecek bir yer. Tabiki korunması da bence çok önemli.” dedi.
Ankara’dan Salda’yı görmek için geldiğini söyleyen Ercan Aksoy ise “ilk kez geldim. Beyaz Adalar kısmına gittik. Şimdi de Halk Plajındayız. Gayet güzel. Yeni tesisler yapılmış. Türkiye’de herkesin görmesi gereken bir yer. Temiz, bakımlı özellikle yeni yapılan tesisler, yürüyüş yolları gayet güzel” diye konuştu.
www.gundemburdur.com Mesut Madan
Salda Gölüne Ziyaretçi akını devam ediyor. Salda Gölü ve çevresi son yıllarda adını sıkça duyuran turizm noktaları arasında yer alıyor.
Salda Gölü'nde ilk sıcak hava balonu uçuşu gerçekleşti. UNESCO ödüllü sipsi ustası Mehmet Bedel, balonda sipsi çalarak tarihe geçti. Detaylar haberimizde...
Türkiye'nin Maldivleri olarak da bilinen Salda Gölü'nde balon turizmi başladı. Güneşin doğuşuyla birlikte 11 balon gökyüzüne yükseldi ve eşsiz manzaralar ortaya çıktı.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl geyiklerden biri, Yeşilova Salda Kayak Merkezi yolunda yola inerek vatandaşların dikkatini çekti. Detaylar için tıklayın...
Burdur Valisi Türker Öksüz, Salda Kayak Merkezi'nde incelemelerde bulundu ve bölgenin kış turizmi ve yayla turizmi açısından potansiyelini değerlendirdi.
Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın düzenlenen proje ile Salda Gölü çevresine bırakılan 23 kızıl geyikten biri vatandaşlar tarafından görüntülendi.
Yorumlar (0)