Berlin International Üniversitesi 10 yaşında

BAU Global Eğitim Ağı bünyesindeki Berlin International Üniversitesi, kuruluşunun 10’uncu yıl dönümünü görkemli bir törenle kutladı.

Berlin International Üniversitesi 10 yaşında

BAU Global Eğitim Ağı bünyesindeki Berlin International Üniversitesi, kuruluşunun 10’uncu yıl dönümünü görkemli bir törenle kutladı. BAU Global Başkanı Enver Yücel ile birlikte törene katılan Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, “Bu üniversitenin kuruluşu, eğitim alanında Türk-Alman ikili ilişkilerinde dönüm noktasıdır” dedi.
Türk eğitimci Enver Yücel’in sahibi olduğu, BAU Global Eğitim ağı bünyesindeki tek Alman Üniversitesi olan Berlin International Üniversitesi, Alman Eğitim Senatosundan alınan akreditasyonların ardından 10 yıl önce kapılarını öğrencilere açtı. 97 farklı ülkeden bine yakın öğrenciye eğitim veren Berlin International Üniversitesi, 10’uncu kuruluş yıl dönümüne özel bir kutlama gerçekleştirdi. Üniversite kampüsünde gerçekleştirilen törene, Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, BAU Global Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Berlin International Üniversitesi CEO’su Turgut Tülü, Berlin International Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Pöğün Zander, BAU Mütevelli Heyeti üyeleri, öğrenciler, mezunlar ve akademisyenler katıldı. Rektör Prof. Dr. Zander’in açılış konuşmasının ardından üniversitenin ilk mezunlarından Amara Goodwin duygularını törendekilerle paylaştı.

“Global ruhumuza yakışır bir aile olduk”
BAU Global Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise, “BAU Global Eğitim Ağı üyesi olan tek Alman üniversitesi Berlin International Üniversitesi’nin 10’uncu yılını kutlamak için bir aradayız. Gururlu ve mutluyuz. Geride kalan on yıl içinde her yıl adımıza yakışır şekilde global bir kurum olduğumuzu defalarca kanıtladık. Yaptığımız işlere, mezunlarımıza ve on yıla sığdırdıklarımıza bakınca geleceğe güvenmemek mümkün değil. Berlin International Üniversitesi, on yıl önce, Almanya’da yükseköğrenim dünyasına zenginlik katmak için kazanç amacı gütmeden kuruldu. 97 ülkeden yaklaşık 600 öğrencimiz var. Sayıları 500’ü bulan mezunumuz, dünyanın neresine giderse gitsin ailemizin üyesi olmaya devam ediyor. Tam da ‘global’ ruhumuza yakışır bir aile olduğumuzu düşünüyorum“ diye konuştu.

“Adımızı duyurmaya devam edeceğiz”
Başkan Yücel, konuşmasına şöyle devam etti:
“Öğrencilerimizin kazandığı ödüller ve ürettiği projelerle tasarım, mimarlık ve iş dünyasına damgasını vurması da bizi gururlandırıyor. İşletme Fakültemiz, Alman üniversite sıralamalarına göre Almanya’nın en iyi fakültelerinden biri olarak gösteriliyor. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok öğrenciye eğitim yuvası olan okulumuz, 10’uncu yaşını global dünyaya uyum sağlayabilen, bilimi ve teknolojiyi rehber bilen, kültür-sanata değer veren, potansiyel dolu öğretim görevlileri ve öğrencileriyle kutluyor. Ne mutlu bize!
On yıl boyunca akademik becerileri pratik becerilerle birleştirme vizyonumuz, üniversitemize rehberlik etti. Biliyorum ki bundan sonraki yıllarda da başarımızı, çağı yakalama becerimizi, uyumlanma yeteneğimizi kat be kat artırarak adımızı duyurmaya devam edeceğiz. Okulumuz ilime, bilime, kültürel değerlere önem veren bir bakış açısıyla eğitim verdikçe okuyan ve mezun olan öğrenciler de aynı hassasiyetleri taşıyacak. Böylece ileride ne iş yaparlarsa yapsınlar hepsinin önceliği ilimden, bilimden, kültürden yana olacak. Bu da her zaman için bana verilebilecek en güzel hediye olacak.”

Büyükelçi Şen: “Uluslararası standartlarda eğitim veriliyor”
“Açılışına Berlin Başkonsolosu olarak katıldığım bu prestijli üniversitenin 10. yıl kutlamalarına Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi olarak katılmaktan gurur duyuyorum” diyen Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen de, Türkiye’nin Almanya ile önemli ekonomik ve siyasi ilişkileri bulunduğunu belirterek iki ülke arasında sosyal, kültürel, eğitim alanında ve bilimsel alanlarda güçlü bir etkileşim olduğunu ve iş birliğini sürdürmeye önem verdiklerini söyledi.
“Bu üniversitenin kuruluşu, eğitim alanında Türk-Alman ikili ilişkilerinde dönüm noktasıdır” diyen Şen, “Küreselleşme ve birbirine bağlılığın hakim olduğu bir dünyada, eğitim yolumuz sürece uyum sağlıyor ve giderek daha küreselleşiyor. Böylece artık farklı bir menşe ülkedeki en iyi kurumlarda eğitim almak mümkün. Eğitimin küreselleşmesi, yalnızca daha kaliteli bir eğitim veya farklı eğitim kaynaklarına daha iyi erişim şansı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda öğrencilere kültürler arası değişim ve farkındalık fırsatı da veriyor” şeklinde konuştu.
BAU Global Eğitim Ağı’nın bir parçası olan Berlin International Üniversitesi’nde okumanın, uluslararası öğrencilere hayatları boyunca yardımcı olacak değerli bilgiler sağlayacağına ve kişisel gelişimleri için onlara büyük fırsatlar sunacağına inandığını söyleyen Şen, sözlerine şöyle devam etti:
“Etkinliklere şöyle bir göz atmak bile bu etkileyici kurumun seçkin akademisyenlerinin disiplinlerarası çalışmalarının önemini vurguluyor. Bu, mezunların profesyonel yaşamlarında neden önemli roller üstlendiklerini ve neden işgücü piyasasında yüksek talep gören pozisyonlarda yer aldıklarını da açıklıyor. Çok kültürlü bireyler olmak, farklı kültürleri kucaklamak ve anlamak, farklılıklarla zenginleşen toplumların ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır. Bu, birçok sosyo-politik sorunu çözecektir.”
Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, bir kısmı BAU Global Eğitim Ağı'nın parçası olan çok sayıda nitelikli eğitim kurumu bulunduğunu belirten Ahmet Başar Şen, buralarda eğitim hizmetinin uluslararası standartlarda sunulduğunu söyledi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Polis 15 bin vatandaşı bilgilendirdi
Bölgesel

Polis 15 bin vatandaşı bilgilendirdi

Erzurum Terörle Mücadelede Şube Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliğince; “15 Temmuz Milli İrade” Projesi kapsamında “Bilgilendirme Standı” açıldı.

17 Temmuz İzmir elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak
Bölgesel

17 Temmuz İzmir elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak

İzmir'de 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü elektrik kesintisi var mı? İzmir ve ilçelerinde elektrikler kesilecek mi? İzmir'de yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..

Köpekten kaçarken motosiklet çarpması sonucu hayatını kaybetti
Bölgesel

Köpekten kaçarken motosiklet çarpması sonucu hayatını kaybetti

Aydın’ın Nazilli ilçesinde seyir halindeyken kendisine saldıran köpekten kaçmak isteyen bisiklet sürücüsü motosikletin çarpması sonucu ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Tarımda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Teknik Destek Programının 3. dönem sonuçları
Bölgesel

Tarımda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Teknik Destek Programının 3. dönem sonuçları

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2024 Yılı Tarımda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Teknik Destek Programı çerçevesinde başvurusu kabul edilen projelerin değerlendirme süreçleri tamamlandı.

Sinop 16 dalgıç tarafından deniz temizliği
Bölgesel

Sinop 16 dalgıç tarafından deniz temizliği

Sinop denizinin temizliği ve çevre bilincinin artırılması amacıyla, 16 dalgıç tarafından deniz dibi temizliği yapıldı.

17 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak
Bölgesel

17 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak

İstanbul'da 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü elektrik kesintisi var mı? İstanbul'da yarın elektrikler kesilecek mi? İstanbul'da yarın yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..