Burdur

Bir devir daha kapanıyor! Soyadı detayı dikkat çekti

AK Parti tarafından önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının yer aldığı öğrenildi.

Bir devir daha kapanıyor! Soyadı detayı dikkat çekti

Kadınlar eşlerinin soyadı yerine kendi soyadlarını taşıyabilecek

AK Parti tarafından önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının yer aldığı öğrenildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un da belirttiği 60'tan fazla maddeden oluşan yeni yargı paketinde bahsi geçmeye başlayan maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 60'tan fazla maddeden oluşan bir yargı paketi üzerinde çalıştıklarını bildirmişti. Düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren de bir çok hususun yer aldığını aktaran Bakan Tunç'un bilgi verdiği yeni yargı paketinde dikkat çeken bir "soyadı" detayının da bulunduğu öğrenildi. Meclis'e sunulması beklenen 8. Yargı Paketi'ndeki ilgili maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

8. YARGI PAKETİ'NDE BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ DÜZENLEMELER

AK Parti'nin Meclis Başkanlığı'na sunacağı 8. Yargı Paketi'nde ceza yaptırımlarının etkinliğinin artırılmasından, tazminat komisyonunun alanın genişletilmesine kadar pek çok alanda önemli düzenlemeler yer alıyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketine ilişkin soru üzerine, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı çalışmalarının 3-4 aydır sürdüğünü belirtmişti. "Yargı Reformu Strateji Belgemiz ve İnsan Hakları Eylem Planı, Türkiye Yüzyılı'nın ilk belgeleri olacak" ifadelerini kullanan Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız kamuoyuyla paylaştıktan sonra o hedefler doğrultusunda biz yasamayı ilgilendiren hususları milletvekillerimizin takdirine sunacağız, yürütmeyi ilgilendiren idari uygulamaları da yürütme olarak hangi bakanlığa düşüyorsa bunların bir hedef olarak gerçekleşmesi için gayret içerisinde olacağız" diye konuşmuştu.

YENİ YARGI PAKETİ 60'TAN FAZLA MADDEDEN OLUŞUYOR

Söz konusu kanun paketine ilişkin çalışmaların sürdüğünü bildiren Tunç, düzenlemeler arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok hususun yer aldığını aktardı. Yargı Reformu Strateji Belgesini beklemeden önce kanunlaşması gereken hususlar bulunduğunu ifade eden Tunç, "Şunu ifade edebilirim, 60'tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların." dedi.

"1 AY CEZASI OLAN BİLE 12 GÜN CEZAEVİNDE KALACAK"

Özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması noktasında kamuoyunda büyük bir beklenti bulunduğunu, bu beklentinin karşılanması gerektiğini dile getiren Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü; "Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor. Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. 1 ay cezası olanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerekir diye düşünüyoruz. Bu bizim katıldığımız toplantılarda hep dile getirildi. Yine 2 yıl ceza alan birisinin özellikle koşullu salıvermesi 1 yıl. 1 yılın beşte biri denetimli serbestlik olduğunda da en az 9-9,5 ay gibi cezaevinde kalması, özellikle cezasızlık algısının ortadan kaldırılması açısından önemli diye düşünüyoruz. Teklif yasalaştığında cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından, bu suçları işleyenler bakımından cezaevinde kalma durumu söz konusu olacak."

TAZMİNAT KOMİSYONU GELİYOR

Adalet Bakanı Tunç, Anayasa Mahkemesince önce bazı kanunlara ilişkin iptal kararları verildiğini, ayrıca bazı hususlarda da düzenleme yapılması ihtiyacı bulunduğunu dile getirdi. Söz konusu yasal düzenlemelere ilişkin takdir yetkisinin TBMM'de olduğunu hatırlatan Tunç, şunları kaydetti; "Uzun süren yargılamalar, hak mahrumiyeti neticesinde vatandaşlarımız Anayasa Mahkemesine gidiyorlardı. Anayasa Mahkemesinin son bir kararı oldu. Bu karar doğrultusunda da bir düzenleme yapmamız gerekecek. Bu da Tazminat Komisyonu kurulması. Vatandaşlarımız adil yargılanma hakkı, uzun süren yargılamalar neticesinde bir manevi tazminat talebinde bulunacaksa Anayasa Mahkemesine başvurmadan önce Adalet Bakanlığımızca kurulacak olan Tazminat Komisyonuna başvurup, hakkını orada alabilmesi... Komisyon kararı da tabii yargı denetimine açık olacak. Buna benzer çok sayıda düzenleme ihtiyacımız var, bu ihtiyaçlarımızı TBMM'nin takdirine sunacağız. Takdir milletvekillerimizin."

YENİ YARGI PAKETİNDE DİKKAT ÇEKEN "SOYADI" DETAYI

Öte yandan AK Parti'nin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunması beklenen 8. Yargı Paketi'nde dikkat çeken bir "soyadı" detayının da yer aldığı öğrenildi. Yeni yargı paketindeki söz konusu maddeye göre kadınlar, eşlerinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadlarını taşıyabilecek.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (1)

Ali İhsan Bekar

2 ay önce / 11.12.2023

Kendi soyadlarını taşıyacaklarsa o zaman evlenmelerine de gerek yok o zaman.

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

Eski köye yeni adet! Zorunluk yarından itibaren kalkıyor
Bölgesel

Eski köye yeni adet! Zorunluk yarından itibaren kalkıyor

Kadınlar evlendikten sonra kendi soyadını mı kullanacak? Evlenen kadınlar için soyadı hükmü iptal mi oldu? Yarın yürürlüğe girecek kararla kadınlar artık kendi soyadlarını tek başlarına kullanabilecek. İptal edilen madde ve önümüzdeki süreç hakkında bilgi almak için tıklayın.

Burdur'daki doğalgaz faciasında detaylar belli oldu!
Bölgesel

Burdur'daki doğalgaz faciasında detaylar belli oldu!

Dün akşam saatlerinde Burdur'da yaşanan doğalgaz faciasında detaylar belli oldu. Burdur’da doğal gaz tahliye borusunun çıkması üzerine yaşlı çift, evlerinde zehirlenerek hayatını kaybetti.

10 kişinin öldüğü katliam gibi kazanın detayları belli oldu
3. Sayfa

10 kişinin öldüğü katliam gibi kazanın detayları belli oldu

uzey Marmara Otoyolu Sakarya geçişinde 10 kişinin hayatını kaybettiği, 63 kişinin de yaralandığı katliam gibi kaza bölgesinde gerçekleştirilen inceleme tamamlandı. Kayseri-İstanbul seferini yapan ve hız limitini aştığı ileri sürülen Metro Turizm’e ait yolcu otobüsü, kaza sonrasında yola inen 5 kişiye çarpmış.

Ispartalılar Dikkat! Elektrik Kesintisi Geliyor
Bölgesel

Ispartalılar Dikkat! Elektrik Kesintisi Geliyor

Isparta'da 23 Aralık Cumartesi günü elektrik kesintisinden etkilenecek olan yerlerin listesi paylaşıldı. İşte elektrik kesintisinden etkilenecek ilçelerin detayları haberimizde...

Antalya'da Elektrik Kesintisi Yaşanacak! İşte O İlçeler..
Bölgesel

Antalya'da Elektrik Kesintisi Yaşanacak! İşte O İlçeler..

Antalya'da 23 Aralık Cumartesi günü elektrik kesintisinden etkilenecek olan yerlerin listesi paylaşıldı. İşte elektrik kesintisinden etkilenecek ilçelerin detayları haberimizde...

Dikkat! İstanbul ve ilçelerinde elektrik kesintisi
Bölgesel

Dikkat! İstanbul ve ilçelerinde elektrik kesintisi

İstanbul'da 23 Aralık Cumartesi günü elektrik kesintisinden etkilenecek olan yerlerin listesi paylaşıldı. İşte elektrik kesintisinden etkilenecek ilçelerin detayları haberimizde...