Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım atarak 3600 ek göstergenin yasalaştırılmasını istediklerini söyledi.

Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım atarak 3600 ek göstergenin yasalaştırılmasını istediklerini söyledi.
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Konya'da sendika binasında sendika üyeleri ile bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada, talepleri için 4 maddeli eylem planının 3'ünde istediklerini elde edemediklerini belirten Başkan Yazgan, Bolu'dan Ankara'ya seslerini duyurmak için yürüyüş yapacaklarını belirtti. Yazgan, Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım atarak 3600 ek göstergenin yasalaştırılmasını istediklerini ifade etti.

"Düzenlemenin bir an önce yapılmasını bizler kamu çalışanları olarak bekliyoruz"
Büro Memur-Sen ve kamu çalışanları olarak belli sıkıntılarının olduğunu anlatan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Bunlardan bir tanesi 3600 ek gösterge konusu. 3600 ek gösterge konusu 4 meslek grubuna verilecekti. Daha sonra yapılan mücadeleler sonucunda toplu sözleşmede uzmanlar, denetmenler, şube müdürleri gibi alanı genişletildi ve arkasından da birinci dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmesiyle alakalı bir süreç yürüdü" dedi. "3600 ek gösterge süreci bu toplu sözleşme dönemi tamamlanmadan verilmesi gerekiyor kamu çalışanlarına. Çünkü 3600 hem emeklilikte, hem de maaşlarda kamu çalışanları için önemli bir fark oluşturuyor" diye devam eden Yazgan, "Diğer bir konu tabii toplu sözleşme ikramiyesi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürmesiyle birlikte sendikalı kamu çalışanlarına ödenen 300 lira idi, şu anda 400 liraya yaklaşan toplu sözleşme ikramiyesi vardı bu iptal edildi. Bu tabii Memur Sendikaları açısından sendikalılığı özendirme anlamında önemliydi. Aynı uygulama siyasi partiler açısından da var. Siyasi partilerde belli bir barajın altında olan siyasi partiler hazine yardımından yararlanamıyor, belli barajın üzerinde olan siyasi partiler oy oranına göre hazine yardımından yararlanıyor. İşçi sendikalarında yine toplu sözleşme ikramiyeleri var. Her toplu sözleşme döneminden işçilere ödeniyor. Memurlara ödenen toplu sözleşme ikramiyesi, Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmesini anlamak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

"Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım atacağız"
Taleplerinin karşılanmaması durumunda ortaya koydukları eylem planının dördüncü aşamasında Bolu'dan Ankara'ya yürüyerek 3 milyon 600 bin adım atacaklarını aktaran Yazgan, "Bizler 4 aşamalı bir eylem planını ortaya koyduk. İlk olarak basın açıklamasıyla bunu kamuoyuna duyurduk ve bir hafta boyunca bütün kurumlarda 300 bin hizmet kolumuzdaki, 300 bin kamu çalışanı ve 113 bin üyemiz kokart takarak kurumlarda bu farkındalığı ortaya koyduk. 3600 ve diğer sorunlarla ilgili kokartlarımızı bir hafta boyunca yakamızda taşıdık. Arkasından kitlesel bir basın açıklaması Ankara'da düzenlendi ve arkasından burada dilekçe eylemi başlatıldı. Yetkili mercilere biz bir dilekçe kampanyası Türkiye'de başlatıyoruz kurumlarda ve bu dilekçeler toplandıktan sonra da inşallah 24 Temmuz'da başlayacağımız Bolu-Ankara yürüyüşünde sonra bu dilekçeleri de ilgili noktalara ulaştıracağız. Eylemimizin dördüncü aşaması Bolu, Ankara yürüyüşü aşaması. Bolu'dan Ankara'ya 3 milyon 600 bin adım atacağız. Çünkü 3600'ü istiyoruz 3600'ün verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

 

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Gabriel Paulista: Savaşacağım
Spor

Gabriel Paulista: Savaşacağım

Beşiktaş'ın yeni transferi Gabriel Paulista, siyah-beyazlı camianın hak ettiği yerlere gelmesi için çaba sarf edeceğini dile getirerek, "Başarı için yüzde yüz hırsla savaşacağım" dedi.

Adana’da parkta işlenen cinayetle ilgili tutuklu
3. Sayfa

Adana’da parkta işlenen cinayetle ilgili tutuklu

Adana’nın Ceyhan ilçesinde dün gece parka düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi ölürken 1 kişide yaralanmıştı. Ceyhan polisi olaydan kısa süre sonra 4 kişiyi yakaladı, yakalanan şüphelilerden 2’si çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Silahlı yağma suçundan aranıyorlardı kıskıvrak yakalandılar
Bölgesel

Silahlı yağma suçundan aranıyorlardı kıskıvrak yakalandılar

Bolu’da silahlı yağma suçundan aranan ve 15 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan 3 kişi, jandarma ekipleri tarafından yakalandı.

Bitlis’te ‘Serbest Etkinlik Akıl ve Zeka Oyunları’ sınıfı oluşturuldu
Bölgesel

Bitlis’te ‘Serbest Etkinlik Akıl ve Zeka Oyunları’ sınıfı oluşturuldu

Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Ergezen İlkokulu’nda eski Yargıtay üyesi ve Ahlat Kültür ve Eğitim Vakfı (AKEV) kurucusu Ahmet Köksal’ın anısına ‘Serbest Etkinlik Akıl ve Zeka Oyunları’ sınıfı oluşturuldu.

Samsun'da 4 kilo bonzai ham maddesi ele geçirdi
3. Sayfa

Samsun'da 4 kilo bonzai ham maddesi ele geçirdi

Samsun'da jandarma ekipleri 4 kilo bonzai ham maddesi ele geçirdi, olayla ilgili 1 kişiyi gözaltına aldı.

OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri mezun oldu
Bölgesel

OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri mezun oldu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2023-2024 akademik yılında 156 öğrenci başarılarını taçlandırarak mezun oldu.