Burdur / Bucak

Bucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli oldu

Bucak Belediyesi tarafından düzenlenen atık pil toplama kampanyasında 903 kg. atık pil toplanırken, dereceye girenler belli oldu.

Bucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli oldu

Bucak Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) arasında imzalanan protokol kapsamında ilçede 903 kg atık pil toplandı. Kampanya sonunda Zübeyde Hanım Anaokulu 252 kg pille birinci, Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu 251 kg ile ikinci, Karapınar İlkokulu 250 kg ile üçüncü oldu. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Adnan Menderes İlkokulu ve Kuşbaba Köyü İlkokulu ise 50 kg atık pille 4.lüğü paylaştı.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal yaptığı açıklamada, “İlçemizde ekosistem ve çevrenin korunmasına katkı sağlanması amacıyla, TAP (Taşınılabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi) ile belediyemiz arasında yapılan protokol anlaşması çerçevesinde atık piller düzenli olarak toplayarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmekte, okullarda çevre bilinci aşılaması ve böylelikle gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir Bucak bırakabilmek için her yıl düzenli olarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından atık piller toplanmaktadır.
Diğer taraftan protokollü olarak çalıştığımız TAP Derneği işbirliği ile her yıl düzenli olarak yürütülen okullar arası ödüllü atık pil toplama kampanyaları ile “Atık pil toplama kampanyası” her geçen gün amacına bir adım daha yaklaşmakta olup; ilçemiz genelinde bu bilincin daha da ileriye taşındığı görülmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kıymetli eşleri Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin himayelerine alıp; tüm Ülkemizde seferberlik ilan edilen ve ilk olarak 2018 yılında “Pilot” seçilen İlçemizde başlayan Sıfır Atık Projesi kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde, toplanan atık pil miktarında %100’ün üzerinde artış sağlanmıştır. Ülkemiz genelinde yapılan bu yarışmada ilçemizde 2021-2022 eğitim öğretim sezonunda ise 903 Kg atık pil toplanmıştır. Bu rakam geçen yıl 758 kg idi.
TAP Derneği ile ortaklaşa yürüttüğümüz ve her yıl düzenli olarak yürütülen atık pil toplama kampanyası bu yılda 2022-2023 eğitim öğretim yılı döneminde tekrar başlamıştır.
01 Ekim 2022 tarihinde başlayan ve 30 Nisan 2023 tarihinde bitecek olan ödüllü atık pil toplama kampanyamıza İlçemizdeki okulların yoğun katılım sağlayacağını düşünmekteyiz.
2021-2022 Eğitim Öğretim yılında dereceye giren okullarımızın sıralaması şu şekilde:
1. 252 kg atık pil toplayan Zübeyde Hanım Anaokulu
2. 251 Kg atık pil toplayan Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu
3. 250 Kg atık pil toplayan Karapınar İlkokulu
4. lüğü ise 50’şer Kg atık pil toplayan üç okulumuz paylaşıyor;
Mehmet Akif Ersoy İlkokulu
Adnan Menderes İlkokulu
Kuşbaba Köyü İlkokulu
Birinci, ikinci, üçüncü olan okullarımıza Robotik Kodlama Seti, dördüncü olan okullarımıza ise top seti hediye edilmektedir.
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlayan ve her geçen gün büyüyerek devam eden Sıfır Atık Projesi kapsamındaki hedeflerden biri olan atık pillerin toplanması hususunda, İlçemiz tüm okulları, kamu kurumları, esnaflarımız ve vatandaşlarımızın duyarlılığı ile üzerine düşen görevi yerine getirmekte olup, Sıfır Atık Projesinde pilot ilçe olan İlçemiz bu çevre bilinciyle diğer il ve ilçelere örnek olmaya devam edecektir.
Pil üreticileri, kullandıkları yeni teknolojilerle hem daha çok fayda yaratmakta, hem de çevre için daha dost üretim gerçekleştirmektedir. Yine de tükenen pilleri çevreye veya çöpe atmamalıyız. Çünkü atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler, çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak 4-6 m3’ lük bir alanda kirlilik yaratabilmektedirler. Hem bu nedenle hem de atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için atık pilleri naylon torba, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirerek, okullarda, muhtarlıklarda, marketlerde ve belediyemizin belirlediği toplama merkezlerinde bulunan atık pil kutularına atarak; sizde çevrenin korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Bucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli olduBucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli olduBucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli olduBucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli olduBucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli olduBucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli olduBucak Belediyesi atık pil toplama kampanyasında dereceye girenler belli oldu

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

MAKÜ'den TÜBİTAK'a 36 proje
Bölgesel

MAKÜ'den TÜBİTAK'a 36 proje

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğrencileri tarafından hazırlanan 36 proje önerisi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2209-A Programı kapsamında desteklenmeye uygun görüldü.

Burdurlu Emrecan Kayacan, Türkiye dördüncüsü oldu
Bölgesel

Burdurlu Emrecan Kayacan, Türkiye dördüncüsü oldu

Burdurlu 22 yaşındaki genç sporcu Emrecan Kayacan, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri yarışmasında Genç Erkekler Atletik Fizik dalında -178 ile Türkiye dördüncüsü oldu.

AK Parti Eski İl Başkanı Ömer Bütüner, aday olacak mı?
Bölgesel

AK Parti Eski İl Başkanı Ömer Bütüner, aday olacak mı?

AK Parti Eski İl Başkanı Ömer Bütüner, aday olacak mı? sorusunun cevabı belli oldu. İşte detaylar...

Kadir Koç, Burdur CHP İl Başkanı oldu
Bölgesel

Kadir Koç, Burdur CHP İl Başkanı oldu

Burdur CHP İl Başkanlığı kongresinde Kadir Koç, 129 oy alarak yeni il başkanı seçildi.

Bucak'ta 90 TL'ye lezzet şöleni Gülköy Pide Salonu'nda
Tanıtım

Bucak'ta 90 TL'ye lezzet şöleni Gülköy Pide Salonu'nda

Bucak'ın sevilen pide salonlarından Gülköy Pide Salonu, 1.5 kıymalı pide, 1.5 kaşarlı pide, 1 etli ekmek, 1 kuşbaşılı pide, Burdur şiş, tavuk şiş, Adana kebap, Urfa kebap gibi lezzetleri yanında ayran, salata ve tatlı ile birlikte 90 TL'ye sunuyor.

Burdur ve ilçeleri dikkat! İşte 30 Eylül hava durumu
Bölgesel

Burdur ve ilçeleri dikkat! İşte 30 Eylül hava durumu

Burdur ve ilçelerinde 30 Eylül Cumartesi günü hava durumu nasıl olacak? Hava sıcaklıkları düşecek mi? İşte günlük 30 Eylül hava durumu raporu