Burdur / Bucak

Bucak Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesinin Temeli Dualarla Atıldı

Burdur'un Bucak ilçesinde Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesinin temeli dualarla atıldı.

Bucak Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesinin Temeli Dualarla Atıldı

Burdur'un Bucak ilçesinde Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesinin temeli dualarla atıldı.

Nitelikli, donanımlı ve değerlerine bağlı nesiller yetiştirtirmek, geleceği inşa ve ihya etmek amaçlı Bucak'a yapılacak olan Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesi'nin temel atma töreni yoğun katılımla yapıldı.

Burdur'un Bucak İlçesi eski Mehmet Akif Yurdu'nun yıkılarak daha büyük bir araziye yapılacak olan Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesi'nin temel atma törenine, Burdur Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Bucak İlçe Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, AK Parti Bucak İlçe Başkanı Mustafa Oğuz, Bucak Müftüsü İbrahim Keser, Burdur İl Jandarma Komutanı J. Albay Mustafa Güder, Burdur İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Bucak İlçe Jandarma Komutanı İlker Kar, Bucak İlçe Emniyet Müdür Özkan Büyükyılmaz, İş İnsanı Mehmet Cadıl ve davetliler katıldı.

Temeli atılacak Hafızlık Yatılı Kur'an Kursu Külliyesi'nin Bucak İlçesine hayırlı olmasını dileyen Vali Arslantaş, Müftülük himayelerinde Kur'an Kursu Derneği işbirliğinde destek sağlayacak tüm hayırseverlere katkılarından dolayı teşekkür etti.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.  Program konuşmaların ardından, plaket takdimi ve temel atma ile sona erdi.

Programda Bucak Kız ve Erkek Kuran Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mevlüt Sağgün, Mimar Ayşe Coşkun Bural, İlçe Müftüsü İbrahim Keser, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Milletvekili Bayram Özçelik, İş İnsanı Mehmet Cadıl, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı ve Vali Ali Arslantaş tarafından konuşma yapıldı. 
 
Konuşmaların ardından hayırsever merhume Emine Kart'ın oğlu Mehmet Kart ile gelini Zehra Kart'a plaket takdimi oldu. 
 
Programın son bölümünde yapılacak olan külliye ile ilgili resim sergisi gezilmesi sonrası Vali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri butona basarak külliyenin temelini attılar.  
 
Vali Arslantaş törende yaptığı konuşmada; "Bugün İlçemize yepyeni bir irfan mektebi kazandırıyoruz. Kadim medeniyet tasavvurumuzun yeniden inşasında, üzerinde yaşadığımız topraklara ecdadımızın emanetini, neslimizin eğitim ve ihyasıyla taçlandırmak üzere, şehrimizin Hafızlık Yatılı Kuran Kursu Külliyesini inşa edeceğiz inşallah. Bu ilim yuvasının inşasında emeği geçen/geçecek herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Rabbim onlardan razı olsun.  Bizler bu dünyaya yeryüzünü ifsat etmeye değil imar etmeye geldik. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda sayısız medeniyetler, devletler hüküm sürdü. Binalar, mekânlar yıkılır, yenileri yapılır. 
 
Önemli olan insanımızın kalbini imar etmektir. Bugün burada sadece Hafızlık Kur’an kursunu hizmete açmıyoruz. Aynı zamanda sevginin, şefkatin ve kardeşliğin de merkezini hizmete açıyoruz. 
 
Zira bu mekânda eğitim görecek gençlerimiz, yediden yetmişe herkes, İslam’ın buyrukları ile, Kuran'ın ilahi mesajıyla kalplerini imar edecekler. Bu hayırlı işe öncülük eden ve bundan sonra da desteğini esirgemeyecek kardeşlerimden Cenab –ı Hak razı olsun.
 
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “ Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.“ Bizler de Peygamber Efendimizin bu sözünü şiar edinmeliyiz. Gençlerimize bunun için uygun mekânlar oluşturmalıyız. Burada eğitim görecek kardeşlerimiz Peygamberimizin güzel ahlakıyla, Kuran'ın ilahi mesajıyla büyüyecek. 

İlçemizin göbeğinde herkesin kolayca ulaşabileceği bir ilim, irfan ve sevgi merkezi inanıyorum ki şehrimize, insanımıza büyük hizmetlerde bulunacaktır. 
 
Günümüzde dini eğitim ve mabetler inanç hürriyeti ekseninde devletimiz tarafından hukukun güvencesi altındadır. Farklı renklerin, kültürlerin yaşam alanı bulduğu bu coğrafyada sevgi ve hoşgörü ikliminin bozulmaması için İslam medeniyetinin bir parçası olduğumuzu unutmayıp birlikte yaşama geleneğini geleceğe taşımalıyız. 
 
Farklılıklarımızı zenginlik kaynağı bilip şehrimizi hoşgörünün, sevginin ve huzurun merkezi haline getirmeliyiz. Peygamber Efendimiz’i derinlemesine anlama ve kavrama neticesinde O’nu evimize, gönüllerimize taşıyabilirsek şiddet sarmalında olan coğrafyalara huzur gelecektir. 
 
Şüphesiz ki kime neye rağbet ediyorsak onun kandiliyle aydınlarız. Rabbim bizlere yüce kitabımız Kuran’ın rehberliğinde, Hz. Peygamberimizin nuruyla, sünnetiyle aydınlanmayı nasip etsin.
 
Bizleri bugün bu ilim merkezinin temel atma töreninde onurlandıran değerli Diyanet İşleri Başkan Yardımcımıza teşekkür ediyorum. Bu güzel ilim yuvamızın tekrar hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 
 
Asrı Saadetten günümüze, Hz. Peygamberimizin getirdiği ilahi mesaja hizmet eden tüm âlimlerimizi minnetle şükranla yâd ediyorum" dedi.

Bucak Hafızlık Kur’an Kursu Külliyesinin Temeli Dualarla Atıldı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 8. Heritage İstanbul Fuarı'nda kültürel mirası öne çıkardı!
Yaşam

8. Heritage İstanbul Fuarı'nda kültürel mirası öne çıkardı!

8. Heritage İstanbul Fuarı’na katılan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı restorasyon ve müzecilik çalışmalarını 7’si yurt dışından olmak üzere 120’nin üzerinde profesyonel katılımcı kuruluşa ve ziyaretçiye tanıttı.

Erzin'de baraka yangını korkuttu
3. Sayfa

Erzin'de baraka yangını korkuttu

Hatay’ın Erzin ilçesinde çıkan baraka yangını itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Bilecik'te trafik kazası; 2 yaralı
3. Sayfa

Bilecik'te trafik kazası; 2 yaralı

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde kamyonun otomobile çarpması sonucu 2 kişi yaralandı.

Hatipoğlu, Gece seferleri ve abonman kartlarına ilişkin açıklamalarda bulundu
Bölgesel

Hatipoğlu, Gece seferleri ve abonman kartlarına ilişkin açıklamalarda bulundu

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Eskişehir’de hayata geçirileceği açıklanan ulaşımda gece seferleri ile öğrenci abonman kartları hakkında yaptığı açıklamada, seçim döneminde sunulan vaatlerin önemine dikkat çekti.

Zonguldak gençleri gururlandırdı
Etkinlik

Zonguldak gençleri gururlandırdı

Zonguldak Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Küçük Kızlar Hokey takımı Kırıkkale’de düzenlenen şampiyonada bölge birincisi oldu.

Turhan Selçuk Karikatür Yarışması'nda Mehmet Akif Özdal birinci!
Etkinlik

Turhan Selçuk Karikatür Yarışması'nda Mehmet Akif Özdal birinci!

Milas Belediyesi tarafından Milaslı Çizer Turhan Selçuk anısına bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı yarışmalarından biri olan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eser ve eser sahipleri belirlendi.