Burdur

Bucak'ta fidanlar toprakla buluştu

Burdur'un Bucak ilçesinde, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında fidan dikimi etkinliği düzenlendi.

Bucak'ta fidanlar toprakla buluştu

Burdur'un Bucak ilçesinde “Geleceğe nefes” kapsamında fidan dikimi gerçekleştirildi. Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım’da tüm Türkiye ile aynı anda binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

’Geleceğe Nefes’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik Bucak Onaç Barajı Girişi, Sazak Yolu Üzeri mevkiinde gerçekleşti. Geleceğe Nefes programı çerçevesinde 81 ilde eş zamanlı saat 11.11’de başlayan etkinliğe Bucak İlçe Kaymakamı Bayram Gale, Belediye Başkanı Vekili İsmail Baştaş, Bucak Orman İşletme Müdürü Mustafa Ersoy, protokol üyeleri ve vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte zakkum, incir, lavanta türlerinden fidanları, Bucak Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından dikimi gerçekleşti.

Törenin açılış konuşmasını yapan Orman İşletme Müdürü Mustafa Ersoy “ Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkan Vekilim ,Protokolün Değerli Temsilcileri, Kıymetli Katılımcılar, Sevgili Öğrenciler ve Değerli Basın Mensupları;

Bu gün burada 5.sini düzenlediğimiz “Milli Ağaçlandırma Günü” fidan dikim etkinliğine Hoş geldiniz.

Fidan dikim mevsimi geldi. Daha fazla dikmenin , daha fazla yeşillendirmenin ve yeşili korumanın gayreti içinde olmalıyız. İçinde bulunduğumuz saha, yeni yapılan karşımızdaki Millet Ormanından baktığımızda ağaçlandırılmasına karar verdiğimiz sahadır.

Bu araziye özellikle Ihlamur, Zakkum, Lavanta türlerini dikeceğiz.

Millet Ormanına gelen İnsanlarımız, gelecek yıllarda bu sahada kurumuş ot ve boş bir arazi görsün istemedik.

Baktıklarında Yeşillikler içinde, kırmızı, beyaz ve pembe renkte zakkum çiçekleriyle bezenmiş, Ihlamur kokusunu hissederek görsünler istedik. İnşallah bu duruma hep birlikte vesile olacağız.

Yine Köylerimizde gelir getirici, üretimi arttırıcı, yangınlara dayanıklı türlerden olan incir ve zeytin ağaçlandırmaları son sürat devam ediyor. Çalılık ve bozuk orman alanlarının toprak hazırlığı yapıldı ve ilerki günlerde Köylerimizde incir ve zeytin fidanlarını toprakla buluşturacağız. Özellikle Keçili Köyümüzde arazi hazırlığı tamamlanan 300 dönüm sahaya, Zeytin fidanı dikimini gerçekleştireceğiz.

Orman Teşkilatı olarak bizler dikilecek fidan temini hususunda, gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Bu gün saat 16:00’ de Cumhuriyet Meydanında Halkımıza değişik türlerde 6.500 Adet ücretsiz fidan dağıtımı yapacağız. İlerleyen günlerde de talepleri her daim karşılamaya çalışacağız.

Kıymetli misafirler 2021 yılındaki sıkıntılı orman yangınları süreçlerinden sonra, çok şükür bu yıl Ülkemizde ve Bölgemizde bu sıkıntıları yaşamadık. Bunda duyarlılığı artan vatandaşlarımızın da katkısı oldu, her türlü tedbir ve gücü sağlayan Devletimizin de rolü oldu. Rehavete kapılmadan, aynı ciddiyetle ve duyarlılıkta devam ettirilmesi önem arz etmektedir.

Yeşile gönül vermiş çok değerli protokol üyelerine, saygıdeğer vatandaşlarımıza ve kıymetli öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum. Toprakla buluşturacağımız bu fidanların Ülkemiz, Milletimiz ve İlçemiz için Hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, davetimize icabet ederek ağaç sevgisine katkıda bulunan bütün katılımcılara ve fidan dikilmesinde emeği geçen herkese çok Teşekkür Ediyor, Saygılar sunuyorum. ”dedi.

Programda konuşan Bucak Kaymakamı Bayram Gale ise açıklamasında, " 

Milli orman seferberliği kapsamında düzenlenen ağaçlandırma kampanyamıza hepiniz hoş geldiniz. Yaklaşık 5 yıldır ülke çapında düzenlenen bu faaliyet, ülkemizin daha yeşil, daha güzel ve daha iyi bir noktaya gelmesini sağlamak açısından çok önemlidir.

Türkiye, son 50 yılda özellikle son 20 yılda büyük bir ağaçlandırma kampanyası yürüttü. Türkiye'nin her köşesinde çok daha fazla ağaç dikilerek, orman varlığımız ve meyve ağaçları başta olmak üzere ormandaki gelir getirici ağaç türleri konusunda büyük bir atılım yapıldı. Bu çalışmada Orman Genel Müdürlüğümüz hakikaten çok büyük bir katkı sağladı. Biz bunun farkındayız.

Özellikle Bucak ilçemizde fidan dikimi yapacağız. Sonra da fidan dağıtımı yapacağız. Fidanları gelir getirici fidanlarda da incir ve zeytin açısından da dağıtacağız. Bu, ilçemiz açısından büyük önem taşıyor. Bu köylerimize büyük bir gelir getirecektir.

Bu ağaçlandırma kampanyasının ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Güzel bir günde, güzel bir güneşli Bucak gününde işine, ormana sevdalı insanlarla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepinize saygılar sunuyorum." ifadelerine yer verdi.

Çalışmalar kapsamında, alana gönüllüler tarafından zakkum, incir, lavanta türlerinden fidanları toprakla buluşturdu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  KIZDIM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 Bakanı Hakan Fidan, İngiliz mevkidaşı ile bir araya geldi
Bölgesel

Bakanı Hakan Fidan, İngiliz mevkidaşı ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brüksel'de İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir araya geldi.

 Bafra Yerleşkesi'nde 50 dönümlük alan ağaçlandırılacak - Haberler
Yaşam

Bafra Yerleşkesi'nde 50 dönümlük alan ağaçlandırılacak - Haberler

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Yerleşkesi’nde “Dünya Ormancılık Haftası” dolayısıyla ‘Fidan Dikme Töreni’ gerçekleştirildi.

Karabük’te Orman Haftası Etkinliği: Binlerce Fidan Dikildi - Haberler
Etkinlik

Karabük’te Orman Haftası Etkinliği: Binlerce Fidan Dikildi - Haberler

Karabük’te Orman Haftası çerçevesinde 3 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu.

’Orman Haftası’ Fidan Etkinliği İle Kutlandı!
Etkinlik

’Orman Haftası’ Fidan Etkinliği İle Kutlandı!

Antalya’nın Gazipaşa Ahmet Tuncer İlköğretim Okulu öğrencileri, 21-26 Mart Orman Haftası’nı ormanlık alana fidanlar dikerek kutladılar.

Ormancılık Haftası'nda 800 meyve fidanı dağıtıldı
Bölgesel

Ormancılık Haftası'nda 800 meyve fidanı dağıtıldı

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Orman İşletme Şefliğince Orman Haftası nedeniyle vatandaşlara ücretsiz bin 800 meyve fidanı dağıtıldığı bildirildi.

Sungurlu'da fidanlar toprağa kavuştu
Bölgesel

Sungurlu'da fidanlar toprağa kavuştu

Sungurlu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü işbirliği ile Sungurlu Organize Sanayi Bölgesine 500 adet fidan dikildi.