BUCAK BELEDİYESİ EBRU BAŞARIR SOKAK HAYVANLARI BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇILIYOR
Bucak Belediyesi Ebru Başarır Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi 13 Mart Çarşamba günü Saat 14:30’da açılıyor.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal yaptığı açıklamada, “Sokak hayvanlarının bakımı ve rehabilitasyonu konusunda vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler vardı. Bunun dışında başıboş dolaşan köpekler nedeniyle kimi zaman şikâyetler de alıyorduk. Hayvan barınağımızı yapma mecburiyetimiz vardı. Ayrıca hayvanların insanlar kadar yaşama, barınma korunmaya ihtiyacı var. Açılışımızı yapacağımız için çok mutluyuz. Tüm Bucak halkını bu önemli yatırımımızın açılışına davet ediyorum. “dedi.
Sokak hayvanlarına daha iyi hizmet vermeyi amaçlayan Bucak Belediyesi, kuyucak mevkiinde 10 dönüm arazi üzerine kurulu, Türkiye’nin en modern hayvan barınaklarından biri olan tesiste yapım çalışmalarını tamamlandı. İçerisinde kedi ve köpek evi, kedi köpek oyun alanları, ameliyathane, klinik, aşılama, kısırlaştırma, otopark, hayvanseverler için dinlenme alanı, çocuklar için oyun parkı, güvenlik, sahiplendirme ve doğal yaşam alanının bulunduğu hayvan barınağının hizmete girmesi ile birlikte sokak hayvanları daha sağlıklı, daha hijyenik ve modern bir ortamda yaşamını sürdürecek.
Başkan Emrullah Ünal açıklamasının devamında “Sokak Hayvanları Geçici Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinin yapılmasında desteğini esirgemeyen Limobramastone mermer fabrikasının sahibi hayırsever iş insanı Mehmet Başarır’a ve kıymetli eşleri Ebru Başarır Hanımefendiye çok teşekkür ediyorum. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Sorun çözen belediye anlayışımızı devam ettiriyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Esenyurt'ta bir vatandaşın oturduğu sitenin bazı yerlerine mama koymasından rahatsız olan komşuları arasında tartışma çıktı. tartışma kısa sürede kavgaya dündü.
Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban aylık basın toplantısı düzenleyerek yaptıklarını anlattı. Sokak hayvanları sorunu için harekete geçtiklerini duyuran Başkan Balaban, 1 hafta içerisinde kısırlaştırma çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.
Sokak hayvanlarına yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifinin Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından, köpeklerden kaçarken kamyonun altında kalarak yaşamını yitiren 9 yaşındaki Mahra Melin Pınar'ın babası Murat Pınar, kızının mezarı başına gelip komisyonda yaşanan gerginlikle ilgili kendisine destek açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.
Üsküdar Üniversitesi, sokak köpekleri için yasal değişiklikler öneren bir rapor hazırladı. Rapor, "Mizan: Dünya ile Bir Sözleşme" programı çerçevesinde hazırlandı ve hayvan hakları, İslam ve merhamet ilkeleri temelinde çözümler sunuyor.
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, sokak hayvanlarının öldürülmesini öngören yasa teklifine tepki gösterdi. Akbulut, Burdur Belediyesi'nin sokak hayvanları için yürüttüğü çalışmanın örnek alınması gerektiğini belirtti.
TBMM'de görüşülen kanun teklifiyle, başıboş köpeklerle ilgilenmeyen belediye yetkililerine hapis cezası, hayvanlarını terk edenlere ise 60 bin TL para cezası geliyor. Detaylar için tıklayın.
Yorumlar (0)