Burdur / Bucak

Burdur Bucak'ta ekiplerden kış lastiği denetimi

Burdur'un Bucak ilçesi Bölge Trafik İstasyonunda, Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın da katılımıyla emniyet ve jandarma ekipleri tarafından kış lastiği denetimi yapıldı.

Burdur Bucak'ta ekiplerden kış lastiği denetimi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Kış Mevsimi Trafik Tedbirleri” konulu genelge kapsamında Bucak İlçesi Bölge trafik uygulama noktasında toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleşen Kış Lastiği denetimine katıldı.

Denetim öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Arslantaş, trafik kurallarına uyulması noktasında hassasiyet gösterilmesini isteyerek, kazasız bir kış mevsimi temennisinde bulundu.

İlgili genelge doğrultusunda Valiliğimiz koordinesinde, trafikle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla kış mevsimi süresince alınması gereken bütün tedbirlerin planlanarak uygulamaya konulması ve kurum/kuruluşlar arasında iş bölümü yapılması için 28 Kasım 2022 tarihinde koordinasyon toplantısı gerçekleşmişti.

Gerçekleşen toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, Vatandaşlarımızın İlimiz genelinde kış mevsimi süresince huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin ve sürücülerin trafik kural ihlal davranışlarının en aza indirilmesini sağlamak amacıyla kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik diğer olumsuzluklar da dikkate alınarak, uygulamaya konulan tedbirler başta Emniyet ve Jandarma trafik birimleri olmak üzere ilgili kurumlar tarafından büyük bir hassasiyet içerisinde yürütülmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Vali Arslantaş’ın Bucak ilçesinde bizzat katıldığı uygulamada Kış Lastiği denetimi yapılarak, sürücülere kurallara uyulması noktasında uyarı ve bilgilendirmelerde bulunuldu.

Yapılan denetimde sürücülere alınan karar doğrultusunda "Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, ilimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda" 2022-2023 kış dönemi için, 01 Aralık 2022 ile 01 Nisan 2023 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunun getirildiği hatırlatılarak, hususi tescilli araçlarda zorunlu olmamakla birlikte, karlı havalarda kış lastiği kullanılması can ve mal emniyeti açısından faydalı olacağına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğunun ihlali durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesinde "Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda, yılın zorunlu tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmamak" hükmüne istinaden 1.152 TL idari para cezası ile 10 ceza puanı uygulanacağı aktarıldı.

Vali Arslantaş katıldığı denetim öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hepinizin bildiği üzere kış mevsimine girmiş bulunmaktayız. Kasım Ayının sonlarına doğru kış aylarında uygulanacak trafik tedbirleriyle ilgili bir toplantı yapmıştık. Kış mevsimi süresince araçların ve araç sürücülerinin uymak durumunda oldukları kuralları belirleyerek, ilgili kuruluşlar vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bugün emniyet ekiplerimizin, jandarma ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın bu alınan kış tedbirlerine (trafik kurallarına ) ne kadar uyduklarına, ne kadar özümsediklerini yerinde görmek istedik. Bu daha çok eğitici bir program olacak. Burada Kaymakamımız, Belediye Başkan Yardımcımız, İl Jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, Şoförler Odası Başkanı, Servis Odası Temsilcisi arkadaşlarımız da ekipleriyle birlikte bizlere eşlik ediyorlar. Bütün devlet teşkilatı olarak, kış aylarında vatandaşlarımızın canlarına bir halel gelmesin. Öncelikli olarak araçların trafik kurallarına uygun olması, Bakımlarının yapılmış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Kış lastiklerinin takılmış olması gerekiyor. Ayrıca Bu trafik faaliyetlerinin üzerinde devam edeceği yolların standartlara uygun olması gerekiyor. Fakat ülkemizde bu yol ve araç hatalarından kaynaklı kazalar yüzde onun bile altında . Esas ve önemli olanı şoförlerin de hazır olması gerekiyor. Yüzde doksanın üzerinde şoför hatasından kaynaklanan kazalar oluyor. Uykusuz yola çıkmayacak, trafik kurallarına uyacak. Bütün bunları şimdi arkadaşlarımızla birlikte gelen araçlara sıradan bakarak trafik de bir tıkanmaya da yol açmadan ne kadar uyduklarını göreceğiz. Ben kış mevsimi boyunca bütün ülkemize ilimizden geçecek Türkiye'ye kayıtlı olan ya da olmayan araçlara kazasız bir şekilde ailelerine, işlerine bir an önce ulaştıkları trafik kurallarına uyarak seyahat ettikleri güvenli bir seyahat diyorum" dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Veteriner Fakültesi Uluslararası Akreditasyon Sertifikasını Teslim Aldı
Bölgesel

Veteriner Fakültesi Uluslararası Akreditasyon Sertifikasını Teslim Aldı

Avrupa Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) tarafından uluslararası düzeyde akredite edilen MAKÜ Veteriner Fakültesi akreditasyon sertifikasını teslim aldı.

Burdur İtfaiyesi Gölhisar’ı yalnız bırakmadı
Bölgesel

Burdur İtfaiyesi Gölhisar’ı yalnız bırakmadı

Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Gölhisar ilçesinde yaşanan sel nedeniyle desteğe gitti. Başkan Ercengiz, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Burdur'da kafası asansöre sıkışarak feci şekilde can verdi
3. Sayfa

Burdur'da kafası asansöre sıkışarak feci şekilde can verdi

Burdur’da iki katlı müstakil binanın asansörüne kafası sıkışan yaşlı kadın olay yerinde hayatını kaybetti.

Bucak'ta çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi
3. Sayfa

Bucak'ta çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi

Burdur'un Bucak ilçesinde çıkan ev yangınında, tek katlı müstakil ev kullanılamaz hale geldi. İşte detaylar...

Sondakika Bucak Büyük Yangın
Yaşam

Sondakika Bucak Büyük Yangın

Bucak Büyük Yangın Burdur ili Bucak ilçesi Kuşbaba köyünde Yangın. Bucak Kuşbaba köyünde saat 11. 30 sularında başlayan Yangın devam ediyor.

Burdur'da hayat felç oldu, işyerleri sular altında
Yaşam

Burdur'da hayat felç oldu, işyerleri sular altında

Burdur’un Gölhisar ilçesinde aniden bastıran sağanak derelerin taşmasına neden oldu, iş yerleri sular altında kaldı. İşte detaylar...