Burdur Valisi Türker Öksüz, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Cumhuriyetimizin 100. Yılına atfen "Cumhuriyete Nefes" sloganıyla düzenlenen "Burdur 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı" fidan dikim programına katıldı.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde 81 ilde eş zamanlı düzenlenen etkinlik kapsamında, İlimizde MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde oluşturulacak Cumhuriyet Ormanı'na Vali Öksüz, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından 2023 fidan dikimi yapıldı.
Programda yaptığı konuşmada, "Cumhuriyete Nefes" diyerek diktiğimiz fidanlarla, şehrimize ve ülkemize nefes vermek istediklerini ifade eden Vali Öksüz, geleceğimizi düşünüyorsak doğamızı, suyumuzu ve toprağımızı korumak zorunda olduklarını söyleyerek, bununda yolunun fidan dikmekle, yeşil alanları artırmakla mümkün olduğunu ifade etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş yaptı.
Vali Öksüz'ün konuşmasıyla devam eden programda, fidan dikimine geçmeden Orman Mühendisi tarafından fidan dikimiyle ilgili teknik bilgilendirme yapıldı.
Bilgilendirme sonrası, Vali Öksüz beraberinde protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlarla birlikte fidan dikim alanına geçerek 2023 adet fidanı toprakla buluşturdular.
Programa başta Vali Öksüz olmak üzere, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Vali Yardımcısı Yunus Emre Akpınar, İl Jandarma Komutanı J.Alb Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Genel Sekreter Asım Ertilav, kurum müdürleri, siyasi parti ve stk temsilcileri, ögrenciler, vatandaşlar, kurum personelleri ve orman teşkilatı katıldı.
Vali Öksüz programda yaptığı konuşmada; "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel oluşturulacak "100. Yıl Cumhuriyet Ormanları" fidan dikim programında bir aradayız.
Sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederken, bu vesileyle hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde 81 ilde eş zamanlı olarak "Cumhuriyete Nefes" mottosuyla gerçekleştirilen fidan dikim etkinliği kapsamında, bugün 2023 farklı noktada milyonlarca fidan toprakla buluşuyor.
Bugün bizde burada Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin İstiklal Yerleşkesinde Cumhuriyetimizin 100 yılına atfen 2023 adet fidanı hep birlikte toprakla buluşturacağız. Toplamda yerleşke içerisinde burayı da içine alan 5 hektar orman alanında 16.300 adet fidan dikimi yapılacak.
Bunun yanında İlimiz merkez ve İlçelerimizde 11 ayrı lokasyonda oluşturulacak 14 Hektar 100. Yıl Cumhuriyet Ormanına; çeşitli türlerde toplamda 25 bin 300 adet fidan dikilecek.
Heyecanlıyız, mutluyuz. Tabiatı korumayı hayırlı işlerden sayan, son nefesinde dahi ağaç dikmeyi nasihat eden bir medeniyetin mensupları olarak, evlatlarımıza daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir Burdur, daha güzel bir Ülke bırakmak ideali için buradayız.
Bu doğrultuda tabiatla kardeş, ağaçla, yeşille, toprakla dost bir millet olarak, başta orman teşkilatımız olmak üzere ilgili tüm kurumlarımız geleceğe nefes olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Son yıllarda giderek artan küresel ısınmanın etkileriyle birlikte doğanın, yeşilin, suyun ve toprağın her zamankinden daha çok öneme sahip olduğu bir dönemin içerisinde bulunuyoruz. Çevremizi korumaya, fidanları toprakla buluşturarak yeşil alanları artırmaya gayret göstermek zorundayız. Geleceğimizi düşünüyorsak toprağımıza her bakımdan hak ettiği değeri vermemiz gerekiyor.
Fidan dikim seferberliği bu açıdan büyük önem taşıyor. En başta çocuklarımızın tabiata karşı sorumluluk bilinciyle yetişmelerini sağlamak açısından önemli bir farkındalık etkinliği. Yavrularımıza, genç kuşaklara tabiat sevgisini aşılamamız gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum.
Bunun yanı sıra Tabiatı, toprağı, suyu korumak, toprağımızın yok olmasını engellemek, erozyon kontrolünü sağlamak için son derece önemli bir etkinlik. Daha yaşanabilir, daha sağlıklı bir çevre de hayatımızı sürdürmek istiyorsak, sadece orman teşkilatımız ve ilgili kurumlarımız değil toplumun tüm kesimleri olarak fidan dikimine, yeşil alanları koruyarak artırmaya büyük önem vermemiz gerekiyor.
Bu doğrultuda bugün buradayız. Bütün kurumlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle, öğrencilerimizle, halkımızla bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. "Cumhuriyete Nefes" diyerek, şehrimize ve ülkemize bir nefes vermek istiyoruz. Umuyorum ki bu dikeceğimiz fidanlar gelecek kuşaklara nefes olacaktır.
Bu vesile ile katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı hepinize ayrı yarı teşekkür ediyorum. Programın düzenlenmesinde emeği geçen, katkısı bulunan ilgili kurumlarımıza personelimize ayrıca teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." Dedi
Akdeniz Üniversitesi tarafından bu yıl 26.’sı düzenlenen ‘Çevre Hizmet Ödülleri 2023’ ödül töreni TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Aydın’da 2023 yılı içerisinde jandarma ekiplerince gerçekleştirilen 214 operasyonda 222 terör şüphelisi yakalandı.
Erzincan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü 01 Ocak-31 Aralık 2023 tarihleri arasında 2 bin 773 olaya müdahalede bulundu.
Kahramanmaraş’ta itfaiye ekipleri yangın, kurtarma, boğulma, trafik kazası ve diğer olaylar olmak üzere 2023 yılında 12 bin 504 olaya müdahale etti.
Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 2023 yılında 4 bin 237 olaya müdahalede bulundu. Ekipler 2023 yılında en fazla 1922 ot, çöp ve anız yangınına müdahale etti.
Genel Müdür Erkılınç: “İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz”
Yorumlar (0)