Burdur

Burdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreni

Vali Ali Arslantaş, TAKEP 2. etap projeleri kapsamında tohum dağıtım törenine katıldı.

Burdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreni

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında İlimizde uygulanmakta olan 2. Etap “Buğday Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi” ile “Arpa Üretimini Arttırma Projesi” tohum dağıtım törenine katıldı.

Vali Arslantaş, % 75 bütçesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen her iki projenin de İlimiz tarım ve hayvancılığına, çiftçilerimize hayırlı olmasını dileyerek, üretim için emek sarf eden tüm çiftçilere bereketli bir sezon diledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda Vali Arslantaş, Milletvekili Bayram Özçelik ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul tarafından konuşma yapıldı.

Programın devamında Vali Arslantaş tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında üreticilerimizden Ayşe Sayın, Gülderen Şengül ve Gülsüm Balcı'ya buğday ve arpa tohumları dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan TAKEP projeleri kapsamında ilimiz genelinde Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlükleri koordinesinde çiftçilere fidan ve tohum desteği sağlanarak üretimin çeşitlendirilmesi ve verimin artırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan 2022 yılı 2. Etap TAKEP projeleri ile % 75 bakanlık tarafından desteklenen 153 ton Buğday tohumluğu ve 37 Ton Arpa Tohumluğu İl merkezinde düzenlenen törenle dağıtımına başlanıldı.

1 Milyon 866 bin TL bütçe ayrılan “Buğday Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi’ne” Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından % 75’ini içeren 1 milyon 399 bin TL tahsis edilirken, % 25’lik kısmını içeren 466 bin TL çiftçiler tarafından karşılanıyor.

400 bin TL bütçe ayrılan “Arpa Üretimini Arttırma Projesi’ne” Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından % 75’ini içeren 300 bin TL tahsis edilirken, % 25’lik kısmını içeren 100 bin TL çiftçiler tarafından karşılanıyor.

Vali Arslantaş tohum dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; "Hepinizin malumu olduğu gibi 2020 yılının Mart ayında koronavirüs süreci başladı. Nisan ayının hemen başında Bakanlar Kurulu toplantısının akabinde Cumhurbaşkanımız, Milli Emlak’ın elindeki arazilerde dahil olmak üzere ekilmeyen hiçbir yer kalmayacak diye talimat verdi. Dünya yaşadığı bütün salgın hastalıklardan sonra bir kıtlığa gidiyor. Kıtlığa hazırlıklı olmak için devletin elindeki bütün araziler dahil kiraya verdik. Sadece ekmek yetmez dedik Tarım Bakanlığımız o günden sonra ekerken de uluslararası piyasaların istediği kaliteli tohumların kullanılması gerektiğinden hareketle tohum dağıtımına başladı. Az önce Mehmet Tuğrul Müdürümüz sıraladı 2020 yılından bu yana ne yaptığımızı, ayçiçeğinden susama, zeytinden incire, buğdaydan arpaya kadar tarım desenimizin tamamında desteklerimiz oldu. Bu uğurda sadece arpa buğdaya hazırladığımız 2 milyon liraya yakın bir ödenek var dedi müdürümüz, biz bu yeterli olmaz dedik, geçtiğimiz haftalarda İl Genel Meclisimizden 1 milyon lira da İl Özel İdaresi imkanları ile çiftçimize destek sağlayalım diye az bir miktar ama onu da önümüzdeki hafta sizlere ulaştıracağız. Emeğin yemeye, zahmetin rahmete döneceği hasat karşılığında çok daha fazla katkı sağlayacağımızdan eminiz. Önümüzdeki yıllarda da bakanlık olarak bu katkıları kullanabiliyorsunuz, onun için bakanlığımızın ürettiği tohumların, çiftçimizin ambarında bundan sonra bulunacağını temenni ediyorum. Helalinden bol kazançlı bir tarım üretim sezonu diliyorum” dedi.

Burdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreniBurdur'da %75 hibeli tohumluk dağıtım töreni

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Çanakkale 'inananların' zaferidir
Bölgesel

Çanakkale 'inananların' zaferidir

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Ali Arslantaş'tan, deprem bölgesinden bilgilendirme
Bölgesel

Ali Arslantaş'tan, deprem bölgesinden bilgilendirme

Koordinasyonun hızlanması için Hatay'ın Defne ilçesine görevlendirilen Burdur Valisi Ali Arslantaş, bölgedeki çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Arslantaş, asılsız iddialara dikkat çekerek Sahra Hastanesini anlattı
Bölgesel

Arslantaş, asılsız iddialara dikkat çekerek Sahra Hastanesini anlattı

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Defne’de şehir stadyumunda İtalya’dan gelen sağlık ekipleri tarafından kurulan 20 yataklı Sahra Hastanesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Vali Ali Arslantaş depremzede çocuklarla maç yaptı
Bölgesel

Vali Ali Arslantaş depremzede çocuklarla maç yaptı

Burdur Valisi Ali Arslantaş ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, depremzede çocuklarla maç yaptı.

Vali Arslantaş deprem bölgesi Hatay'a görevlendirildi
Bölgesel

Vali Arslantaş deprem bölgesi Hatay'a görevlendirildi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 2 şiddetli depremin 9 saat aralıkla yaşandığı bölgede koordinasyona destek sağlamak için Hatay'ın Defne ilçesine görevlendirildi.

Burdur'da toplanan yardımlar tırlarla deprem bölgesine gidiyor
Bölgesel

Burdur'da toplanan yardımlar tırlarla deprem bölgesine gidiyor

Burdur genelinde hazırlanan yardım malzemeleri, deprem bölgesine gönderilmeye devam ediyor.