Burdur

Burdur'da cinsel istismar! 5 öğretmen hakkında soruşturma

Burdur’da 5 öğretmen hakkında lise öğrencisini istismar ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. İstismar, bir gazetecinin CİMER’e yaptığı başvuru ile ortaya çıktı. İşte detaylar...

Burdur'da cinsel istismar! 5 öğretmen hakkında soruşturma

Burdur’da, 17 yaşındaki dershane öğrencisi T.T. ’yi istismar ettikleri iddiasıyla, eğitim aldığı dershanede görevli 5 öğretmen hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Olay, gazeteci Osman Erbil'in CİMER’e ‘çocuğa menfaat karşılığı cinsel istismar’ suçlamasıyla yaptığı başvuru sonucu ortaya çıktı. Erbil, yaptığı başvuruda, bölgede çok sayıda kişinin haberdar olduğu olayla ilgili bugüne kadar adli ya da idari hiçbir işlem yapılmadığını belirtti.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI

CİMER tarafından yapılan bilgilendirme üzerine Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü, başvuruyu Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce olayda adı geçen öğretmenler hakkında idari soruşturma başlatıldı. Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın takip ettiği istismar iddiasıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerinin soruşturması devam ediyor.

İstismarda bulunduğu ileri sürülen öğretmenlerden M.Z.Y.'nin, T.T.’yi gece geç saatte mesajla taciz ettiğine ilişkin telefon kayıtları, savcılığın soruşturma dosyasında yer aldı. Dershanede görevli öğretmen M.Z.Y. ve diğer 4 öğretmenin, kırsal bölgede yaşayan yoksul bir ailenin kızı olan T.T.’nin yaşadığı maddi zorlukları istismar ettiği ve şu anda 18 yaşında olan T.T.’nin olayın yaşandığı dönemde reşit olmadığı iddiaları da soruşturma dosyasına eklendi. Savcılık soruşturmasında ifadesi alınan bazı dershane çalışanları da T.T.’nin dershane öğretmenlerinin cinsel istismarına maruz kaldığını doğrulayarak bu konunun kamuoyunda bilindiğini söyledi.

‘EN AĞIR CEZALAR VERİLMELİ’

Soruşturma aşamasındaki öğrenciye cinsel istismar olayına, eğitim sendikaları tepki gösterdi. Türk Eğitim Sen Burdur Şubesi Başkanı Orhan Akın, “Bir eğitim kurumunda öğrenci bir kızımıza sahip çıkılması gerekirken, cinsel istismara kadar varan iddialar, tüm boyutları ile araştırılıp gerekli cezalar verilmeli” dedi.

Yasa ve yönetmeliklerin yetersizliğinin altını çizen Eğitim Bir Sen Burdur Şubesi Başkanı Murat Bulut, “Biz sendika olarak eğitim kurumlarında öğrenci olan yavrularımızın her türlü sorunu için mücadele ederken, yaşanan bu olay hepimizi derinden sarstı. Eğitimcilerin bu tür olaylarla anılması, her yönüyle araştırılıp hızla sonuçlandırılması gereken çok ciddi bir olaydır. Bu konuda caydırıcı cezalar kanunlaştırılmalı. Burdur’da yaşanan bu olayın faillerine ve sorumluluğu olanlara en ağır cezalar verilmeli” diye konuştu.

BARO SORUŞTURMAYA MÜDAHİL OLACAK

Burdur Barosu Başkanı Ramazan Gedik, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmaya müdahil olacaklarını söyledi. Baro Başkanlığı’nın görevli avukatı Halil Özer de gerektiği takdirde itiraz edip konuyu en iyi şekilde takip edeceklerini söyledi. Özer, “Bu, toplumsal bir konu. Hukuki olarak olayın aydınlanması adına üzerimize düşeni yapacağız. Konuya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı da devreye sokarak iddiaları sonuna kadar hukuk boyutuyla irdeleyeceğiz” dedi.

Hasan Güraksu / gazeteduvar

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 19
  KIZDIM
 • 3
  BEĞENMEDİM
 • 1
  GÜLDÜM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  BEĞENDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'da cinsel istismar iddiaları asılsız çıktı
3. Sayfa

Burdur'da cinsel istismar iddiaları asılsız çıktı

Burdur’da 4 öğretmen ve bir öğrencinin adının geçtiği cinsel istismar olayı ile ilgili haberler ve iddialar asılsız çıktı. İşte detaylar...

Isparta'da İğrenç Olay 7'si Kız 8 Çocuğa...
3. Sayfa

Isparta'da İğrenç Olay 7'si Kız 8 Çocuğa...

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde evli ve 4 çocuk babası Ahmet Ş. (51), yaşları 7 ila 10 arasında 7'si kız, 8 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. İddiaya göre, Ahmet Ş.'nin cinsel istismarına maruz kalan çocuklardan bazıları, durumu ailelerine anlattı. Olayı duyunca şok geçiren anne babalar, jandarmaya şikayetçi oldu.

Bucak’ta Cinsel İstismar İddiası: 4 Tutuklama
3. Sayfa

Bucak’ta Cinsel İstismar İddiası: 4 Tutuklama

Burdur'un Bucak ilçesinde 18 yaşından küçük kız çocuğuna, cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 4 kişi tutuklandı.

MAKÜ'den TÜBİTAK'a 36 proje
Bölgesel

MAKÜ'den TÜBİTAK'a 36 proje

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğrencileri tarafından hazırlanan 36 proje önerisi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2209-A Programı kapsamında desteklenmeye uygun görüldü.

Burdurlu Emrecan Kayacan, Türkiye dördüncüsü oldu
Bölgesel

Burdurlu Emrecan Kayacan, Türkiye dördüncüsü oldu

Burdurlu 22 yaşındaki genç sporcu Emrecan Kayacan, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri yarışmasında Genç Erkekler Atletik Fizik dalında -178 ile Türkiye dördüncüsü oldu.

AK Parti Eski İl Başkanı Ömer Bütüner, aday olacak mı?
Bölgesel

AK Parti Eski İl Başkanı Ömer Bütüner, aday olacak mı?

AK Parti Eski İl Başkanı Ömer Bütüner, aday olacak mı? sorusunun cevabı belli oldu. İşte detaylar...