Burdur / Burdur

Burdur'da MAKÜ'lü öğrencilerden su israfı duyarlılığı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri suya dikkat çekmek için sokak sokak gezip vatandaşları su israfına karşı uyarıyor.

Burdur'da MAKÜ'lü öğrencilerden su israfı duyarlılığı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri suya dikkat çekmek için sokak sokak gezip vatandaşları su israfına karşı uyarıyor.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri Murat Kamil Oral, Perviz Babazade ve Gökberk Mert Özen kent merkezinde ‘Suyu İsraf Etme’ başlıklı projeleri ile vatandaşları su israfına karşı uyardı.
Sosyal Sorumluluk Dersi kapsamında su krizini anlatan bir proje yaptıklarını ve hafta boyunca kent merkezinde vatandaşlara su krizini ve su israfını anlatarak, uyarılarda bulunacaklarını dile getiren MAKÜ Öğrencisi Gökberk Mert Özen, “Sosyal Sorumluluk Dersi kapsamında Su Krizi anlatan bir proje yaptık. Vatandaşlarımıza su krizini anlatıyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemiz su zengini bir ülke olarak gösteriliyor ama aslında ülkemiz istatistiklere göre su fakiri bir ülkedir. Vatandaşlarımıza bunu anlatıyoruz ve ileride de çoğu bilim adamına göre 2050-2060 yıllarında dünyada susuzluk yaşanacak. Projemizi hazırlarken çoğu istatistikleri inceledik. Ürünlerin yapımında harcanan su miktarlarını vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Bir kilo kahve yapımında 16 bin litre, bir kilo çay yapımında 9 bin 200 litre su harcanıyor. Onun dışında vatandaşlarımızı toplu taşıma kullanmaya teşvik ediyoruz çünkü bir araba yapımında 300-400 metreküp su harcanıyor. Su israfından uzak durmalarını dile getiriyoruz, hem bilimsel hem de dini yönünü de anlatıyoruz” dedi.

“Vatandaş duyarsız”

Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında cadde boyunca vatandaşlara bilgilendirme yaptıklarını fakat vatandaşların duyarlılık göstermediğini de vurgulayan ÖğrenciGökberk Mert Özen, “Bizi nedense kimse umursamıyor. Şu anda su krizi ya da susuzluk yaşamadığımız için sanırım bu kadar duyarsız davranılıyor. Biz burada ancak 10 vatandaşımızı durdurabildik, onun dışında çoğu vatandaşımız konuşmak ve dinlemek istemedi. Susuzluk yaşamaya başlayınca, kendi başımıza gelince mi idrak edeceğiz bilemiyorum. Afrika’daki insanlardan biz de sorumluyuz. Biz burada ne kadar su harcarsak, Afrika’daki insanların hakkına girmiş oluyoruz. Çalışmamızı bir hafta boyunca kent merkezinde yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

burduryenigün

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak'tan deprem bölgesine 13 tır yardım
Yerel Yönetim

Bucak'tan deprem bölgesine 13 tır yardım

Burdur'un Bucak ilçesinde deprem bölgesine destek olmak için başlatılan yardım kampanyasıyla bölgeye 13 tır gönderildi.

Burdur Tefenni'den deprem bölgesine yardım
Yerel Yönetim

Burdur Tefenni'den deprem bölgesine yardım

Burdur'un Tefenni ilçesinde Kaymakamlık koordinesinde başlatılan kampanya ile toplanan malzemeler tırlara yüklenerek afet bölgesine gönderildi.

Milletvekili Özçelik Adana'da deprem bölgesinde
Bölgesel

Milletvekili Özçelik Adana'da deprem bölgesinde

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem sonrasında bölgeye gitmişti.

Burdur'dan gönüllü doktor ve öğretmenler deprem bölgesine gidiyor
Bölgesel

Burdur'dan gönüllü doktor ve öğretmenler deprem bölgesine gidiyor

Burdur’da görev yapan gönüllü doktor ve öğretmenler deprem bölgesine gitmek için otobüslerle yola çıktı.

Burdur'dan deprem bölgesi için seferberlik
Bölgesel

Burdur'dan deprem bölgesi için seferberlik

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan depremden sonra tüm ülke yardım için seferber oldu. Burdurlular da depremzedeler için dört koldan yardıma koştu.

Burdur Gölhisar'dan deprem bölgesine yardım eli
Bölgesel

Burdur Gölhisar'dan deprem bölgesine yardım eli

Burdur'da toplanan yardımlar, deprem bölgesindeki vatandaşlara ulaştırılmak üzere yola çıktı.