Burdur

Burdur'da okul kütüphanelerindeki kitap sayısı 342 bine ulaştı

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında başlatılan kitap seferberliği çalışmaları sonunda Burdur’da okul kütüphanelerindeki kitap sayısı 341 Bin 951 'e ulaştı.

Burdur'da okul kütüphanelerindeki kitap sayısı 342 bine ulaştı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak amacıyla 26 Ekim 2021 tarihinde başlattığı Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında başlatılan kitap seferberliği çalışmaları sonunda Burdur’da okul kütüphanelerindeki kitap sayısı 341 Bin 951 'e ulaştı.

Projenin başladığı 2021 yılı Kasım ayında 220 Bin 757 olan kayıtlı kitap sayısı, başlatılan kitap seferberliği sonucunda 121 Bin 194 artışla 341 Bin 951 'e ulaştı. Burdur’da okul kütüphanelerinin kitap sayısı ve çeşitliliği zenginleştirilirken, öğrenci başına düşen kitap sayısı il genelinde 4,9'dan 8,1'e yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle 81 ilde yürütülen Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi ile Burdur'da mevcut okul kütüphaneleri yenilendi. Sıfır Atık Kütüphaneleri de dahil 26 tane yeni kütüphane proje kapsamında açılarak öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Proje kapsamında yapılan çalışmaları değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin KakırmanCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde Bakanlığımızın başlattığı bu proje, hayata geçtiği günden itibaren okullarımızda büyük bir heyecan uyandırmıştı. Bizler de bu heyecan ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kütüphane ve kitap eksiği bulunan okullarımızı belirleyerek, öğrencilerimizin kütüphanelerine kavuşması için gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde başlattık. Yapılan çalışmalar neticesinde planlamaya aldığımız kütüphaneleri çok kısa sürede tamamlayıp okullarımıza teslim ederek çocuklarımızın kullanımına sunmuş olduk. Valiliğimiz öncülüğünde sadece kütüphanesiz okullarımıza kütüphane kazandırmakla kalmayıp, mevcut kütüphanelerimizi de fiziki anlamda iyileştirip, kitap eksiği bulunan kütüphanelerimize de kitap desteği sağladık. Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda il geneli kütüphanelerdeki kitap sayısını 341 Bin 951 'e ulaştırdık. Bu projenin gerçekleştirilmesinde bizlere vizyon çizen başta Cumhurbaşkanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza, Bakanlığımızın çok değerli yetkililerine, Valimiz Sayın Ali Arslantaş ‘a, hayırsever vatandaşlarımıza ve projeye gönül veren tüm okul yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur‘da Okul Kütüphanelerinin Sayısı Artıyor
Bölgesel

Burdur‘da Okul Kütüphanelerinin Sayısı Artıyor

Burdur'da okul kütüphanelerindeki kitap sayısında %25 artış sağlanarak 276 bin 678'e ulaştı.

Burdur Şeker Fabrikası'nda Gizli Kampanya Açılışı
Bölgesel

Burdur Şeker Fabrikası'nda Gizli Kampanya Açılışı

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Şeker Fabrikası'nda düzenlenen kampanya açılış töreninin gizlice yapılmasına tepki gösterdi.

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem
Bölgesel

Tarımsal Üretimde Yeni Dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni yönetmeliği ile tarımsal üretimde planlama ve sürdürülebilirlik sağlanacak.

Kremna Antik Kenti'nin arkeolojik önemi artıyor
Bölgesel

Kremna Antik Kenti'nin arkeolojik önemi artıyor

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, kentin arkeolojik önemi gün yüzüne çıkıyor. Kazılarda, Zeus, Apollon, Artemis, Demeter, Dionysos gibi Yunan tanrılarına ve Roma tanrıçalarına adanmış tapınakların kalıntıları bulundu.

Burdur Valisi Türker Öksüz, vatandaşlarla buluştu
Bölgesel

Burdur Valisi Türker Öksüz, vatandaşlarla buluştu

Burdur Valisi Türker Öksüz, Cuma Namazı çıkışında Yenice Mahalle'de vatandaşlarla hasbihal etti.

Kremna Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday
Bölgesel

Kremna Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeye hazırlanıyor. Kentin Helenistik dönemden Roma İmparatorluğu dönemine kadar yerleşim olarak kullanıldığı ve önemli bir tapınak merkezi olduğu ortaya çıktı.