Burdur / Burdur

Burdur'da Uğur Mumcu unutulmadı

CHP Burdur İl Başkanlığı ve Burdur Sivil Toplum Örgütleri, Adalet ve Demokrasi Haftası çerçevesinde Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 30. Yılında andı.

Burdur'da Uğur Mumcu unutulmadı

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanlığı ve Burdur Sivil Toplum Örgütleri, Adalet ve Demokrasi Haftası çerçevesinde Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 30. Yılında andı.

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30. yılında Burdur’da da anıldı. Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma töreni saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken daha sonra CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni konuşma yaptı.

Cevni’nin konuşmasının ardından Uğur Mumcu’nun fotoğrafına karanfiller bırakıldı.

CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni konuşmasında şunları söyledi; “Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben antiemperyalistim ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım, ben insan hakları savunucusuyum, ben terörün karşısındayım, ben yobazların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız öyleyse vurun, parçalayın her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır” diyen Uğur Mumcu katledileli 30 yıl oldu. ‘Katili ya da katilleri yakalamak namus borcumuz olsun’ diyenler birer birer göçüp gittiler bu dünyadan ama borçları kaldı bu dünyada. ‘Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar. Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.’ Demişti, haklı çıktı Uğur Mumcu. O çocuklar general oldular ve TBMM’ye bile bombalar yağdırdılar. ‘Çok değil 20 yıl sonra islami sermaye devleti ele geçirecek’ demişti haklı çıktı. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ demişti. Fikri ve bilgisi olmayanlar koskoca profesörleri yuhladı. ‘Sorgulayanlar değil biat edenler baş tacı olacaklar, ülkeyi yönetecekler’ demişti haklı çıktı. Kalemini satmayan Uğur Mumcu, hukukun üstünlüğünü savunan Muammer Aksoy, Diyarbakır halkının sevgisini kazanan Ali Gaffar Okkan katledildiler. Suçluları dahi hala yakalanamadı, faili meçhuller listesine yazıldılar. Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğulları’da faili meçhuller arasında yerlerini aldılar. 1993 sonrası Uğurların sayısı arttı. Sanki analar ve babalar tepki gösterircesine çocuklarının adlarını Uğur koydular. Bu Uğurlar sokak ortalarında eşkıya çetelerince öldürülsün diye doğurulup yetiştirilmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacak, oturdukları koltuklara dayanarak kabadayılık yapanlar sanık sandalyelerinde hesap verecekler. ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’ diyen Uğur Mumcu başta olmak üzere katledilen tüm aydınlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Işıklar içinde uyuyun.

MUHAMMET FATİH BAŞCI/burduryenigün

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Gazeteci Uğur Mumcu ve demokrasi şehitleri anıldı
Etkinlik

Gazeteci Uğur Mumcu ve demokrasi şehitleri anıldı

Burdur Belediyesi tarafından Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında anma etkinliği düzenlendi.

Milletvekili Göker, kritik dosyayı Anayasa Mahkemesine teslim etti
Bölgesel

Milletvekili Göker, kritik dosyayı Anayasa Mahkemesine teslim etti

Yaklaşan kritik seçimler öncesinde CHP içinde büyük önem taşıyan dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi görevi Burdur Milletvekili Mehmet Göker’e verildi.

Erman, “Onurla, gururla adayımız Kılıçdaroğlu”
Bölgesel

Erman, “Onurla, gururla adayımız Kılıçdaroğlu”

CHP önceki dönem Burdur İl Başkanı Süleyman Erman, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylarının Kemal Kılıçdaroğlu olması gerektiğini söyledi.

Bucak'ta CHP Burdur Örgütleri ve İlçe Başkanları Buluşması
Bölgesel

Bucak'ta CHP Burdur Örgütleri ve İlçe Başkanları Buluşması

Cumhuriyet Halk Partisi Bucak İlçe Başkanlığı binasında ilçe başkanları buluşma programı yapıldı.

CHP Burdur'da Milletvekili Adaylığı için 5 aday adayı sahada
Bölgesel

CHP Burdur'da Milletvekili Adaylığı için 5 aday adayı sahada

2023 genel seçim tarihinin 14 Mayıs olarak açıklanmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi'nden 5 aday adayı milletvekili adayı olabilmek için çalışmalara başladı.

Başkan Mehmet Cevni'den, emekli ve memur maaş zammı açıklaması
Bölgesel

Başkan Mehmet Cevni'den, emekli ve memur maaş zammı açıklaması

CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni, emekli ve memur maaş artışlarıyla ilgili açıklama yaptı.