Burdur / Burdur

Burdur’da Umuda Açılan Kapı Genişliyor

Valiliğimizin Uyuşturucu ile Mücadele etmek amacıyla başlattığı “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Projesinin” kapsamı genişliyor.

Burdur’da Umuda Açılan Kapı Genişliyor

Umuda Açılan Kapı Genişliyor

Valiliğimizin Uyuşturucu ile Mücadele etmek amacıyla başlattığı “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Projesinin” kapsamı genişliyor.

Kendi iradeleriyle uyuşturucudan kurtulmak isteyen bireylerin tedavi süreçlerinin takiplerinin ardından istihdamlarının sağlanarak düzenli bir iş hayatına kavuşmalarının amaçlandığı proje çerçevesinde istihdama yönelik Burdur Valiliği ile Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevinç Sütlü, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Arslan katıldı.

Vali Hasan Şıldak protokol imza töreni öncesi bir konuşma yaptı. Konuşma sonrası taraflar olarak Vali Şıldak ve Başkan Mecikoğlu protokolü imzaladılar.

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada, “Bugün İlimizde yürüttüğümüz geniş kapsamlı uyuşturucu ile mücadele projemizin bir başka aşamasını yaşamanın, bu aşamaya ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü yaklaşık 10 aylık süreyi geride bıraktığımız dönemde artık bu projenin bütün yönleriyle sonuçlarını görebilmekteyiz. Her gün proje kapsamındaki katılım sayısı projeye dahil olan gençlerimizin sayısı yükseliyor. En son bugün itibariyle 118 olduğunu görüyoruz. Sürekli bir artış var. Bildiğiniz gibi 2019 yılının son aylarında Burdur Ticaret ve Sanayi Odamızın katılımıyla projenin kamu kurum ve kuruluşları dışında bir paydaşı oluşmuştu. Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizi buna dahil ettik. Bugün de inşallah Bucak Ticaret ve Sanayi Odamızın işbirliği ile projemiz daha güçlü hale geliyor. Bu itibarla Ticaret ve Sanayi Odalarımız bize bildiğiniz gibi yine proje kapsamında tedavi ve rehabilitasyon sürecinin belli bir aşamasını bitiren gençlerimizin istihdamında katkı sağlıyor.

Bilindiği üzere Burdur’un Bucak İlçesi ekonomik canlılığı güçlü sanayi kuruluşları ve iş dünyasının oradaki varlığıyla bize de bu projede önemli bir destek sağlayacak.

Şuan itibariyle Burdur merkezde 11 Bucak ilçemizde de 1 gencimiz özel sektör kuruluşlarında çalışır vaziyette. Biz 2020 yılı planlamamızı yaptık. Şimdi bildiğiniz gibi bu gençlerimiz özel sektörden önce kamu kurum ve kuruluşlarımızda İŞKUR destekli olarak toplum yararına çalışma programına dahil ediliyor. 6 ay süreyle çalıştırılıyorlar.

Bu uygulamayı bu yıl da sürdüreceğiz. İnşallah 50 kişilik bir kontenjan için İŞKUR’a bir proje sunuyoruz. Bu projenin gerçekleşmesi halinde yine projede şu ana kadar çalışmaya hazırlanmakta olan genç insanlarımızı önce kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edeceğiz. Sonra da özel sektöre devir edeceğiz.

Burada her şeyden önce Burdur’un bütün insanlarıyla bütün sivil toplumuyla meslek kuruluşlarıyla bu çalışmaya destek verdiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü bu aynı zamanda bir terörle mücadeledir. Buradan bu kirli para terör örgütlerine akmaktadır. Ülkemizde bu kapsamda büyük bir mücadele veriliyor. Yani devletimizin bütün kurumları, başta emniyetimiz, jandarmamız, mülki idare olarak bizler ve en başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın İçişleri Bakanımız buraya büyük bir iradeyle destek veriyorlar. Bizlere bu konuda verdikleri destek ve talimatlarla hakikaten çok yönlü bir çalışma yürütüyoruz.

Bizim ilimizde yürüttüğümüz çalışmanın farklılığı sadece kolluk tedbirleriyle ve önleyici bir takım çözümlerle olayın üstüne gitmenin çok ötesinde, artık gençleri tek tek takip edip tedavi edip, tedavi süreci sonunda bırakmayıp aileleriyle de bir bütün olarak ele alıp kesinlikle toplum içinde var olmaları, tutunmalarını, hayata adapte olmalarını sağlamaya yönelik bir çalışmadır.

Burada şunu gördük. İstihdam, onların iş sahibi olması projenin en önemli unsuru. İlimizde de bunu yaygınlaştırarak buradaki iş dünyasıyla onları buluşturmak ve onların adeta kucaklamasını sağlamak. İş insanlarımız bunu toplum adına yapıyor. Şu ana kadar sağlanan istihdam sayısı 12 ama bu sayı şubat ayı içinde 20’nin üzerine çıkacak.

Şimdi de Bucak İlçemizin değerli sanayicilerinin iş dünyasının sahiplenmesiyle orada ikamet eden ve proje kapsamında tedavisini, realitesini tamamlayan gençlerimiz oradaki kuruluşlarımızda firmalarımızda iş sahibi olacaklar. Böylelikle toplumla kaynaşacaklar.

Bu kapsamda inşallah önümüzü daha net görerek 2020 yılında projemizin çok daha verimli, sonuç alıcı şekilde ilerlediğini hep birlikte göreceğiz. Ben başta bu protokol için burada bulunan Bucak Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli Yönetim Kurulu Başkanına ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Onlar da burada bu işbirliğini yaparak örnek bir davranış sergilemiş oluyorlar. Bucak gibi önemli bir ilçemizden bu desteği bekliyorduk ve bu desteği aldık. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Bütün kaymakamlarımız konunun bizzat takipçisi olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Adeta bir gencin bu şekilde bilgilerinin kendilerine intikal etmesinden sonra onun peşini bırakmıyorlar. Sonuna kadar takip ederek Sağlık Müdürlüğümüz bünyesindeki Halk Sağlığı Başkanlığımızdaki koordinasyon birimiyle, koordinasyon içinde, işbirliği içinde o çalışmayı yürütüyorlar. Ben projedeki bütün birimlerimize, kurumlarımıza bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum. Elbette ki çalışma sivil toplum, meslek kuruluşları, üniversite boyutuyla geniş bir şekilde yürüyecek. İkinci bahar dönemi başlıyor üniversitede biliyorsunuz. Oradaki hazırlık çalışmalarını tamamladık. Artık oradaki gençlerimizden de katılım ve projenin imkanlarından faydalanma konusunda bir akış bekliyoruz. Bir talep bekliyoruz.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Afyon'da öğrenci velilerine uyuşturucu ile mücadele eğitimi
Bölgesel

Afyon'da öğrenci velilerine uyuşturucu ile mücadele eğitimi

Afyon'da polis tarafından üniversite ve ilkokul öğrenci velilerine yönelik uyuşturucu ile mücadele semineri düzenlendi.

Antalya’da uyuşturucu operasyonunda bakın neler neler ele geçirildi
3. Sayfa

Antalya’da uyuşturucu operasyonunda bakın neler neler ele geçirildi

Antalya’da, çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilirken zanlılar gözaltına alındı.

“Uyuşturucu ile mücadele insanlık görevidir”
Bölgesel

“Uyuşturucu ile mücadele insanlık görevidir”

“Uyuşturucu ile mücadele insanlık görevidir”

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü'nden uyuşturucu ile mücadele
3. Sayfa

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü'nden uyuşturucu ile mücadele

Burdur'da emniyet görevlileri uyuşturucu ile mücadele kapsamında 4 olayda 4 şahsa işlem yapıldı. İşlem yapılan şahıslardan birisi tutuklandı.

Gece Kartalları Affetmedi Bucak'ta Uyuşturucuya Geçit Yok!
3. Sayfa

Gece Kartalları Affetmedi Bucak'ta Uyuşturucuya Geçit Yok!

Burdur'un Bucak İlçesi'nde emniyet ekiplerinin şüphelenerek durduğu 4 kişinin üzerinde yüksek miktarda uyuşturucu madde çıktı.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE 1 KİŞİ GÖZALTINDA
3. Sayfa

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE 1 KİŞİ GÖZALTINDA

BURDUR VALİLİĞİ Basın Bülteni (2020/41) Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz genelinde çok yönlü olarak yürütülen uyuşturucu ile mücadele kapsamında, uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalar büyük bir karalılık içerisinde devam etmektedir. Bu kapsamda, Burdur …