Burdur / Çavdır

Burdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini Artırıyor

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çavdır Meslek Yüksekokulu, yalnız yaşayan yaşlılara yönelik psikososyal destek ve bakım hizmeti sunan örnek bir uygulamaya başladı.

Burdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini Artırıyor

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çavdır Meslek Yüksekokulu’nda evrensel bilgiden toplumsal katkıya misyonuna uygun, örnek bir toplumsal katkı uygulaması hayata geçirildi. Uygulamanın amacı, Çavdır ilçesinde yalnız yaşayan yaşlı bireylere yönelik psikososyal destek sunmak, yaşlı bireylerin sağlık okuryazarlığı seviyelerini artırmak ve kuşaklararası dayanışmayı güçlendirmektir.

Uygulama, Çavdır Meslek Yüksekokulu ve Çavdır Kaymakamlığı işbirliğinde, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Özge Kutlu koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Bu uygulama kapsamında Yaşlı Bakım Programı ile Sosyal Hizmet Programı’ndan birer öğrenci eşleşerek bir grup oluşturmuş, her bir grup da yalnız yaşayan veya bakım ihtiyacı bulunan yaşlı bireyler ile eşleştirilmiştir. Uygulamanın ilk adımı olarak öğrenciler, ziyaret edecekleri yaşlı bireyin yaşadığı mahalle muhtarı ile görüşerek muhtarları uygulama hakkında bilgilendirmiştir. Böylelikle yaşlı bireylerin yapılan uygulamaya ilişkin güvenlik ile ilgili endişe duymamaları sağlanmıştır. Yapılan bilgilendirmenin ardından öğrenciler yaşlı bireyleri evlerinde ziyaret etmeye başlamıştır.

Uygulama hakkında bilgiler veren Öğr. Gör. Özge Kutlu, yaşın ilerlemesi ile birlikte fiziksel kısıtlılıklar, bilişsel gerileme, sağlık sorunları, sosyal izolasyon, ekonomik sorunlar gibi çeşitli nedenlerle yaşlı bireylerin desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Yaşlı bireylere sunulan desteğin, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırma ve bağımsızlığını sürdürme için kritik bir role sahip olduğunu ifade eden Kutlu, uygulama kapsamında yaşlı bireylere psikososyal destek ve bakım hizmeti sunmanın yalnızca yaşlı bireylerin faydasına olmadığını, aynı zamanda genç ve yaşlı kuşak arasında bilgi ve deneyim paylaşımına olanak veren, toplumsal bağları güçlendiren, kültürel mirasın aktarılmasına katkı sunan bir uygulama olduğunu vurgulamıştır.

Çavdır ilinde yaşlı bireylerin sosyal izolasyon riskini azaltmak, fiziksel ve zihinsel sağlıklarını desteklemek, topluma katılımlarını artırmak ve onları toplumun aktif bir parçası haline getirmek amacıyla hayata geçirilen bu uygulamanın öğrencilerin öğrendikleri bilgi, beceri ve deneyimlerin toplumun yararına kullanılmasına olanak sağlayarak “evrensel bilgiden toplumsal katkıya” misyonunu bir söylem olmaktan çıkarıp uygulamaya geçiren örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Kutlu, “bu uygulama sırasında öğrenciler yaşlı bireyin ihtiyaçları özelinde planlanmış sağlık okuryazarlığı ve kamu okuryazarlığını geliştirmeye yönelik psikoeğitim uygulamaları gerçekleştirmekte, yaşlı bireyler ile öğrenciler sosyal etkinlikler, fiziksel ve zihinsel aktivite gibi çeşitli faaliyetler yapmakta. Meslek Yüksekokulumuzda yürütülen bu örnek uygulama, yaşlıların yaşam kalitesini artırırken diğer yandan kuşaklararası dayanışmayı pekiştirmekte ve yaşlı-genç kuşaklar arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırmakta.” şeklinde konuştu.

Burdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini ArtırıyorBurdur'da Yaşlılara Destek! Öğrenciler Yaşlıların Yaşam Kalitesini Artırıyor

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Sinop'ta Çocuk Nüfusu: Türkiye Ortalamasının Altında
Bölgesel

Sinop'ta Çocuk Nüfusu: Türkiye Ortalamasının Altında

Türkiye’nin en yaşlı ili Sinop, çocuk nüfusunun en düşük olduğu 7. il oldu.

Antalya'da yaşlı kadına çarpıp kaçtı! Polis peşine düştü
Bölgesel

Antalya'da yaşlı kadına çarpıp kaçtı! Polis peşine düştü

Antalya haberleri! Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde otomobilin çarpıp kaçtığı yaşlı kadın yaralandı. Polis ise kaçan sürücünün peşine düştü.

Erzincan Valisi, Yaşlı Kadına Yardım Ederken Hayır Duaları Aldı - Haberler
Yaşam

Erzincan Valisi, Yaşlı Kadına Yardım Ederken Hayır Duaları Aldı - Haberler

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, yolda karşılaştığı yürümekte güçlük çeken yaşlı kadını gideceği yere kendi makam otomobiliyle gönderterek insani dokunuş yaptı, kadının hayır duasını aldı.

Oy kullanmak için engel tanımadılar
Bölgesel

Oy kullanmak için engel tanımadılar

Eskişehir’de Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy kullanma hakkına sahip yaşlı ve engelliler, her türlü zorluğa rağmen vatandaşlık görevlerini yerine getirmek üzere sandık başına gitti.

Kepez Belediyesi Engelli, Yaşlı ve Hastalara Oy Kullanma İmkanı Sunuyor!
Bölgesel

Kepez Belediyesi Engelli, Yaşlı ve Hastalara Oy Kullanma İmkanı Sunuyor!

Kepez Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri ekibi, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde oy kullanmak isteyen, ancak tek başına gitme imkanı olmayan vatandaşlar için iş başında olacak.

Muğla’da Büyükşehir Belediyesi'nden Yaşlılar Haftası'na Özel Etkinlikler
Etkinlik

Muğla’da Büyükşehir Belediyesi'nden Yaşlılar Haftası'na Özel Etkinlikler

18-24 Mart Yaşlılar Haftası Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’nin farklı etkinlikleriyle kutlandı. Menteşe ve Fethiye 100 Yaş Evleri Yaşlılara Saygı Haftası’ndaki etkinliklere ev sahipliği yaptı.