Burdur

Burdur Memur-Sen toplantıda tekliflerini dile getirdiler

Burdur Şeker Fabrikası Alakart Lokantası’nda 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 18.30’da gerçekleşen toplantı Memur-Sen Burdur İl Temsilcisi Murat Bulut’un Başkanlığı’nda gerçekleşti. Devamı haberimizde...

Burdur Memur-Sen toplantıda tekliflerini dile getirdiler

Memur-Sen Burdur İl Temsilciliği hizmet kolu başkanları ve ilçe başkanlarının katılımı yemekli toplantı düzenledi. Burdur Şeker Fabrikası Alakart Lokantası’nda 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 18.30’da gerçekleşen toplantı Memur-Sen Burdur İl Temsilcisi Murat Bulut’un Başkanlığı’nda gerçekleşti. Toplantıda konuşan Başkan Bulut: “Hizmet kolu başkanlarımız ve ilçe başkanlarımız ile bir araya gelerek, toplu sözleşme sürecini yerel basınımız ile paylaştık. Talep ve tekliflerimizin kazanıma dönüştürülmesini, işveren tarafından memur ve kamu emekçilerimizi rahatlatacak kararların alınmasını bekliyoruz.”dedi.

Başkan  yaptığı açıklamada: “7. Dönem Toplu Sözleşme masasının gündemini oluşturacak tekliflerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere buradayız. Önümüzdeki iki yıllık süreçte; kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarını düzenleyecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, ücret skalasında hak ettiği konumu bulacak, mali haklarını iyileştirecek tekliflerimizi bugün kamu işverenine teslim edeceğiz. Toplu pazarlık; sorunların görüldüğü, anlık kararların ve durumu kurtarmaya yönelik politikaların değil eksikliklerin etraflıca tartışıldığı, adil olanın ve mağduriyet üretmeyen kararların birlikte ele alınmasına imkân tanındığı en önemli sosyal diyalog mekanizmasıdır.

Toplu Sözleşme; hakkı temin etmenin, eksiklikleri gidermenin, beklentileri hayata geçirmenin ve sosyal maliyeti önlemenin en kilit anahtarıdır. Memur-Sen olarak; emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz. Kamu işvereni de; adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu, Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasını bir fırsat olarak görmelidir. Tekliflerimizi sunumundan sonra kamu işvereni için; bir hafta gibİ uzun bir süre var. Bu süre içerisinde, Kamu İşvereni tekliflerimizi tasnif edip, ayrıştırıp, 1 Ağustos itibarıyla masaya teklifle gelmelidir. Ocak ayından bu zamana;

Dolar kurunda yüzde 46 gram altında yüzde 47’ye yakın yükselişin olduğu ve özellikle son 1 aylık süreçte; akaryakıtta %40’ın üzerinde artışın yaşandığı ve bu ekonomik tablonun vergiler, emtia ve zorunlu giderlere yansıdığı bir dönemde toplu sözleşmeye gidiyoruz. Bu noktada, Kamu işveren tarafı da; mali disiplin politikaları, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak; alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmelidir.

Diğer taraftan, İmzalanma döneminden 4 ay sonra uygulanan, hedeflenen ve beklenen enflasyon tahminleri üzerinden tekliflerle gelinen ve 1 aylık zaman zarfına sıkıştırılan toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan Kanun, miadını doldurmuştur. Bunu özellikle belirtmek isterim. Tam da bu sebeple, bu Toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedefliyoruz. 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak, genel hatlarıyla maaş ve ücret artışlarına ilişkin tekliflerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22.000₺’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1.650 TL’nin tazminini istiyoruz. Geçtiğimiz iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak; 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah payı dahil, birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istiyoruz. 2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla; 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 artış istiyoruz. İki yıllık süreçte toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ediyoruz. Teklifimizle birlikte; vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29 bin 700 TL olacaktır. Bununla birlikte, Ücret skalasındaki çarpıklığın giderilmesi, kamu görevlilerinin özgürlüklerinin artırılması, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılması yönündeki tekliflerimizi de kısa başlıklar halinde sıralamak istiyorum.

 

• Enflasyon farkının; dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini,

• Toplu Sözleşme ikramiyesinin; aylık 1.000  TL olarak ödenmesini,

• Kamu Görevlilerine aylık 7.650 TL Kira Yardımı verilmesini,

• 1. Dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını,

• Dini bayramlarda kamu görevlilerine 4.850 TL ikramiye ödenmesini,

• Eş yardımının 2.000 TL, çocuk yardımının 500 TL ödenmesini ve emeklilere de verilmesini,

• 8.077 TL seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını,

• Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının iyileştirilmesini,

• Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini,

• Gelir Vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini,

• Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının 3 yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını,

• Kadroya geçişte kapsam dışında kalan İHS li personelin kadroya geçirilmesini

İstiyoruz.” 

 

Çağdaş Burdur

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

DİYARBAKIR HDP BİNASI ÖNÜNDE BEKLEYEN ANNELERE BURDUR’DAN DESTEK
Yerel Yönetim

DİYARBAKIR HDP BİNASI ÖNÜNDE BEKLEYEN ANNELERE BURDUR’DAN DESTEK

Burdur Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR SEN) Kadın Kolları Diyardakır’da HDP binası önünde evlat nöbeti tutan annelere destek verdi.

Jandarmanın trafik denetiminde sürücüler cezadan kaçamadı
Bölgesel

Jandarmanın trafik denetiminde sürücüler cezadan kaçamadı

Eskişehir’de jandarma ekiplerince yapılan geniş çaplı trafik denetiminde 335 araç sürücüsüne 646 bin TL para cezası uygulandı.

Bursaspor’da Diyarbakirspor hazırlıkları tam gaz devam ediyor
Spor

Bursaspor’da Diyarbakirspor hazırlıkları tam gaz devam ediyor

Bursaspor, TFF 2. Lig’in 18. haftasında sahasında karşılaşacağı Diyarbakirspor müsabakasının hazırlıklarına bugün yaptığı idmanla başladı.

İzmir'de uyuşturucu operasyonları devam ediyor
3. Sayfa

İzmir'de uyuşturucu operasyonları devam ediyor

İzmir’de polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda bir çok uyuşturucu madde ele geçirildi. Olayla ilgili 1 şüpheli tutuklandı.

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı
3. Sayfa

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı

Eskişehir’de jandarma ekiplerince yapılan uyuşturucu madde operasyonunda yakalanan 4 kişiden 1’i tutuklandı.

Okul servislerine sıkı denetim
Bölgesel

Okul servislerine sıkı denetim

Eskişehir’de jandarma ekiplerinde yapılan denetimde 79 okul servis aracı kontrol edilirken, kusurlu bulunan 3 servise 2 bin 853 TL para cezası kesildi.