Burdur

Burdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi oldu

2022 yılında yapılan çalışmalar ile nüfusa oranla, organ bağışında Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Burdur ili, bölge birincisi ve Türkiye ikincisi olarak önemli bir başarıya ulaşmıştır.

Burdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi oldu

2022 yılında yapılan çalışmalar ile nüfusa oranla, organ bağışında Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Burdur ili, bölge birincisi ve Türkiye ikincisi olarak önemli bir başarıya ulaştı.
Burdur'un organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduğunu duyuran Burdur Valiliği tarafından yapılan açıklamada, " Bu önemli konuda İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından, ilimiz genelinde organ bağışı sayısını ve organ naklini artırmak, organ bağışı ve nakli konusunda farkındalık oluşturmak, doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla çalışmalar devam etmektedir.
Bu kapsamda 2022 yılı boyunca Burdur merkez ve bütün ilçelerdeki organ bağışı birimleriyle beraber 125 etkinlik düzenlenmiş olup, 8.400 kişiye yüz yüze eğitim verilmiş ve bilgilendirme yapılmıştır.
Bucak Devlet Hastanesinde 367, Burdur Devlet Hastanesinde 343, Bucak İlçe sağlık Müdürlüğünde 194, Çavdır İlçe Devlet Hastanesinde 70, Gölhisar Toplum Sağlığı Merkezinde 63, Altınyayla Toplum Sağlığı Merkezinde 54, Yeşilova Toplum Sağlığı Merkezinde 42, Yeşilova Devlet Hastanesinde 27, Ağlasun İlçe Devlet Hastanesinde 27, Burdur Toplum Sağlığı Merkezinde 24, Karamanlı İlçe Devlet Hastanesinde 23, Karamanlı İlçe Devlet Hastanesinde 23, Kemer Toplum Sağlığı Merkezinde 7, Gölhisar Devlet Hastanesinde 2 bağış alınmış ve sisteme kaydedilmiştir.
2022 yılında organları bağışlanmış 5 kişiden alınan böbrekler, karaciğer ve kalp organ bekleyen hastalara nakledilmiştir.
Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularını organ nakli bekleyen hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve organ bağışı formu doldurarak belgelendirmesi de organ bağışıdır.
Türkiye' de 22 bin 775 hasta böbrek, 2 bin 376 hasta karaciğer, bin 290 hasta kalp, 157 hasta akciğer, 285 hasta pankreas, 8 hasta böbrek-pankreas, 2 hasta kalp kapağı, 1 hasta ince bağırsak nakli için sıra beklemektedir. Toplamda 26 bin 894 hasta ise nakil için sıra beklemektedir.
Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar İl Sağlık Müdürlüğümüz, Devlet Hastanelerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, Aile Hekimlerine başvurabilirler ve detaylı bilgi alabilirler.
Ülkemizde birçok hasta organ nakli beklerken organ bağışı yetersizliğinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ nakline ihtiyaç duyunca organ bağışının önemini fark edebiliyor. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız.
Organ nakli birimlerimiz tüm ilde bilgilendirme toplantıları, duyurular ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedir. Üniversite de düzenli eğitimler, Kurum ve kuruluşlarda eğitim toplantıları, halkımızın yoğun olarak bulunduğu cadde, park ve pazar yerleri vb. alanlarda organ bağış stantları açarak bilgilendirme faaliyetleri ve farkındalık eğitimleri düzenlenmektedir.
Organ bağışı yaparak organ nakli bekleyen hastalara umut olan vatandaşlarımıza, organ bağışı çalışmalarında büyük özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.
(Detaylı bilgi almak ve organ bağışında bulunmak için Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Koordinatörlüğüne başvurulabilir ya da 0248 233 4859/217 numaralı telefon aranabilir.)" denildi.

Burdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi oldu

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Çanakkale'nin Organ Bağışındaki Başarısı Ödüllendirildi
Yaşam

Çanakkale'nin Organ Bağışındaki Başarısı Ödüllendirildi

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale’yi organ bağışında Türkiye’nin en başarılı ili yapan ve organ bağışında Türkiye birincisi olan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi organ bağışı ekibini özverili çalışmalarından dolayı başarı belgesi ile ödüllendirdi.

Dizi sahnesinden etkilendi, organlarını bağışladı; umut oldu
Bölgesel

Dizi sahnesinden etkilendi, organlarını bağışladı; umut oldu

Dizideki organ bağışı sahnesinden etkilenen bir hasta vefatından önce bağışladığı böbreğiyle 35 yıldır tedavisi gören Kenan Kayaalp’a umut oldu.

Organları 6 kişiye hayat oldu
Bölgesel

Organları 6 kişiye hayat oldu

Kocaeli’de geçirdiği beyin kanması sonucu hayatını kaybeden ve organ bağışıyla 6 kişiye umut olan sağlık teknisyeni Özge Berber son yolculuğuna uğurlandı.

Çanakkale'de Mehmet Ali öğretmenden örnek davranış
Yaşam

Çanakkale'de Mehmet Ali öğretmenden örnek davranış

Mehmet Ali öğretmen organlarıyla 5 kişiye umut oldu

Beyin ölümü gerçekleşti, başka bedenlerde yaşamaya devam etti
Yaşam

Beyin ölümü gerçekleşti, başka bedenlerde yaşamaya devam etti

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 36 yaşındaki vatandaş, organları ile 3 hastanın hayata tutunmasına ve 2 hastanın görmesine vesile oldu.

Organ Bağışı Haftası'nda farkındalık için stant kurdular
Etkinlik

Organ Bağışı Haftası'nda farkındalık için stant kurdular

Gazipaşa Devlet Hastanesi tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken, hastane girişine vatandaşları bilgilendirmek amacıyla stant açıldı.