Burdur

Burdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi oldu

2022 yılında yapılan çalışmalar ile nüfusa oranla, organ bağışında Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Burdur ili, bölge birincisi ve Türkiye ikincisi olarak önemli bir başarıya ulaşmıştır.

Burdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi oldu

2022 yılında yapılan çalışmalar ile nüfusa oranla, organ bağışında Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Burdur ili, bölge birincisi ve Türkiye ikincisi olarak önemli bir başarıya ulaştı.
Burdur'un organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduğunu duyuran Burdur Valiliği tarafından yapılan açıklamada, " Bu önemli konuda İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli Koordinatörlüğü tarafından, ilimiz genelinde organ bağışı sayısını ve organ naklini artırmak, organ bağışı ve nakli konusunda farkındalık oluşturmak, doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla çalışmalar devam etmektedir.
Bu kapsamda 2022 yılı boyunca Burdur merkez ve bütün ilçelerdeki organ bağışı birimleriyle beraber 125 etkinlik düzenlenmiş olup, 8.400 kişiye yüz yüze eğitim verilmiş ve bilgilendirme yapılmıştır.
Bucak Devlet Hastanesinde 367, Burdur Devlet Hastanesinde 343, Bucak İlçe sağlık Müdürlüğünde 194, Çavdır İlçe Devlet Hastanesinde 70, Gölhisar Toplum Sağlığı Merkezinde 63, Altınyayla Toplum Sağlığı Merkezinde 54, Yeşilova Toplum Sağlığı Merkezinde 42, Yeşilova Devlet Hastanesinde 27, Ağlasun İlçe Devlet Hastanesinde 27, Burdur Toplum Sağlığı Merkezinde 24, Karamanlı İlçe Devlet Hastanesinde 23, Karamanlı İlçe Devlet Hastanesinde 23, Kemer Toplum Sağlığı Merkezinde 7, Gölhisar Devlet Hastanesinde 2 bağış alınmış ve sisteme kaydedilmiştir.
2022 yılında organları bağışlanmış 5 kişiden alınan böbrekler, karaciğer ve kalp organ bekleyen hastalara nakledilmiştir.
Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularını organ nakli bekleyen hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve organ bağışı formu doldurarak belgelendirmesi de organ bağışıdır.
Türkiye' de 22 bin 775 hasta böbrek, 2 bin 376 hasta karaciğer, bin 290 hasta kalp, 157 hasta akciğer, 285 hasta pankreas, 8 hasta böbrek-pankreas, 2 hasta kalp kapağı, 1 hasta ince bağırsak nakli için sıra beklemektedir. Toplamda 26 bin 894 hasta ise nakil için sıra beklemektedir.
Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar İl Sağlık Müdürlüğümüz, Devlet Hastanelerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, Aile Hekimlerine başvurabilirler ve detaylı bilgi alabilirler.
Ülkemizde birçok hasta organ nakli beklerken organ bağışı yetersizliğinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ nakline ihtiyaç duyunca organ bağışının önemini fark edebiliyor. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız.
Organ nakli birimlerimiz tüm ilde bilgilendirme toplantıları, duyurular ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedir. Üniversite de düzenli eğitimler, Kurum ve kuruluşlarda eğitim toplantıları, halkımızın yoğun olarak bulunduğu cadde, park ve pazar yerleri vb. alanlarda organ bağış stantları açarak bilgilendirme faaliyetleri ve farkındalık eğitimleri düzenlenmektedir.
Organ bağışı yaparak organ nakli bekleyen hastalara umut olan vatandaşlarımıza, organ bağışı çalışmalarında büyük özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.
(Detaylı bilgi almak ve organ bağışında bulunmak için Burdur İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Koordinatörlüğüne başvurulabilir ya da 0248 233 4859/217 numaralı telefon aranabilir.)" denildi.

Burdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi olduBurdur organ bağışında Türkiye 2'ncisi oldu

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

AÜ’de 317 nakilden 163’ü canlı vericiden 21’i ise kadavradan oldu
Bölgesel

AÜ’de 317 nakilden 163’ü canlı vericiden 21’i ise kadavradan oldu

AÜ’de 317 nakilden 163’ü canlı vericiden 21’i ise kadavradan oldu

Hayata Tutunmak İçin Tek Umutları Karaciğer Bağışı
Sağlık

Hayata Tutunmak İçin Tek Umutları Karaciğer Bağışı

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası HER YIL YAKLAŞIK 500 ÇOCUK KARACIĞER NAKLI BEKLIYOR SADECE ÜÇTE BIRINE YENI BIR KARACIĞER BULUNABILIYOR HAYATA TUTUNMAK İÇİN TEK UMUTLARI KARACİĞER BAĞIŞI

ÖNCE EŞİNİ SONRA OĞLUNU KAYBEDEN ANNE KIZININ ORGANLARINI BAĞIŞLADI
3. Sayfa

ÖNCE EŞİNİ SONRA OĞLUNU KAYBEDEN ANNE KIZININ ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Acılı Anneden Organ Bağışı Antalya'nın Serik ilçesinde,7 gün önce gerçekleşen trafik kazasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Okay Kurnaz’ın ardından, hastanede tedavi gören ablası Ayşe Kurnaz’dan (18) da acı haber geldi.

Bucak’ta organ bağışı için esnafları ziyaret ettiler
Bölgesel

Bucak’ta organ bağışı için esnafları ziyaret ettiler

Bucak ilçesinde Bucak Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında ilçede esnaflar ziyaret edildi. Özellikle ilçede bulunan kafeterya,restorant gibi esnaflara giden Bucak Toplum Sağlığı Merkezi ekipleri, vatandaşların yoğun olarak bulundukları mekanlarda organ bağışının …

72 yaşındaki Ülfet Hanım 3 Kişiye Can Verdi
Bölgesel

72 yaşındaki Ülfet Hanım 3 Kişiye Can Verdi

72 yaşındaki Ülfet Hanım 3 Kişiye Can Verdi ‘Organınızı Bağışlar Mısınız’ Sorusuna Eşten Anlamlı Yanıt Koma halindeyken getirildiği özel bir hastanede tüm çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleşen İzmirli Ülfet Akgün (72) organlarıyla üç kişiye hayat verdi.

Bucak'ta sokak köpekleri tehlike saçıyor
Bölgesel

Bucak'ta sokak köpekleri tehlike saçıyor

Burdur'un Bucak ilçesinde sokak arasında başı boş gezen sürü halindeki köpekler tehlike saçıyor. İşte detaylar...